1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İstanbul’a Silikon Vadisi yapacağız
İstanbul’a Silikon Vadisi yapacağız

İstanbul’a Silikon Vadisi yapacağız

Başbakan Erdoğan, bilişim dünyasının merkezi olan Silikon Vadisi’ni ziyaret etti. “Google Glass” isimli teknolojik gözlüğü test edip, sürücüsüz otomobili inceledi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyaca ünlü bilişim firmalarının bulunduğu San Francisco’daki Silikon Vadisi’ni ziyaret etti. Microsoft, Apple ve Google gibi teknoloji devlerini ziyaret eden Başbakan, gezisi sırasında ‘Google Glass’ isimli teknolojik gözlüğü ve şoförsüz otomobili de test etti.

KRAVAT JESTİ

Erdoğan’ın Silikon Vadisi’ndeki ilk durağı dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft şirketiydi. Erdoğan, burada Microsoft CEO’su Steve Ballmer tarafından karşılandı. Ballmer’in karşılama esnasında Erdoğan’ın geçtiğimiz aylarda İstanbul’da kendisine hediye ettiği kravatı takması dikkati çekti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın FATİH Projesi’yle ilgilenen Steve Ballmer, hazırladıkları eğitim yazılımları hakkında Erdoğan’a brifing verdi.

Erdoğan, Microsoft’ta Google Maps isimli programla İstanbul’u izledi. Daha sonra dünyanın dev teknoloji şirketi Apple uğrayan Erdoğan buradaki incelemelerini ardından son olarak Google’ı ziyaret etti. Google’a gelişinde “self driving car” olarak anılan sürücüsüz otomobili inceledi. Google kampüsünü dolaşarak, çalışmalar hakkında bilgi alan Erdoğan, Silikon Vadisi’nden ayrılırken, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

YERİNDE GÖRELİM İSTEDİK

Gelecek hafta FATİH Projesi’yle ilgili bir ihale düzenleneceğini hatırlatan Erdoğan, “Bu ihale öncesinde Silikon Vadisi’ni gezerek bilişim teknolojisinde neler oluyor, yeni gelişmeler neler, bunları yerinde görelim istedik. Çünkü, bizim bu proje benzeri bir projeyi İstanbul’da gerçekleştirme hedefimiz var. Bu konuyla ilgili daha önce arkadaşlarımızı çalıştırdık. Şimdi de FATİH Projesi’nde ilk hedef 10 milyon 600 bin tablet üretimi söz konusu.

Üretimin ardından da 2-2,5 milyon tablet üretimi olacak” diye konuştu. Bunun yanı sıra her sınıfa akıllı tahta yerleştirilmesi konusunda da çalışmaların devam ettiğine işaret eden Erdoğan, “Bütün bunların üretimi, gerek bu ihaleyi kazanacak ana yüklenici ve Türkiye’den buna ortak olabilecek firmalar, araştırma geliştirme noktasında Türkiye’deki genç dimağlarımızı, mühendislerimizi yetiştirmeyi hedefliyoruz. Silikon Vadisi’ni gezerken aldığımız brifinglerle deneyimimizi, birikimimizi artırma fırsatı bulduk” dedi.

ÇOK MUTLUYUM

Erdoğan, “Gerek Microsoft, gerek Apple ve gerekse Google olsun, sürekli bilgiyi, uygulamayı geliştirmenin gayreti içindeler. Bu noktada adeta, insansız otomobili de üretme konumuna geldiler. Bütün bunlar, geleceğe yönelik hayalleri gerçeğe dönüştürmenin adımlarıdır. Bunları yerinde görme, tanıma fırsatı bulduğumuz için çok mutluyum” açıklamasında bulundu.

Akıllı gözlüğü test etti

Erdoğan, test aşamasındaki “Google Glass” adı verilen akıllı gözlüğü taktı. Telefon ve bilgisayar işlevi gören gözlük içindeki sistem sayesinde sese duyarlı olarak çalışıyor.

Otomobille tur attılar

Başbakan’ın vadideki son durağı ise Google şirketi oldu. Erdoğan, Google’a gelişinde “self driving car” olarak anılan sürücüsüz otomobili inceledi. Araca kızı Sümeyye Erdoğan ve AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ile binen Erdoğan, kendi kendine yolunu bulan otomobille tur attı. Başbakan Erdoğan, “Aynı uçaklardaki oto pilot sistemine benzer bir sistemle araç gidiyor. Şu anda daha ilk adımlar, test sürüşlerini daha da geliştirecekler. Navigasyon sistemini tamamıyla bunlara adapte etmek suretiyle bunu çok daha farklı bir şekilde, park etmeden tutunuz da bulunduğunuz yere çağırmaya varıncaya kadar geliştirme amaçları var’’ dedi.

Google’ın Türk müdürü tanıttı

Google’ı gezen Başbakan Erdoğan’a şirketin İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Seval Öz bilgi verdi. Kendi kendini kullanabilen otomobillerin yaygınlaştırılmasıyla ilgili proje üzerinde çalıştığını anlatan Öz, yeni geliştirilen telefon ve bilgisayar işlevi gören gözlüğü tanıttı. Google kampüsünde 100’e yakın Türk çalıştığını ancak bu rakamın yeterli olmadığını dile getiren Amerika’da yaşayan doktor Mehmet Öz’ün kardeşi olan Seval Öz, Google kampüsü içinde zaman zaman bir araya geldiklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ