1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İşte Haydar Baş'ın projeleri !
İşte Haydar Baş'ın projeleri !

İşte Haydar Baş'ın projeleri !

Tarım bölgesi olan Bursa’da seçim çalışmalarını sürdüren DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş’ın projeleri, tüm çiftçilerimiz ve tarım kesiminin tek umudu haline geldi. Çiftçilerin bankalara borçları var. Topraklarını, kredi için ipotek vermiş

A+A-

Demokrat Parti (DP) Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş, köy köy belde belde Bursa’yı geziyor. Prof. Dr. Baş, gittiği her beldede ve köyde Milli Ekonomi Modeli (MEM) ve Milli Devlet Sosyal Devlet kapsamında tarım projelerini anlatıyor. Bursalı çiftçiler Anadolu’nun dört bir köşesindeki meslektaşları gibi dert küpü. En büyük sorunları binbir emekle yetiştirdikleri ürünlerinin para etmemesi! Maliyeti kurtarmakta zorlanıyorlar. Dünyanın en yüksek fiyatlı mazotunu kullanmak, bellerini iki büklüm ederek eğmiş... Keza sadece bu yıl yüzde 50 oranında artan gübre fiyatları da Bursalı çiftçileri kara kara düşündürüyor. Onlarca çiftçi, mazota ve gübreye çalıştığını ifade ediyor. Bir başka korkuları ise yetiştirdikleri ürünün tarlada ya da dalında kalma tehlikesi...

Devletin desteği yetersiz, faizli kredinin sonu haciz!

Devlet destek vemediği için Bursalı çiftçi de tohum, mazot, gübre gibi ekim yapmak için gerekli malzemeyi alabilmek için çareyi banka kredisinde arıyor. Ancak hasat ve fiyatlar umduğu gibi oluşmayınca, borçlarını ödemekte zorlanıyor. Yüzlerce çiftçi bankaların cenderesine sıkışmış durumda!

Bursa Türkiye’nin sebze ve meyve ambarlarından birisi ancak her ikisi de çiftçiyi istediği noktaya taşıyamıyor. Prof. Dr. Baş, gittiği her beldede ve köyde Milli Ekonomi Modeli’ni anlatarak Demokrat Parti (DP) iktidarında Türk çiftçisinin sorunlarının çözüleceğini vurguluyor.

Umutla uygulanması beklenen projeler

Tarım kesimi için Milli Ekonomi Modeli’nden başka çare de olmadığının altını çizen Prof. Dr. Haydar Baş, Bursalı çiftçilere iktidara geldiklerinde sadece onlar için değil tüm Türkiye’de ekmeğini ‘toprak’tan kazananlar için yapacaklarının bir bölümünü şu şekilde sıralıyor:

* Çiftçinin tüm faizleri sıfırlanacak, böylece haciz kabusundan kurtulacak.

* Çiftçiler, tefeclerin ve bankaların kıskacından kurtaracak.

* Ürünün yarı bedelini, tohumu toprağa atmadan avans olarak verecek, diğer yarısını ise teslimatta peşin olarak ödeyecek. Böylce çiftçi banka ve tefeci kapısına gitmek zorunda kalmayacak.

* Çiftçi ve ürünü ücretsiz sigorta kapsamına alınacak. Don, sel gibi felaketler konusunda endişe etmeyecek.

* Tarıma dayalı sanayi kuruluşları açılacak.

* Çiftçi bir yandan toprağının bereketini yaşarken, diğer yandan bu tarıma dayalı sanayi kuruluşlarında çalışacak. Yani kimse işsiz kalmayacak.

Kısaca Bursa’da ve tüm Türkiye’de tarım kesimindeki çalışanlar, ekip biçenler topraklarına bereket geleceği ve çoluk çocukları “iş ve aş sahibi” olacağı için Prof. Dr. Haydar Baş’a dua ediyor.