1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşte 4. Yüz Naklinin İlk Fotoğrafı
İşte 4. Yüz Naklinin İlk Fotoğrafı

İşte 4. Yüz Naklinin İlk Fotoğrafı

Turan Çolak'ın yeni hali...

A+A-

 Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Türkiye'deki dördüncü yüz nakli ameliyatını olan Turan Çolak, bugün saat 13.50 itibariyle yoğun bakımdan özel servise alındı. 



Hastanın genel durumunun iyi ve uyanık olduğu bildirildi. Sistem bulgularının doğal olduğu belirtilen Çolak'ın, doktorlarıyla iletişim kurabildiği, anlaşılır şekilde konuşabildigi ve uyumlu şekilde komutlara cevap verebildiği müjdesi verildi. 


Akdeniz Üniversitesi Hastanesi tarafından yapılan yazılı açıklamada transfer edilen dokuların ve tüm bölgelerin sağlıklı ve sorunsuz olduğuna dikkat çekilirken kamuoyundan gelen yoğun merak ve istek üzerine hastanın kendisinden ve yakınlarından alınan izinle ameliyat sonrası ilk fotoğrafı Akdeniz Üniversitesi idaresi tarafından basınla paylaşıldı. 



"GÖZÜNÜ AÇIP KAPATMASI, BİZİM KORTROLÜMÜZDE" 


Ameliyatın ardından ameliyatı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Prof. Dr. Ömer Özkan, şunları söyledi: 


"Yoğun bakımdan çıktıktan sonra Uğur Acar gibi takip etmeyi planlıyoruz. Zaten tecrübemiz var. Bu hastanın biraz farkı var. Bu hastaya göz kapakları da nakledildiği için göz kası hareketleri farklı; bir açan, bir kapatan kaslar var. Ona göre davranacağız. Gözünü açması veya kapaması, bizim kontrolümüzde olacak. Yaklaşık 1 ay sonra bunun kararını verebilir ve küçük bir müdahale yapmamız gerekebilir. Ama yapmayabiliriz de. Ama bu süreç içerisinde olacak. Biraz daha farklı takip edeceğiz. Şu an için hiçbir sorunumuz yok" 



DUYUMLA İLGİLİ SORUN YOK 


Hastaya kulak nakledilmesinin, duyumda bir sorun yaratıp yaratmayacağı sorusuna cevap veren Prof. Özkan, "Kulak deyince iç kulak ve orta kulak diye algılamayın. Kendi orta ve iç kulağı var. Biz sadece kulak yaptık. Duyumla ilgili herhangi bir sorun yok. Bundan sonra da olmayacak inşallah" diye konuştu.