1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. İşte Trabzon'un yol haritası!
İşte Trabzon'un yol haritası!

İşte Trabzon'un yol haritası!

TTSO’dan siyasi partilere seçim beklentileri: 10 başlıkta 83 madde acil çözüm bekliyor

A+A-
12 Haziran 2011 Genel Seçimleri öncesinde Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon’un “Geleceğe Yönelik Siyasi Partilerden Beklentileri” çalışmasını hazırlayarak seçime giren partilerle paylaşıma açıyor.
 
UMUTLAR YENİ PARLAMENTODA
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, mayıs ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Trabzon adına yürütülen çalışmanın bir kitap haline getirildiğini, seçimler öncesinde siyasi partilere ve milletvekili adaylarına ulaştırılacağını söyledi.
 
Başkan M.Suat Hacısalihoğlu çalışmada yer alan beklentilerin bazılarının geçmişten gelen bazılarının ise yeni eklemlendiğini vurguladı. Yürütülen çalışmaya meclis üyelerinin de öneriler ile katkı yapabileceğini anımsatarak nihayetinde daha iyi bir Trabzon’un oluşturulmasına her kesimin katkı vermesi, bu doğrultuda çalışması gerektiğini aktardı.
 
LOJİSTİK KÖY MERKEZLERİ KAPSAMINA TRABZON MUTLAKA ALINMALIDIR
Türkiye’de planlanmakta olan “Lojistik Köy” merkezlerinden birinin bu coğrafyada Trabzon’da kurulması gerektiğini ifade eden Başkan M.Suat Hacısalihoğlu, “ Trabzon’un Lojistik Köy haline dönüştürülmesi için hazırlıklarımız sürüyor. Hazırlıklarımızı kısa bir süre sonra Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile ortaklaşa değerlendireceğiz. ” dedi.
 
Trabzon’un Lojistik Köy planlaması dahilinde muhakkak demiryolu bağlantılarının önümüzdeki dönemde tamamlanması gerektiğini aktararak şöyle konuştu: “ Trabzon Erzincan-GAP Demiryolu bağlantısı ile Trabzon-Batum Demiryolu bağlantılarını uzun yıllardır bekleyen ilimiz ve bölgemiz umuyoruz ki bu dönem bu iki proje tamamlanmış olur.”
 
TÜRKİYE’NİN 11 CAZİBE MERKEZİNDEN BİRİ TRABZON
Türkiye’de belirlenen 11 cazibe merkezi arasında Trabzon’unda bulunmasının il ve bölge adına önemli bir şans olduğunu savunan Başkan Hacısalihoğlu, “ Cazibe merkezi Trabzon’a bu özelliğinden dolayı 60 milyon TL katkı yapılıyor. Bu bütçenin Trabzon’un gelişimi ve kalkınması için akılcı kullanılması gerekiyor. ”diye konuştu.
 
“BÖLGEDE MADEMKİ TURİZMİ ÖNE ÇIKARILIYOR O HALDE TÜM TURİZM TEŞVİK HAKLARI BÖLGEMİZE TANINMALIDIR”
Başkan M.Suat Hacısalihoğlu, Trabzon merkezli Doğu Karadeniz Bölgesi’nde turizmin en öncelikli sektör olarak ön planda tutulmasına karşın, bu sektörde ülke genelinde sağlanan teşviklerin bölgeye uygulanmamasından yakındı. Hacısalihoğlu, “ Mademki turizm öne çıkarılıyor, o halde başka bölgelerde sağlanan turizm teşviklerinin tamamı Trabzon’a ve Doğu Karadeniz Bölgesi’ne sağlanmalıdır. Teşvik olmadan bu sektörün ihtiyaç duyduğu yatırımların bölgede oluşması çok zordur. Turist var ama konaklayacağı tesis yok. Bu çıkmazdan teşviklerle bölge kurtulur.” değerlendirmesinde bulundu.
 
2 BİN KİŞİLİK KONGRE MERKEZİ TRABZON’A ŞART OLDU
Trabzon’un kongre turizminde önemli bir çıkış yaptığını ancak orta büyüklükteki bir toplantının tek bir konaklama tesisinde yapılması için mevcut altyapının geliştirilmeye ihtiyaç olunduğunu söyledi. 2. İpekyolu İşadamları Zirvesi’nin birden fazla otellere bölünerek gerçekleştirildiğini anımsatarak, “ Artık Trabzon için 2 bin kişilik bir otel ve toplantı merkezi kaçınılmaz olmuştur. ”görüşünü paylaştı.
 
TRABZON OPERA VE BALESİ MÜDÜRLÜĞÜ KURULMALIDIR
Trabzon’un Doğu Karadeniz Bölgesi’nin merkezi olduğu ve yakın zamanda etkileşim içinde bulunduğu komşu ülkelerinde ceddi bir merkezi haline geldiğini vurgulayan Başkan M.Suat Hacısalihoğlu, bu kimliğin kültür ve sanat aktiviteleri ile beslenmesi gerektiğini savundu. Başkan Hacısalihoğlu kültürel taşıyıcılığın en üst noktası olabilecek Trabzon Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün başlangıçta 300 kişilik kadrosu ile kurularak geliştirilmesinin önemine dikkat çekti.
 
TRABZON’UN GELECEĞE YÖNELİK SİYASİ PARTİLERDEN BEKLENTİLERİ
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, 12 Haziran Genel seçimleri öncesinde oda olarak hazırlanan “ Trabzon’un Geleceğe Yönelik Siyasi Partilerden Beklentileri” nin 10 başlıkta 83 madde de toplandığını söyledi.
Başkan Hacısalihoğlu, çalışmanın giriş bölümünde şu açıklamalara yer verdi:
 
 “Demokrasinin gereği Türkiye bir kez daha seçime gidiyor. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan Genel Seçimler ’de Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘sinde görev alacak yeni dönem milletvekilleri ve partiler halkın oyları ile belirlenecek. Kurulacak olan 61. hükümet güvenoyu aldıktan sonra da Türkiye’yi ve vatandaşını daha müreffeh bir geleceğe taşımak için çalışacak.
 
Günümüzde uluslar vatandaşlarına müreffeh bir yaşam kalitesi sunabilmek için büyük bir rekabet ve yarış içindedirler. Doğaldır ki, Türkiye de rakipleri ile arasındaki bu yarışı önde bitirmek zorundadır. Bilim ve aydınlanma ışığında ülkemizin kalkınması ve gelişmesinin yanı sıra dünyanın geleceğinde de belirleyici ve etkin olunmalıdır.
 
Bu süreci başarıya taşımak, 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinden sonra oluşacak kabinenin başta Başbakanı, Bakanlar Kurulu Üyeleri, iktidar ve muhalefet partileri olmak üzere TBMM üyesi bütün milletvekillerinin görev ve sorumluluğundadır. Bu sorumluluk aynı zamanda bütün kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarımızın da paylaşımındadır.
 
İnsanlar, toplumlar, ülkeler belirledikleri ortak hedeflere ulaştıkça kalkınmaya, gelişmeye ve refaha daha hızlı erişirler. Toplumlarda olduğu kadar, kurumlarda ve özel sektörde de ortak çalışma kültürü ve diyaloğun yaygınlaştırılması başarıyı şüphesiz etkileyecektir.
 
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası kurulduğu 1884 yılından bugüne bu bölgenin ve ülkenin kalkınmasında en etkin paya sahip sivil toplum kurumlarının başında gelmektedir. Odamızın bu önderliği saygın üyelerinin ülkemizin başarıya ulaşmasını arzulamasından kaynaklanmaktadır.
 
TTSO her dönemde, bütün siyasi partilere eşit mesafede kalmayı başarmış, partiler üstü konumu ile Trabzon’un, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin, Türkiye’nin sorunlarına ışık olmayı başarmıştır.
 
Bugün 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri öncesinde “Trabzon’un Geleceğe Yönelik Siyasi Partilerden Beklentileri” vardır. Artık içinde bulunduğumuz yeni yüzyılın ikinci on yılının henüz başında iken Trabzon’un kabuğundan sıyıracak projeler uygulanmalıdır. Birçoğu uzun yıllar gündemde kalan ancak uygulanamayan bu beklentilerin yeni dönemde başarılması zaruridir. Ertelenmemelidir. Her erteleme sadece bölgemize değil ülkemize de kan kaybettirecektir.
 
 
Bu bakış açısıyla TBMM çatısı altında 61. dönem hükümet ve milletvekillerinin Trabzon’a ve bölgemize yüksek düzeyde hizmet kazandıracağı umudunu taşımaktayız. Bu hizmetlerin ilimize ve bölgemize taşınmasında, takibinde ve uygulanmasında dün olduğu gibi bugünde Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası kurumsal desteğini sürdürecektir.”
 
Çalışmada beklentiler 10 başlıkta 83 madde de toplanarak şu şekilde sıralandı:
 
          Kente dönük beklentiler,
          Sanayinin gelişmesi için beklentiler,
          Ticaret merkezi Trabzon için beklentiler,
          Lojistik merkezi Trabzon için beklentiler
          Turizm için beklentiler,
          Eğitim merkezi Trabzon için beklentiler,
          Sağlık merkezi Trabzon için beklentiler,
          Kongre, konferanslar, toplantılar ve buna bağlı turizm merkezi Trabzon için beklentiler,
          Tarım, hayvancılık ve balıkçılığa dönük beklentiler,
          Kültür ve sanat merkezi Trabzon için beklentiler.
 
TRABZON’UN GELECEĞE YÖNELİK SİYASİ PARTİLERDEN BEKLENTİLERİ
 
1-        KENTE DÖNÜK BEKLENTİLER
 
 
          Trabzon’da İstihdam yaratacak projelerin öncelikli desteklenmesi,
          Trabzon’da azalan nüfusa karşı kalıcı tedbirler alınarak göçün önlenmesine destek sağlanması,
          Gayri Safi Milli Hasıla’dan iller bazında alınan payın yurt ortalamasına yükseltilmesi bölgelerarası gelir uçurumunun kapatılması,
          Trabzon-Erzincan-GAP Demiryolu Projesi’nin tamamlanması,
          Trabzon-Rize-Hopa; Hopa-Sarp-Batum Demiryolu Projesi’nin tamamlanması,
          Trabzon yeni otogarının planlanın hayata geçirilmesi desteklenmesi,
          Çamburnu Yeniay Tersanesi’nin bitirilmesi, geliştirilmesi ve uluslararası piyasalara üretim yapacak teknolojik altyapının kavuşturulması, (Gemi onarım ve sökümü sektörü dünyada doğu bölgelere kaymakta iken bu alanda ve bu sektörü destekleyen haddehane yatırımlarının yapılarak bu sektörden fayda elde edilmesi,)
          Perakende yasasının (Büyük marketler) bir an önce çıkarılması ve uygulanması,
          Belediye Hizmetlerinin planlı, etkin ve uyumlu yürütüleceği Büyükşehir Projesinin uygulamaya konulması,
          Trabzon’u dağ ve deniz arasında sıkışmışlıktan kurtarmak için; Merkezden güneye doğru bölünmüş yollar, köylerde imar düzenlemesi ve imar master planı yapılarak Güney Çevre Yolu Projesinin hayata geçirilmesi,
          Kısa vadede Doğalgaz şehir şebekesi altyapı çalışmalarının bitirilmesi,
          Zağnos, Tabakhane, Ayasofya ve Çömlekçi semtlerinde devam eden Kentsel Dönüşüm Projelerinin tamamlanması,
          Cazibe Merkezleri arasında yer alan Trabzon’un potansiyelleri ve bu imkândan yararlanmak için yapılması gerekenlerin tespit edilerek hayata geçirilmesi,
          Bölge Adliye Mahkemeleri (İstinaf Mahkemelerinin) Trabzon’da kuruluş işlemlerinin bir an önce tamamlanması,
          Trabzon Teknokent bünyesinde yüksek teknolojik kuluçka üretim merkezinin kurulması,
          Odamızca geliştirilen proje kapsamında Yeniçam Tersane Sahası, Tersane 3-Tekne İmal ve Çekek Alanına “Üretim Destek Atölyesi” Kurulması projesinin tamamlanmasına destek verilmesi,
 
2-        SANAYİNİN GELİŞMESİ İÇİN BEKLENTİLER
 
          Teknoloji Geliştirme Merkezleri’nin işlevlerinin artırılmasını sağlayacak teşviklerin yenilenmesi, bu teşviklerin bölgelerin özelliklerine göre hazırlanmasının desteklenmesi,
          Türkiye’de kurulmakta olan “AR-GE Merkezleri”nden birinin de Trabzon’da kurulmasına destek sağlanması,
          Yeni Teşvik Kanununda sağlanan teşviklerin etkin kullanımı için “yatırım ölçek sınırları”nın bölgelerdeki özel sektörün değerlendirebileceği sınırlara çekilmesi,
          Beşikdüzü, Akçaabat ve Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgelerinin tamamlanarak tam kapasiteye eriştirilmesi, özellikle bu bölgelerde ihracatı amaçlayan desteklere öncülük yapılması,
          Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nin geliştirilmesi, ortak dış ticaret şirketlerinin kurulması yönünde teşvik ve çalışmalar yapılması,
          Şehirde sanayi sitelerini tek bir bölgede toparlayacak planlamayla kümelenme altyapısına hazırlık yapılması, ortak kullanıma yönelik teknolojik makine parklarının devreye sokulması.
 
3-        TİCARET MERKEZİ TRABZON İÇİN BEKLENTİLER
 
          Karadeniz Havzasında bulunan 45 deniz limanı ile Trabzon Limanı’nı ilişkilendirecek, “Özel Ticaret Merkezi” statüsüne kavuşturulması,
          Trabzon’un komşu ülke ve sınır ötesi ülkelerin tercihli alış-veriş merkezi haline getirecek özel vergi avantajlarının sağlanması,
          Komşu ülkelerden Trabzon’a ticaret amaçlı seyahatlere ulaşım ve konaklama avantajları desteklerinin belirlenmesi,
          Tr-90 Bölgesi’nin tek uluslararası hava limanı ve hava gümrük kapısı Trabzon’dan sınır ötesi komşu şehirler Sochi, Krasnodar, Tiflis, Bakü, Tebriz ve Tahran kentlerine Türk Hava Yolları tarafından tarifeli uçuşların başlatılması,
          Komşu ülke vatandaşlarının Trabzon’a alış-veriş turizmi başlatması için kamu desteklerinin başta ulaşım ve konaklama olmak üzere bu türden organizasyonlara katkı verilmesi,
          Uluslararası piyasalarla işbirliği kurulması ve bölge ülkelerine ihracatı geliştirmek amacıyla, ilimizin uluslararası vergi yasalarına bağlı rekabet avantajları sağlayacak çalışma ve işbirliği tedbirlerinin alınması, (Singapur örneği)
          Çok Ortaklı Şirketlerin kurulmasının özendirilmesi ve girişimciliğin desteklenmesi,
          Rusya Federasyonu ile ülkemiz arasında Gümrük vergilerinde indirim sağlayacak Serbest Ticaret Anlaşması türü anlaşmaların yapılmasına destek verilmesi, (Bu kapsamda da öncelikli olarak, Rusya Federasyonu’nun Avrupa Birliği ile yapmış olduğu Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması ile Avrupa Birliği menşeli ürünlere sağlanan avantajların, Ülkemiz menşeli ürünlere de sağlanmasını temin edecek aynı tür bir anlaşmanın tesis edilmesi.)
          Afrika ve üçüncü dünya ülkeleri ile ticaretin geliştirilmesi.
 
4-        LOJİSTİK MERKEZİ TRABZON İÇİN BEKLENTİLER
          Türkiye’de planlanan “Lojistik Köy” projelerinden birinin de Trabzon’a kurulmasının sağlanması, “Lojistik Köy” uygulaması için gerekli arazi planlamasına çalışılması,
          Deliklitaş mevkiinde bir Lojistik Merkez oluşturulması. Bu alan ilimizde gıda toptancıları hali ve fındıkta lisanslı depoculuk ile birlikte düzenlenebilir ve ilimizin üç önemli eksiği birlikte giderilebilir. Bu alanın Trabzon Limanı’na raylı sistemle bağlantılı olmasına katkı verilmesi,
          Trabzon Limanı’nda kapasite artışını sağlayacak yeni imkanlar kazandırılması, (Limanın genişleme sahalarının belirlenmesi ve bu alanların limanla ilişkilendirilmesi.)
          Batum-Trabzon ve Erzincan-Trabzon Demiryolu Projelerinin eşgüdümünde kombine taşımacılığın alt yapısının hazırlanması, GAP’ın Karadeniz’e bağlanması ve Rusya ayağının oluşturulması için GAP-Trabzon bağlantısını sağlayacak demiryolu ve otoyol projelerinin hayata geçirilmesi,
          Deniz taşımacılığının teşvik edilmesi,
          Kapasitesi ve işlevi büyüyen Trabzon Havaalanına ihtiyacı karşılayacak yeni pist yapılması
          Transit taşıma sektöründe Trabzon yeniden parlak bir dönem yaşatacak olan İran İslam Cumhuriyeti ile başta ulaşım ve taşıma olmak üzere ticaretteki engellerin kaldırılması,
          Trabzon Limanı’nın daha etkin kullanımı için gerekli çalışmaların yapılması ve araçlara ÖTV’siz yakıt sağlanması,
          İpekyolu güzergahı, Karadeniz havzası ülkeleri ile ilişkilerin ve diğer uluslararası ticaret ağlarının geliştirilmesi.
 
5-        TURİZM İÇİN BEKLENTİLER
 
          İlimiz ve bölgemizin Tr-90 Bölgesi olarak turizm yatırımlarının tümünü içerecek şekilde genel teşvik sistemi kapsamına alınması,
          Doğa Sporlarının geliştirilmesi (İlimizde ve bölgemizde potansiyeli bulunan trakking, rafting, yamaç paraşütü, sualtı ve deniz sporları ile diğer doğa sporlarının turist için çeşitlilik yaratacak şekilde ve kaliteli hizmetle sunumuna olanak veren yatırımların çeşitlendirilmesi ve desteklenmesi.)
          Eski Trabzon tarihinin turistik ziyaretlere imkan verecek şekilde düzenlenmesi: (Ortahisar ve sur içi bölgesinin temizlenerek tarihi dokusunun ön plana çıkarılması, bu alanlarda cafe, otantik kahvehane, pansiyon, butik otel, restoran, yöresel el işi satışı yapacak dükkanların bulunduğu yatırımlarının yapılması, kale altındaki geçitlerin temizlenerek turizme açılması, bu bölgelerin trafiğe kapatılarak turistlerin gece ve gündüz rahatça gezebileceği bir yer haline getirilmesi.)
          İlimizde eğlence merkezi olabilecek bir bölge oluşturulması, (Turistler için de son derece önem taşıyan bu bölge şehrimizin sosyal ve kültürel hayatına da önemli bir katkı sağlayacaktır.)
          İlimizi için önemli birer tarihi değer olan Kuştul ve Vazelon Manastırları ile Santa harabelerinin en kısa sürede restore edilerek altyapısıyla birlikte turizme kazandırılması,
          İlimizdeki plajların kısıtlı ve yetersiz olması nedeniyle var olan plajların altyapısıyla ve çevre düzenlemesiyle birlikte kaliteli hizmet sunumu yapılacak hale getirilmesi, bu şartları sağlayan yeni plajların açılması,
          Yayla turizminde reklam ve tanıtım çalışmalarına hız verilmesi,
          Turistik yörelerimizin ve yaylalarımızın yaz-kış turizmine açık hale getirilmesi,
          Turizm Bakanlığının Fonlarından yararlandırılması,
          Bölgemiz kış turizmi açısından önem arz eden Çakırgöl Projesinin tamamlanması,
          Yaylaların korunması ve yayla mevzuatının turizme uygun hale getirilmesi için T.B.M.M. nezdinde girişimlerde bulunulması.
 
6-        EĞİTİM MERKEZİ TRABZON İÇİN BEKLENTİLER
 
          İlimizde yeni bir devlet ve vakıf üniversitelerinin kurulması, (Bu yatırımın mevcut üniversiteyi bölmeden tamamen yeni bir üniversite olarak yapılması, ayrıca vakıf üniversitelerin sayısının artırılması, bu üniversitelerin sayısının kısa vadede en az 4 adet olması, Trabzon için kamu ve vakıf üniversiteleri olmak üzere ilk etapta 100.000 öğrenci hedefine ulaşılması.)
          İlin eğitim merkezi ihtiyacını karşılayacak yeni öğrenci yurtlarının yapılması,
          Özel kolejlerin Trabzon’a kazandırılması, 
          Bölgedeki istihdam sorununa çözüm olabilecek mesleki eğitime dönük okulların sayısının arttırılması, (Meslek yüksek okullarında eğitimin cazip hale getirilmesi, vasıflı eleman ihtiyacı duyan firmalarda mesleki eğitime dönük okullarda eğitim alan gençlerin istihdam edilmesinin sağlanması, Mesleki eğitim veren okulların ilçelere dağıtılması.)
          Trabzon’un bölgenin eğitim merkezi olması yönünde başlatılan çalışmalara devam edilmesi, kamu ve vakıf üniversitelerinin kuruluşlarına siyasi desteğin verilmesi.
 
7-        SAĞLIK MERKEZİ TRABZON İÇİN BEKLENTİLER
 
          Trabzon’a yeni ve nitelikli ihtisas hastaneleri ve sağlık kuruluşlarının kazandırılması,
          İldeki sağlık hizmetlerinin uluslararası standartlara kavuşturulması, (Avrupa ülkelerine, körfez ülkelerine ve komşu ülkelere hizmet verecek şekilde merkezi hastaneler ve sağlık komplekslerinin oluşturulması, Trabzon bu amaç için önemli bir alt yapıya sahip olup, Tıp Fakültesi arka bölümü istimlâk edilerek bu amaca uygun şekilde geliştirilebilir. TRT vericisinin Tıp Fakültesi yanından kaldırılması da faydalı olacaktır.)
          Bölgeye, Avrupa ülkelerine, körfez ülkelerine ve komşu ülkelere hizmet verebilecek kapasiteye sahip huzurevlerinin yapılması,
          İlimizin sağlık potansiyelinin uluslararası tanıtımının yapılması, (Bölgeye, Avrupa ülkelerine, körfez ülkelerine ve komşu ülkelere tanıtımının yapılması.)
          Trabzon’un Bölgenin Sağlık Merkezi olması yönünde başlatılan çalışmalara devam edilmesi.
 
8-        KONGRE, KONFERANSLAR, TOPLANTILAR VE BUNA BAĞLI TURİZM MERKEZİ TRABZON İÇİN BEKLENTİLER
 
          İlimizin fuarlar, kongreler, konferanslar, toplantılar ve buna bağlı turizm merkezi olması yönünde başlatılan çalışmaların devam etmesi,
          Trabzon’un Dünya Ticaret Merkezi alanının genişletilmesi ve 2 bin kişilik Kongre Merkezi yapımı, (Kongre merkezi olabilmesi için ihtiyaç duyulan Dünya Ticaret Merkezi bölgesinde aynı anda 2 bin kişiye hizmet verebilecek çok amaçlı yeni bir kongre merkezi yapılması ve bu 2 bin kişinin konaklama yapabileceği otellerin kurulması, ilin diğer yerlerinde toplantı salonlarının sayısının arttırılması.)
          İlimizin tanıtımına önemli katkılar sağlayan ve ikincisi gerçekleştirilen “Trabzon İpekyolu İşadamları Zirvesi”, “Tiyatro Festivali” gibi oluşumların devamının desteklenmesi ve yeni organizasyonların yapılmasına önderlik yapılması.
          Trabzon’da düzenlenen önemli toplantı, konferans ve workshopların sayılarının artması için çalışmalar yapılması,
          EYOF Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları kapsamında Trabzon’a kazandırılan spor altyapısının etkin değerlendirilerek yeni uluslararası spor organizasyonlarının bölgeye çekilmesine çalışılması,
          Kamu ve özel sektör kuruluşlarınca gerçekleştirilen başta eğitim olmak üzere çeşitli toplantıların Trabzon’a planlamasına destek verilmesi,
 
9-        TARIM, HAYVANCILIK VE BALIKÇILIĞA DÖNÜK BEKLENTİLER
 
          Fiskobirliğin yeniden yapılandırılması ve fındık müstahsiline olan borçların acilen ödenmesi,
          Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan devlet arazilerindeki fındığın sökülmesi, bu uygulama ile rekolte fazlası fındık yetiştirilmesinin önüne geçilebilmesi,
          Müstahsilden kesilen kapitalin müstahsile geri ödenmesi,
          Fındığa alan bazında değil ürün bazında teşvik sağlanması,
          Tarım yapılacak alanların kısıtlı ve bölünmüş olması nedeniyle seracılığın kesinlikle teşvik edilmesi,
          Kırsal Kesim Ulaşımının Standardının yükseltilmesi,
          Trabzon’un tarım ürünleri çay, fındık ve bölgeye has ürünlerin merkezi olarak ön plana çıkarılması ve Trabzon Ürün Borsasının kurulması,
          Organik tarım, kültür balıkçılığı ve köylere yönelik süt ürünleri üretimi ile hayvancılığın geliştirilmesi,
          Çay ve fındıkta uzun vadeli ve kalıcı politikalar oluşturulması,
          Bilinçli üretim için çiftçi eğitiminin gündeme taşınması,
          ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerde Hayvancılığa verilen “İllerde Etli ve Kombine Irklarla Kurulacak Damızlık Sığır İşletmesi Yatırımlarının Desteklenmesi” uygulaması kapsamına ilimizin de alınması. İşletme büyüklüklerinin bölgedeki arazi ve aile yapılarına uygun hale getirilmesi,
 
10-      KÜLTÜR MERKEZİ TRABZON İÇİN BEKLENTİLER
 
          İlimizde Devlet Opera ve Bale Müdürlüğünün açılması için gerekli olan bakanlar kurulu kararanın alınmasına destek sağlanması, (Müdürlüğün kuruluşunun sağlanması ile başlangıç seviyesinde 300 orta düzeyde 450 ve ileri düzeyde 650 kişilik sanatçı kadrosunun Trabzon’a kazandırılması ile kentin kültürel zenginliğinin yeniden gün yüzüne çıkarılmasına önderlik yapılması.)
          Trabzon Kent Müzesi’nin oluşturularak modern kent planlamalarında müzecilik alanındaki faaliyetlerin çeşitlendirilmesi, (Bu bağlamda kentin görkemli geçmişini yansıtacak projelerin başta turizm sektörünü öngören çalışmalara destek sağlanması.)
          Kültür ve Sanat Sarayı, (Trabzon’da kültür, sanat ve sosyal faaliyetlerde bulunan sivil dernek, cemiyet ve sanat guruplarının temsil ve çalışmalarının da değerlendirilmesine imkan tanıyan nitelikte 2 bin kişilik tam teşekküllü, büyük organizasyonlara imkan tanıyan bir kültür sarayının kuruluşuna destek verilmesi.)
          Trabzon’un Türkiye’nin yaşanabilir il sıralamasında ilk 5 il içindeki konumunu koruyabilmesi için il genelinde kültür, sanat ve sosyal yapılanmaların artırılmasına destek olunması,
          Türkiye Radyo Televizyon (TRT) Trabzon Bölge Müdürlüğü’nün ulusal ve bölge yayına yapabilecek stüdyolar ve teknik donanıma kavuşturulmasının desteklenmesi, (Medya merkezi olan Trabzon’un ekonomik, sosyal ve ticari hayatının ulusal ve bölge ekseninde yayınlar yapmasına olanak sağlanması.)