1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İşte seçim anketlerine göre son durum ...
İşte seçim anketlerine  göre son durum ...

İşte seçim anketlerine göre son durum ...

Son ankete göre AKP, CHP ve MHP'nin oyu

A+A-

ORANI KARARSIZLAR BELİRLEYECEK: Araştırmada '12 Haziran'da yapılacak milletvekili seçiminde hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz?' sorusu yöneltildi. 'Kararsız oylar dağıtılmadan' oluşan sonuçlara göre; AK Parti yüzde 38.4 ile ilk sırada yer alırken, CHP'ye yüzde 20.0, MHP'ye yüzde 10.1 oy çıktı. Prof. Sencar, aritmetik olarak o oylar dağıtıldığında çıkacak sonucu şöyle yorumladı: 'AK Parti yüzde 47-50 bandına gelir. CHP yüzde 27-30'lar civarına yükselir. MHP yüzde 12-14 bandına çıkar.'

Prof. Özer Sencar, araştırmanın ışığında partilerin durumlarını da şöyle özetledi:

BAŞBAKAN TAKTİK UYGULADI: Başbakan Erdoğan, çıkarabilecekleri milletvekili sayısını 315-330 aralığında söyleyerek aslında bir taktik uyguladı. Asıl hedefi 367 milletvekili çıkararak anayasayı değiştirebilecek çoğunluğa ulaşmak. Bu söylemiyle hem muhalefetin gerilmesini önledi hem kamuoyundan çıkabilecek farklı seslerin önüne geçti.

CHP, RÜZGARI ARKASINA ALAMADI: 'Deniz Baykal döneminde CHP'nin oy oranı yüzde 18'lerdeydi. Baykal'ın istifasının ardından oran yüzde 27'ye çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan olduğunda kararsızlar dağıtılmadan oylar yüzde 31'e ulaştı. Kararsızlar dağıtıldığında yüzde 35'i buldu. Bugünkü sonuçlara bakıldığında, CHP'nin rüzgarı arkasına alıp yürüyemediği görülüyor. CHP yüzde 30'u geçemezse, Kılıçdaroğlu başarılı sayılamaz.'

YSK KARARI MHP'YE YARADI:  YSK, hukuki prosedürü dikkate alarak kararlarını verdi. Ancak bunun siyasete etkisi büyük oldu. Sokak hareketleri en büyük etkiyi BDP'den önce, MHP'li seçmen üzerinde gösterdi. Bu olay MHP'nin baraj altında kalacağı yönünde dillendirilen riski de ortadan kaldırmıştır.

BDP'NİN GÜCÜ VE KÜRT SORUNU: BDP'nin bu dönem 20 milletvekili vardı. Eğer 30 civarında milletvekili ile gelirse Kürt meselesinin daha hızlı bir şekilde çözümü istikametinde de, tam tersi istikamette ilerlemesi yönünde de daha güçlü olacakları kesin.

EN BEĞENİLEN LİDER ERDOĞAN

YAŞAYAN Türk siyaset ve devlet adamları arasında en beğendiğiniz

kişi kimdir?' sorusuna her dört kişiden biri 'Recep Tayyip Erdoğan' yanıtını verdi.

Çıkan sonuçlar şöyle:


LİDER.................YÜZDE

Recep Tayyip Erdoğan.................24.1

Abdullah Gül.................9.3

Kemal Kılıçdaroğlu.................6.3

Devlet Bahçeli.................3.3

Süleyman Demirel.................3.0

Ahmet Necdet Sezer.................2.1

Deniz Baykal.................1.3

Bülent Arınç.................1.1

Ahmet Davutoğlu.................0.8

Tansu Çiller.................0.8

Kararsızlar eklenmeden

AK Parti.................38.4

CHP.................20.0

MHP.................10.1

BDP.................5.4

SP.................0.9

Diğer.................1.6

Kararsız.................6.2

Protesto.................2.0

Cevapsız.................5.4