1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İşte Sadri Şener'in suçlandığı madde!
İşte Sadri Şener'in suçlandığı madde!

İşte Sadri Şener'in suçlandığı madde!

Şener hangi suç ile gözaltında...

A+A-

Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'in "Şike" suçlamasıyla sorgulanacağı öğrenildi.  

 

 

Şener hakkında suçlamayı öngören madde, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un "Yasak Fiiller ve Cezalar Hükümleri" başlıklı üçüncü bölümde "Şike ve Teşvik Primi" başlığı altında yer alıyor.

 

İşte ilgili unsurlar

Bu bölümde Sadri Şener ile ilgili unsarlar şöyle: "Belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişi, 5 yıldan 12 yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Kendisine menfaat temin edilen kişi de bu suçtan dolayı müşterek fail olarak cezalandırılır.

Kazanç veya sair menfaat temini hususunda anlaşmaya varılmış olması halide dahi suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur. Şike anlaşmasının varlığını bilerek müsabakanın anlaşma doğrultusunda sonuçlanmasına katkıda bulunan kişiler de birinci fıkraya göre cezalandırılır. Kazanç veya sair menfaat vaat veya teklifinde bulunulması halinde anlaşmaya varılamadığı takdirde, suçun teşebbüs aşamasında kalmış olması dolayısıyla cezaya hükmolunur.