1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. İşte bu. Sevdik EYOF’u
İşte bu. Sevdik EYOF’u

İşte bu. Sevdik EYOF’u

Olimpiyat Cuma Hutbesinde...

A+A-

Trabzon Müftülüğü bugün bütün Camilerde, Trabzon gençlik oyunları ile ilgili olarak cemati bilgilendirecek bir hutbe hazırladı.

Tüm cami imamlarına dağıtılan Hutbe’de Trabzon 2011 oyunları ile ilgili olarak cemaat bilgilendirilmiyor.

Bugün Cuma namazından önce Hutbe’de cemaate şöyle seslenilecek..

 

      Aziz Cemaat!

Müslüman Türk Milleti  misafirperverliği ile tanınır. Bu Yüce Milletin her ferdi misafirperverliği dindarlığın bir gereği bilir ve misafire “Tanrı Misafiri” der. Onları güler yüzle karşılar, elden geldiğince izzet ve ikramda bulunarak konukseverliğinin en güzel örneklerini sergiler.

Muhterem Din kardeşlerimiz!

Bilindiği üzere 23-30 Temmuz 2011 tarihleri arasında “Avrupa Gençlik Olimpiyatları” ilk defa Ülkemizde  ve ilimizde yapılacaktır. Aylar süren hazırlıklarla ilimize bir çok tesis kazandırılmıştır.49 Avrupa ülkesinden 4 bin sporcu ilimize gelecektir. Onların hocaları, velileri ile birlikte yaklaşık 10 bin misafirin ilimize geleceği tahmin edilmektedir.

Bu konuda halkımızın, misafirperverliğimizi, Müslüman kimliğimizi çok iyi temsil edeceğine inanıyoruz. Unutulmamalıdır ki, gittiğimiz ülkelerde ya da yerlerde iyi karşılanmak bizim nasıl hoşumuza giderse, bize gelen misafirler de iyi karşılanmaktan hoşnut kalacaklardır.

Halkımızın gelen misafirlere güler yüz gösterme alış verişlerinde fırsatçılık  yapmama, Trafik kurallarına riayet, çevre temizliği, davranışlarımızda ağırbaşlılık gibi konulara hassasiyet göstereceklerine inanıyoruz. Gelen misafirler beklide ilk defa bir camiyi,  Müslüman bir ülkeyi görmüş ve tanımış olacaklardır. Bu konularda ortaya konulacak yanlış bir davranış, İslam dininin, kültürümüzün dolayısıyla Milletimizin imajının zedelenmesine sebep olacaktır.

Misafirlere iyi davranmak, gerekli ilgiyi ve kolaylığı göstermek, dinimizin ve kültürümüzün en güzel miraslarından biridir. Ülkemizi, insanımızı, şehrimizi iyi tanıtalım. Dini, milleti, kültürü ne olursa olsun misafirlere güler yüz ve en güzel ilgiyi göstermek Allah’ın razı olduğu, ahlaki bir davranış olacaktır. Bize yakışan da budur.