1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşten atılana 'tazminat yok'!
İşten atılana 'tazminat yok'!

İşten atılana 'tazminat yok'!

'Süper işsizlik maaşı' var...

A+A-

Referandumun ardından kıdem tazminatına yönelik çalışmayı raftan indiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışanları ikna etmek için bazı 'teşvikler' hazırladı. Buna göre, yeni sistemde işten atılanlara kıdem tazminatı ödenmeyecek. Ancak, yeni sisteme girmeyi kabul eden ve sistem içinde işten atılan çalışanlara, süper işsizlik maaşı seçeneği sunulacak. Bu kapsamdaki işten atılan çalışanların daha kısa sürede ve daha yüksek tutardan işsizlik maaşı almalarına imkan sağlanacak. Yine bu kişiler daha uzun işsizlik maaşı alacaklar.

 

Kıdem tazminatına yönelik çalışmaların ayrıntıları şöyle:

 

MAYIS AYI İÇİNDE GÖRÜŞE SUNULACAK

 

Kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan kıdem tazminatına yönelik çalışmalar son aşamaya geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinatörlüğünde yürütülen çalışmalar sonucunda bir çok alternatif hazırlandı. Taslaklar, Mayıs ayı içinde tarafların görüşüne sunulacak. Ortak bir noktaya gelinmesi ile birlikte taslak Meclis'e gönderilecek.

 

İŞSİZLİK MAAŞI KOZ OLACAK

 

Yeni sistem için belirli bir tarih konulacak. Bu tarihten sonra işe girenlerin tamamı, yeni kıdem tazminatı sisteminde yer alacak. Bu kapsamdaki kişiler, işten atılması halinde kıdem tazminatı alamayacaklar. Ancak, hükümet çalışanları bu konuda ikna etmek için süper işsizlik maaşı formülü buldu. Kıdem Tazminatı Fonu kapsamında çalışmayı kabul eden çalışanlara, işten atılmaları halinde daha uzun süre işsizlik maaşı ödenecek.

 

Ayrıca yine Kıdem Tazminatı Fonu'na girmeyi kabul eden çalışanlar daha kısa sürede işsizlik maaşı almayı hak kazanacaklar. Yani hükümet, yüksek ve uzun süreli işsizlik maaşı ile çalışanları ikna etmeyi planlıyor.

 

MEVCUT SİSTEMDE İŞSİZLİK MAAŞINI KİMLER ALIYOR?

 

Öncelikle kişinin, kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması, hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışması ve son 3 yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olması, ardından da hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde İŞKUR'a şahsen ya da elektronik ortamda başvurması gerekiyor.

 

Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yılda, 600 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyenlere 180 gün, 900 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyenlere 240 gün, bin 80 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyenlere ise 300 gün süreyle işsizlik ödeneği veriliyor.