1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. İstanbul'da Trabzonspor Zirvesi!
İstanbul'da Trabzonspor Zirvesi!

İstanbul'da Trabzonspor Zirvesi!

Zirveden Çarpıcı Açıklamalar...

A+A-

Trabzonspor camiası, 3 Temmuz'dan buyana yaşanan şike soruşturması sürecini değerlendirmek için İstanbul'da bir araya geldi.İstanbul WOW Otel'de gerçekleştirilen toplantıya Başkan Sadri Şener, yönetim kurulu üyeleri, Eski Devlet Bakanlarından Faruk Nafiz Özak, Koray Aydın ile eski futbolcu Hami Mandıralı, Trabzonlu iş adamları, Türkiye Futbol Federasyonu Eski Başkanı Levent Bıçakçı ile çok sayıda davetli katıldı.Toplantı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bordo-mavili Kulübün Başkanı Sadri Şener, şike sürecinde gelinen noktayı tartışmak için toplandıklarını belirterek, "Çok uzayan bir süreç oldu. Hepsine de bir sebep bulundu. Bu süreçte önemli taraflardan birisi de Trabzonspor. Federasyon değişti yeni federasyon geldi. Biz Trabzon'un ileri gelenleriyle burada şike süreci hakkında fikir alış verişinde bulunacağız. Buradan da bir sonuç bildirisi yayınlayacağız. Ona göre bir yol haritası çizeceğiz kendimize. Onun için burada toplandık gelen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

 


Spor Toto Süper Lig'in sonuna yaklaşıldığının ve Play-off uygulamasının hatırlatılması üzerine başkan Şener, "Play-off'a epeyce yaklaştık. Yarın Gençlerbirliği ile oynayacağız. Daha sonra Galatasaray deplasmanı ve kendi sahamızda Fenerbahçe maçı var. Play-off'a katılırız gibi geliyor. Ondan sonrasını şimdi tahmin etmek biraz güç. Çünkü ilk defa uygulanan bir sistem. Ben de siz de ilk defa göreceğimiz bir sistem" şeklinde konuştu.

 ÖZAK: "UEFA BİZİ DEVLER LİGİNE ALDI. BU DA HAKLILIĞIMIZI GÖSTERİYOR"


Toplantı öncesinde konuşan bir başka isim Eski Spordan Sorumlu Devlet bakanı Faruk Nafiz Özak ise UEFA'nın Trabzonspor'u Şampiyonlar Ligi'ne alarak Bordo-mavili kulübün haklı olduğunu gösterdiğini söyleyerek, "Daha evvel de söyledik Trabzon'da futbol ekmek kadar önemli. Trabzonspor 1967'de kuruldu ama şehrimizin 110 yıllık bir futbol geçmişi var. Onun sonucunda da Trabzonspor ortaya çıktı. Çok önemli süreçlerden geçtik. 6 kez şampiyon olduk. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı Kupalarını aldık. Ve İstanbul dışında hiçbir şehee nasip olmayacak şekilde ya 1. olduk, ya 2. ya da 3. olduk. Mutlaka Avrupa'ya gittik. Burası başarılı bir şehir. Geçen yıl malumunuz bir süreç yaşandı. Futbolumuzda bir tsunami yaşandı. Bizim dönemimizde yasal düzenleme yapmıştık. Şike ve teşvike idari ceza olmasına rağmen adli ceza yoktu. Onu da tesis ettik. Ondan sonra başlayan bir süreçten sonra 3 Temmuz'dan sonra hepimizin gözlediği bir süreç var. Bu süreç sonucunda incelemeler ve mahkemeler var. Cezaevi var. Ben buradan cezaevinde bulunan arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Hepsi bizim arkadaşımız. Onların mutsuzluğu bizi mutlu etmez. Biz de spor adamıyız onlar da spor adamı inşallah onlar da ailelerine kavuşurlar. Trabzonspor yönetimi bu süreçte hiçbir olumsuzluk oluşturulmadan yüzümüzü kızartacak hiçbir şey yapmadılar. Etik kurulu raporu çıktı. Bunu bir yönetim bir yere getirdi. Şimdi yeni bir TFF yönetimi var. Daha sonra yaşanacak bir süreç var. UEFA bizi devler ligine aldı. Bu da Trabzonspor'un haklılığını gösteriyor. Şimdi bu gelinen süreçte çok yakın bir zamanda karar verilecek. Biz şunu diyoruz; hukuk üstünlüğü olsun. Haklı olan güçlü olsun.

 

Trabzonspor bize göre bunu hak etti. Şampiyonluk Trabzonspor'a verilsin. Diğer kulüplerimizin ceza alıp almaması konusunda bir açıklama yapmıyoruz. Çünkü futbolda bir soğukluk oldu. Kirlilik var. Bu temizlensin. Futbolumuzun kalitesi artsın. Milli takımımız başarılı olsun. Ve Türkiye'de suç ve ceza müessesesi işlesin. Burada bunu konuşmaya geldik" ifadelerini kullandı.