1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İşte yeni bir TRABZONHABER.COM.TR. farkı
İşte yeni bir TRABZONHABER.COM.TR. farkı

İşte yeni bir TRABZONHABER.COM.TR. farkı

Başbakanlık teftiş kurulu savcıları uyardı...

A+A-
Türkiye’yi sarsan şike operasyonunda Başbakanlığa bağlı teftiş kurulunun savcıları harekete geçmek üzere bilgiler verdiği öğrenildi.
Bu arada bugün olacakları üç hafta önce Av Haluk Pekşen Trabzon TV’de katıldığı Ceza Sahası programında da belirtmişti.
Pekşen “Yakında bir temizlik harekatı olacak” diyerek şike operasyonu konusunda ip ucu vermişti.
CHP’nin Trabzon milletvekili aday adayı olan Haluk Pekşen Trabzon’da uzun yıllar ASKF’de de yöneticilik yapmıştı. Pekşen’e göre düğmeye Başbakanlık teftiş kurulu bastı.
Ülkenin bu denli sahipsiz olmadığını belirten Pekşen “Bu operasyonla Trabzonspor anadoluda temizlik harekatının da lideri oldu”dedi.
Başbakanlık teftiş kurulu direkt Başbakana bağlı ve ondan gelen talimatlar üzerine soruşturma yapıyor.
FEDERASYONDA DA GÖZ ALTI VAR
Futbol Federasyonu'nda görev alan 3 isim gözaltına alındı. Devletin bir çok kademesi bu operasyonda organize suçlarla mücadele ekiplerine büyük destek verdi. Yeni futbol yönetiminin de bu operasyonlar çerçevesinde İstanbul polisine destek verdiği bildiriliyor.
Futbolda şike iddialarına yönelik 15 ilde düzenlenen operasyonlarda, futbol kulübü başkanlarından futbolcularına kadar 46 kişi gözaltına alındı.
Süper Toto Süper Lig'de 2010-2011 sezonunda Fenerbahçe'nin şampiyon olmasının ardından çıkan şike iddiaları üzerine savcılık talimatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü harekete geçti.
Konuyla ilgili soruşturmayı sürdüren Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Fenerbahçe, Beşiktaş, Eskişehir ve Sivasspor kulüpleri üzerine inceleme başladı. Özellikle şampiyon Fenerbahçe'nin oynamış olduğu Eskişehir ve Sivasspor maçlarını mercek altına alındı.
Teknik takip ve projeli çalışmaların ardından İstanbul başta olmak üzere yurt genelinde 15 ilde sabah saat 06.00 sıralarında eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyon yapılan yerlerin arasında kulüp binaları, külüp yöneticisi ve futbolcuların evleri yer alıyor. Baskında aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 46 kişi gözaltına alındı.
Takım yöneticilerinin gözaltına alınması akıllara şu soruyu getirdi; "Şike yapıldığı kanıtlanan takımlara ne olacak?"
Sporda şiddet yasasına göre, yöneticileri şike yaptığı belirlenen takımlar hangi takım olursa olsun küme düşürülecek.
Kurala göre; şike yaptığı tespit edilen takım bir alt lige düşürülecek. Şikeye karışan isimlerin suçları sabit görülürse 5 ile 12 yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilecekler.
31 Mart'ta yürürlüğe giren Sporda Şiddet Yasası ne diyor?
Şike ve teşvik primi
MADDE 11 –

 

(1) Belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişi, beş yıldan oniki yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Kendisine menfaat temin edilen kişi de bu suçtan dolayı müşterek fail olarak cezalandırılır. Kazanç veya sair menfaat temini hususunda anlaşmaya varılmış olması halinde dahi, suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur.

(2) Şike anlaşmasının varlığını bilerek spor müsabakasının anlaşma doğrultusunda sonuçlanmasına katkıda bulunan kişiler de birinci fıkra hükmüne göre cezalandırılır.
(3) Kazanç veya sair menfaat vaat veya teklifinde bulunulması halinde, anlaşmaya varılamadığı takdirde, suçun teşebbüs aşamasında kalmış olması dolayısıyla cezaya hükmolunur.
(4) Suçun;
a) Kamu görevinin sağladığı güven veya nüfuzun kötüye kullanılması suretiyle,
b) Spor kulübünün yönetim kurulu başkan veya üyeleri tarafından,
c) Suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde,
ç) Bahis oyunlarının sonuçlarını etkilemek amacıyla, işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.
(5) Suçun bir müsabakada bir takımın başarılı olmasını sağlamak amacıyla teşvik primi verilmesi veya vaat edilmesi suretiyle işlenmesi halinde bu madde hükümlerine göre verilecek ceza yarı oranında indirilir.
(6) Bu madde hükümleri;
a) Milli takımlara veya milli sporculara başarılı olmalarını sağlamak amacıyla,
b) Spor kulüpleri tarafından kendi takım oyuncularına veya teknik heyetine müsabakada başarılı olabilmelerini sağlamak amacıyla,
prim verilmesi veya vaadinde bulunulması halinde uygulanmaz.
(7) Suçun spor kulüplerinin veya sair bir tüzel kişinin yararına işlenmesi halinde, ayrıca bunlara, şike veya teşvik primi miktarı kadar idari para cezası verilir. Ancak, verilecek idari para cezasının miktarı yüzbin Türk Lirasından az olamaz.
(8) Müsabaka yapılmadan önce suçun ortaya çıkmasını sağlayan kişiye ceza verilmez.