1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İstanbul'da cephane yüklü gemiye operasyon yapıldı
İstanbul'da cephane yüklü gemiye operasyon yapıldı

İstanbul'da cephane yüklü gemiye operasyon yapıldı

Arızalandığı için Türkiye’ye geldiği belirtilen Libya bandıralı gemide bir orduya yetecek kadar silah ele geçirildi.

A+A-

Milli İstihbarat Teşkilatı ve İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, İstanbul’da son yılların en büyük silah ve mühimmat kaçakçılık operasyonuna imza attı.

MİT’in talimatı ile İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri Tuzla açıklarında bulunan Libya Bandıralı “El İntizar” isimli büyük balıkçı teknesine operasyon düzenledi.

MİT’in bir süre takip ettiği balıkçı teknesi Tuzla-Gemtiş Tersanesi’ne arızalandığı gerekçesiyle giriş yaptı.Gemi kaptanı Tuzla Gümrüğü’ne,Malta’dan bakım onarım amacıyla boş olarak İstanbul’a geldiğini bildirdi.Onarımı biten gemi, gümrüğe boş olarak limandan ayrılmak istediğini belirtince operasyon için düğmeye basıldı.

Gümrük Muhafaza ekipleri soğuk hava depolarında silahlarla karşılaştı. Gemide yapılan aramada 251 bin av tüfeğimermisi, 5 bin tabancamermisi, 990 parçalara ayrılmış pompalı av tüfeği, 409 tabanca, 260makineli tüfekmermisi ve 2 gazmaskesi ele geçirildi.

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Mermilerin bir kısmının Rus yapımı olduğu, bir kısmının da MKE yapımımermi olduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınan ve Libya’da üst düzey askeri bir komutan olduğu ileri sürülen gemi kaptanı I.A. ile Türk vatandaşı acente sahibi S.Ç. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ