1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İsrail’in ziyaret sebebi belli oldu
İsrail’in ziyaret sebebi belli oldu

İsrail’in ziyaret sebebi belli oldu

İsrail’li heyetin ülkemize gerçekleştirdiği gizli ziyaretin sebebi ortaya çıktı. İsrail’in önde gelen yayın kuruluşlarından Yedioth Ahronot'da yer alan habere göre İsrail Avrupa’ya doğalgaz satışı yapmak için Türkiye’ye döşenecek boru hatları ile ilgili i

A+A-

 Türkiye ile bozulan ilişkileri onarmak isteyen İsrail, 2 milyar dolarlık doğalgaz boru hattı projesiyle Ankara'nın kapısını çaldı.

İsrail'in en çok satan gazetesi Yedioth Ahronot'un haberine göre Akdeniz'de doğalgaz çıkaran İsrail, bu gazı Avrupa'ya satmak için Akdeniz'den Türkiye'ye döşenecek bir boru hattı projesini Türk Enerji Bakanlığı'na sundu. Son birkaç haftada Ankara'da iki kez gerçekleşen gizli görüşmelere Türk tarafı 2 milyar dolarlık boru hattı projesine sıcak baktı. Projenin finansmanının büyük bir kısmını üstlenen Ankara karşılığında Avrupa'dan daha ucuza doğalgaz satma taahhü istedi. Görüşmelere İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun da tam destek verdiği belirtiliyor. İsrail'in Akdeniz'de 450 milyar metreküp rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

Görüşmeleri İsrail Başbakanlık müsteşarı Harel Locker ve enerji devi Delek Group yürütüyor.