1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İşte Aziz Yıldırım'ı yakacak konuşmalar
İşte Aziz Yıldırım'ı yakacak konuşmalar

İşte Aziz Yıldırım'ı yakacak konuşmalar

Neler konuşmuşlar neler....

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediye oyuncusu Can Arat, 6 Mart 2011 tarihinde Bursa Atatürk Stadyumu'nda 1-1 berabere sonuçlanan Bursaspor- İstanbul Büyükşehir Belediyespor karşılaşması ile 1 Mayıs 2011 tarihinde Fenerbahçe'nin 2-0 galibiyetiyle sonuçlanan Fenerbahçe-İstanbul Büyükşehir Belediyespor karşılaşmalarında şike yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı.

Fenerbahçe-Büyükşehir Belediyespor karşılaşması öncesinde, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın eski Fenerbahçeli, Büyükşehir Belediyesporlu futbolcu Can Arat ile yapılan şike görüşmeleriyle bizzat ilgilendiği tespit edildi.

Fenerbahçeli yönetici İlhan Ekşioğlu, Cemil Turan ve Ali Kıratlı'nın ise görüşmeleri bizzat gerçekleştirdiği telefon dinlemeleriyle tespit edildi. İşte o süreç:

 

Yıldırım'ın talimatıyla

Süper Toto Süper Lig'in 30. hafta maçları sonunda Fenerbahçe ve Trabzonspor'un 72 puanda olduğu ancak ikili averaj sistemine göre Fenerbahçe'nin lig lideri olduğu, üçüncü sırada bulunan Bursaspor'un şampiyonluk ümidinin kalmadığı, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un şampiyonluk yarışında yalnız kaldıkları, geriye kalan 4 karşılaşmada Fenerbahçe'nin puan kaybetmesi, Trabzonspor'un tüm maçlarını kazanması durumunda Trabzonspor'un şampiyon olacağı değerlendirildiği için Aziz Yıldırım'ın talimatıyla Fenerbahçe-İstanbul Büyükşehir Belediyespor karşılaşmasında şike yapıldığı iddia ediliyor.

Uzun ile görüştün mü?

Aziz Yıldırım'ın, 29 Nisan 2011 tarihinde 21.19'da Cemil Turan'ı arayarak, "Uzun" olarak nitelendirdiği eski Fenerbahçeli, İstanbul BŞB'li futbolcu Can Arat ile görüşüp görüşmediğini sorduğu tespit edildi:

Aziz Yıldırım: "...aradı mı seni ne yaptın... UZUN ile şey yaptın mı? Görüştün mü?" Maç öncesinde, Fenerbahçe'nin yöneticisi ve efsanevi oyuncusu Cemil Turan'ın 30 Nisan 2011 günü saat 17.04'te Can Arat'ı aradığı tespit edildi:

Can Arat: "Abi telefonum değişti... İskender söyleyince jeton düştü benim."

Cemil Turan: "...10 gündür seni arıyorum hastayım ulan yatıyorum arıyorum arıyorum Can bana döner diyorum.... Oynuyorsun yarın değil mi."

Can Arat: "...öyle gözüküyor şu an yani."

C. Turan: "Oğlum işte sana ... SANA BİR ŞEY SÖYLEYECEK HALİM YOK."

Can Arat: "YANİ ABİ"

O benle ilgili değil

Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe-İstanbul BŞB karşılaşması öncesinde şike faaliyetleriyle ve Can Arat'ın durumuyla ilgili bizzat ilgilendiği telefon dinlemelerine takıldı:

Aziz Yıldırım: "Nasıl gidiyor vaziyetler?"

Şekip Mosturoğlu: "İyi başkanım. Arkadaşların hepsi ilgili yerlerde... O notunuzu ilettim kendilerine."

A. Yıldırım: "O KENDİ KALESİNE GOL ATAN."

Şekip Mosturoğlu: "He onu bilmiyorum başkanım O BENLE İLGİLİ DEĞİL."

Aziz Yıldırım: "Öyle mi iyi peki." Aziz Yıldırım'ın "Kendi kalesine gol atan" dediği kişi Fenerbahçe'de oynadığı sırada kendi kalesine gol atan ve daha sonra kulüpten ayrıldıktan sonra İstanbul BŞB'de oynayan Can Arat.

Aziz Yıldırım'ın maçtan hemen önce 30 Nisan 2011 günü saat 20.19'da bu sefer Şekip Mosturoğlu yerine FB'li yönetici İlhan Ekşioğlu'na Can Arat'ın durumunu sorduğu tespit edildi:

Aziz Yıldırım: "Nasıl gidiyor"

İlhan Ekşioğlu: "İyi iyi gayet iyi"

Aziz Yıldırım: "Bu gün ... şey o kendi kalesine atanla ne yaptın."

İlhan Ekşioğlu: "Ha o şimdi onunla gayet iyi hiçbir sorun yok şimdi. Herşey iyi yani hiç şey yapmayın." Maç öncesinde Can Arat ile Ali Kıratlı arasındaki telefon görüşmesi şöyle:

Ali Kıratlı: "...geldik lokaldeyiz öyle kağıt oynuyoruz geliyor musun?"

Can Arat: "...geliyorum abi. Oğlun gibiyim ben senin dua et sen bana."

Ali Kıratlı: "...ediyorum etmez miyim sen benim oğlumsun."

Bizimkiler de istemedi

1 Mayıs 2011 günü maç sonrasında 21.20'de İstanbul BŞB'li Metin Depe'in bir kadın ile yaptığı görüşme:

X Kadın: "Nasıl yenildiniz ya..."

Metin Depe: "Sorma ZATEN BİZİMKİLER DE İSTEMEDİ YENMEMİZİ."

X Kadın: "Kim başkan mı?"

Metin Depe: "HI"

X Kadın: "Ben o başkanın"

Elimden geleni yaptım

Maç sonrasında aynı gün saat 21.57'de Can Arat'ın Ali Kıratlı'yı aradığı tespit edildi:

Ali Kıratlı: "İyi oynadın ama ya..."

Can Arat: "Yüzde yüz gol kurtardım. Sezon sonu kontratım bitiyor. Fenerbahçe almayacak mı beni sonuçta. Ben hani elimden geleni yaptım Ali abi."

Ali Kıratlı: "...inceldin de yavaş yavaş... Tebrik ederim. Oğlum haydi geçmiş olsun. Konuşalım tamam." Can Arat'ın, 2 Mayıs 2011 günü 12.09'da bir kişiyle yaptığı telefon görüşmesinde, bir gün önce oynadıkları ve yenildikleri Fenerbahçe karşılaşması için "ZATEN BİR BİZE MAÇA YATIN DEMEDİKLERİ KALDI KULÜPTEN.... Sıkmayın etmeyin şey yapmayın yani sakatlık olmasın riske girmeyin onu yapmayın bunu yapmayın" dediği tespit edildi.

Saatçi: Ödümü kopardın

2 Mayıs 2011 günü 13.11'de İstanbul BŞB'li Can Arat'ı arayan Fenerbahçeli Ercan Saatçi'nin ise Arat'a "...dün çok iyi oynadın ha ödümü kopardın. Ama dün sen olmazsan her halde bir beş olurdu..." dediği tespit edildi.

Ercan Saatçi: "Soyunma odasında falan bir şey oldu mu? Bir şey oldu mu Abdullah hoca falan kızdı mı?"

Can Arat: "...Alex'e vurdurduk yine bir tane ama iyi olsun iyi oldu boş ver. O da olmasaydı zaten ben belki sıkıntıya bile girerdi o maç yani hiç..."

Üç tarlayı da sürdük

Fenerbahçe'nin lig birinciliğini koruyarak ligin zirvesinde şampiyon olabilmek için Spor Toto Süper Lig 2010- 2011 sezonunun 23. haftası sonunda, rakibi durumundaki Trabzonspor, Bursaspor ve Kayserispor'un ligin 24. haftasında yapacakları müsabakalarda puan kaybetmesi için şike yaptığı iddia ediliyor. Sezonun 23. haftası sonunda Fenerbahçe 51 puanla ve averaj üstünlüğü ile lig birincisi, Trabzonspor 51 puanla lig ikincisi, Bursaspor 48 puanla lig üçüncüsü, Kayserispor ise 43 puanla lig dördüncüsü idi. Şike soruşturmasında, Aziz Yıldırım'ın, İlhan Ekşioğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, İlhan Ekşioğlu'nun "Vaziyet gayet iyi...Üç tarlayı da sürdük yani" dediği tespit edildi.

Aziz Yıldırım'ın talimatıyla İlhan Ekşioğlu'nun Ali Kıratlı aracılığıyla menajer Yusuf Turanlı'ya ulaştığı, İstanbul BŞB futbol takımı oyuncuları İbrahim Akın, İskender Alın, Can Arat ve Metin Depe ile Bursaspor maçında iyi bir futbol sergilemeleri karşılığında belli bir miktar para karşılığında anlaştıkları iddia ediliyor. Bursa Atatürk Stadyumu'nda 6 Mart 2011 günü saat 16.00'da başlayan Bursasporİstanbul BŞB karşılaşmasında, BŞB'li Can Arat 2 numaralı, İbrahim Akın 11 numaralı formasıyla ilk 11'de sahaya çıkmıştı. İskender Alın ise 12 numaralı formasıyla 60. dakikada oyuna dahil olmuştu. Metin Depe kırmızı kartlı olduğu için 18 kişilik takım kadrosunda yer almamıştı. Karşılaşma 1-1 sonuçlanmıştı.

İyi güzel, böyle aferin

Fenerbahçe adına şike görüşmelerini yürüttüğü iddia edilen Ali Kıratlı'nın maçtan sonra saat 18.36'da Can Arat'ı telefonla aradığı tespit edildi:

Ali Kıratlı: "Sen iyidin ama ha iyi güzel böyle aferin."

Can Arat: "İnşallah daha iyi olur da abi ... geri geliriz ya."

Ali Kıratlı: "Fener'e faydanız oldu. Eski kaptan da o bizim Fener'den gitmeymiş zaten. O golü atan." Bursaspor-İstanbul BŞB karşılaşmasının 1-1 sonuçlanması üzerine 24. hafta sonunda Bursaspor'un 49 puanda kalarak 54 puanla lig birincisi olan Fenerbahçe ile arasındaki puan farkı 5 puana çıktı. Böylece önceki sezonun şampiyonu Bursaspor lig şampiyonluğu mücadelesinde dezavantajlı duruma düştü.