1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İşte AKP'nin oy oranı!
İşte AKP'nin oy oranı!

İşte AKP'nin oy oranı!

Başbakan Erdoğan, 24 TV'nin canlı yayınında Mustafa Karaalioğlu'nun sorularını yanıtladı.

A+A-

Erdoğan, Türkiye’de yerel seçim değil, genel seçim havası olduğunu ifade etti. Yapılan araştırmalar sonucunda partimiz şu anda 45-50 aralığında bir yeri koruyor. Bu oranın iyi bir rakam olduğunu belirten Erdoğan, yerel seçimlerde oy oranını adayların da belirlediğini söyledi."İZMİR’DE DURUM KAFA KAFAYA"

Bu seçimin bir başka önemi daha olduğunu belirten Başbakan, "16 büyükşehri 30 büyükşehre çıkardık. Bu 30 büyükşehir oy toplamı yüzde 75’e karşı gelecek. Burada dağılım çok önemli. AK Parti ne alacak, diğerleri ne alacak. İstanbul, Ankara rahatız; İzmir’de Binali Bey başa baş oynuyor. İzmir’de Binali Bey’in kazanacağına inanıyorum. Binali Bey yerelde projeleri ile konuşuyor. CHP’li belediye başkanının hala İzmir’e yaptığı bir şey yok. Hala ilkel depolama yapıyorsa, o kişinin İzmirliye verecek bir şey yoktur. Kentsel dönüşüm değişim nedir hâlâ öğrenememiş" diye konuştu.

ÜÇ DÖNEM KURALI DEĞİŞECEK Mİ ?

AK Parti’deki üç dönem sınırlamasıyla ilgili soru üzerine Erdoğan, "Türkiye’de liderler başında olduğu parti birinci olamıyorsa yerini bırakmalıdır. Bunun yakalanması lazımdır. Üç dönemle ilgili konuda biz faniyiz. Faniler bakiler üzerinde söz sahibi olamaz. Biz partiyi kurarken bu teklifi yaptık. Üç dönem görev yapan bir dönem ara versin dedik. Bu yaşı ile de alakalıdır. Bu taze hücrelerin partilerde yer bulmasına imkan verir. İki dönem görev yapanların yerine genç dinamik kadrolar geldi. gençlik ve kadın kollarımız bizi bu konuda sürekli zorluyor. Kadın noktasında hassasiyetimizi koruyoruz. Bu seçimde kadın adaylarımızdan başarı bekliyoruz. Fatma Hanımla birlikte de Türkiye’de ilk defa bir büyükşehirde bayan belediye başkanımız olacak...Benim hafıza kaydımın içinde birinci derecede 30 Mart var. 30 Mart’ı görmemiz lazım. Onu gördükten sonra oturup konuşacağız. Ondan sonra nihai kararımızı veririz. 30 Mart benim için çok çok önemli. 30 Mart’tan sonra da adımlarımızı atarız" dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Seçim sonrası önceliklerinin şeffaflaşma olacağını açıklayan Başbakan, çözüm sürecine ilişkin ise, "Çözüm sürecine ilişkin bizim adımımızda gerileme olması söz konusu değildir. Bu konuda kararlılığımız sürecektir. Geçen 21 Mart’tan bugüne ciddi bir vaka yaşamadık. 21 Mart Nevruzu bir bahar bayramı içinde atlatacağız. Bunu da diğer partilerle birlikte gerçekleştirelim istiyoruz. Ama seçim sonrasında nasıl bir tablo çıkar onu da kestirmek zor. Atacağımız adımla beraberde istikametimiz belli. İnşallah meclis kapanmadan gerekli çalışmaları tamamlar yasaları çıkarırız" diye konuştu.