1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İşte yeni süper lig
İşte yeni süper lig

İşte yeni süper lig

'Play-off'lu Lig Sistemi'nin ana hatları belli oldu....

A+A-

Lig yine 34 hafta. Normal sezonun lideri ‘klasman birincisi' olarak adlandırılacak. İlk 4'e girenler Play-off Şampiyonluk Grubu'nu oluşturacak. Bu ekiplerin lig usulü yapacağı maçlar şampiyonu belirleyecek.


5 ila 8. sıralarda yer alan 4 takım, Avrupa Ligi Play-off Grubu'nu oluşturarak, kendi aralarında 6'şar maç oynayacak. İlk sırayı alan ekip, Play-off Şampiyonluk Grubu'nun 4.'sü ile Avrupa Ligi'ne katılma maçı yapacak.


TÜRKİYE Futbol Federasyonu'nun (TFF) önceki gün yayıncı kuruluş ve kulüp başkanlarına sunduğu 'Play-off'lu Lig Sistemi'nin ana hatları belli oldu. Sistemin önümüzdeki günlerde TFF Yönetim Kurulu tarafından kabul edilip açıklanması bekleniyor.


İşte Spor Toto Süper Lig'in yeni yol haritası:


1- Play-off Şampiyonluk Grubu


Süper Toto Süper Lig yine 34 hafta üzerinden oynanacak. 34 hafta sonunda ligi ilk 4 sırada bitiren takımlar Play-off Şampiyonluk Grubu'nu oluşturacak. Bu 4 ekip 34 hafta sonrasında topladıkları puanlarının yarısını Play-off grubuna taşıyabilecek. Eğer puanlar buçuklu olursa bir üst rakama tamamlanacaklar.


34 haftanın lideri şampiyon değil 'klasman birincisi'


34 haftalık normal ligi birinci bitiren takım şampiyon olarak değil, klasman birincisi olarak anılacak. Şampiyon, bu 4 takımın kendi aralarında; 3 kendi evinde, 3 deplasmanda yapacağı maçlardan sonra belirlenecek.


Bu maçlardan sonra Play-off grubu sıralamasına göre:


- Birinci olan takım şampiyon olacak ve Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılma hakkı kazanacak.


- İkinci olan takım, Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı kazanacak ve ön eleme oynayacak.


- Üçüncü sırayı alan UEFA Avrupa Ligi'ne katılma hakkını elde edecek.


- Dördüncü olan takım ise Avrupa Ligi Play-Off Grubu'nun birincisini bekleyecek.


2- Avrupa Ligi Play-Off Grubu


SPOR Toto Süper Lig'i 5 ila 8. sıralarda bitiren 4 takım Avrupa Ligi Play-off grubunu oluşturacak. Bu takımlar grup maçlarına sıfır (0) puanla başlayacak. Ve yine ilk 4 takım gibi içeride ve dışarıda 6 maç oynacaklar. Bu karşılaşmaların sonunda ilk sırayı alan takım Play-off Şampiyonluk Grubu'nda 4. sıraya alan takımla tarafsız bir sahada tek maç yapacak. Bu mücadeleyi kazanan takım UEFA Avrupa Ligi'ne katılma hakkı elde edecek.


3- Küme düşme değişmiyor


34 haftanın sonunda ligde son 3 sırayı alan takımlar küme düşecek. Maç sayısının artmasından ve takvimin daralmasından dolayı bu sezon için Play-out Grubu oluşturulmayacak.


Ama 2012-2013 sezonu için düşünülen küme düşme sistemi de şöyle:


Son 2 sırayı alan takımlar küme düşecek. Bank Asya Birinci Lig'de ilk iki sırayı alan 2 takım da Spor Toto Süper Lig'e çıkacak. Bank Asya Birinci Lig'de oynanacak Play-off maçlarından sonra birinci olan takım ile Süper Lig'de 16. sırayı alan takım tarafsız bir sahada karşılacak. Kazanan takım Spor Toto Süper Lig'de oynama hakkını elde edecek.


16 takımlı bir lige doğru


FUTBOL Federasyonu futbolda daha da radikal kararlar almaya hazırlanıyor. Bunlardan biri de Spor Toto Süper Lig'in 16 takıma düşürülmesi. Bu düşünce henüz tartışma aşamasında. Ama kabul edilirse 3 sezon boyunca ligden 3 takım düşecek, 2 takım yükselecek. Böylece 16 takımlı Spor Toto Süper Lig hayata geçecek.


Türkiye Kupası'nda gruplar kalkıyor


SPOR Toto Süper Lig'de maçların yoğunluğu nedeniyle Ziraat Türkiye Kupası'nda bu sezon grup uygulamasına son verilecek. Takımlar tek maçlı eleminasyon usülüne göre karşı karşıya gelecek. Kazanan takımlar bir üst tura çıkacak. Kupa sezonu 6 haftada bitecek. Kupayı kazanan takım UEFA Avrupa Ligi'ne katılma hakkı elde edecek