1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?
İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?

İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?

İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?

A+A-

 

Çalışanlar düzenli prim ödemeleri sayesinde emekli olduktan sonra rahat bir yaşlılık geçirmenin yanında Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla çalışırken de sağlık hizmetlerinden kimi zaman ücretsiz kimi zaman da normalden çok daha uygun fiyatlarla yararlanabiliyor. Ancak bu hizmetler çalışma dönemi boyunca verildiği için işten çıkarılma ya da kendi isteğiyle ayrıldıktan sonra vatandaşlarımız sağlık hizmetleri konusunda endişeye kapılıyorlar

 

Bilindiği gibi, ülkemizde sosyal güvenceyi Sosyal Güvenlik Kurumu sağlıyor ve sigortalı çalışanların prim ödemeleri de işverenlerden tarafından SGK’ya yapılıyor. Bu süre boyunca çalışanın primi ödendiği için sağlık hizmetlerinden sigortalı olarak faydalanabiliyorlar. İşten ayrılma durumunda ise belirli bir süre bu hizmetten faydalanmak mümkün. Fakat bu sürenin sonunda yeni bir işe başlamamış olanların işten ayrıldıktan sonra gelir testi yaptırarak Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahil olmaları gerekiyor.

 

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

 

Genel Sağlık Sigortası ülkemizde 1 Ocak 2012’den itibaren zorunlu kılınmış ve sigortalılara sağlık hizmetlerinin daha uygun fiyatlarla sağlanmasına imkan tanıyan bir sistemdir. Kanun kapsamında Genel Sağlık Sigortası yaptırmasına gerek olmayanlar şöyle belirlenmiştir:

 

Sigortalılar

 

Sigortalının bakmakla yükümlü oldukları (Sigortalının çocukları 18 yaşını, lise ya da listeye denk bir eğitim görüyorsa 20 yaşını, yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşını geçtiğinde ya da evlendiklerinde bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünden çıkıyorlar)

 

Resmi olarak yoksulsa sigortalının anne ve babası

 

İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler

 

Emekli aylığı, dul ve yetim aylığı, malullük aylığı alanlar

 

Geçici köy korucuları

 

65 yaş aylığı ve engelli aylığı alanlar

 

İŞKUR’dan işsizlik maaşı alanlar

 

Bu maddelerin dışında kalan ve Türkiye’de yaşayan herkesin Genel Sağlık Sigortası yapması zorunlu kılınmıştır. Bunun için ilk adım ise gelir testi yaptırmaktır. Çünkü aksi halde Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmaz ve yasal sorumluluğunuzu yerine getirmemiş olursunuz ki bu durumun cezai yaptırımı vardır.

 

Gelir testi ise ilçe kaymakamlıklarında yapılan ve bir hanedeki toplam gelire vs. bakılarak Genel Sağlık Sigortasını ailede kimin ve ne kadar ödeyeceğinin belirlendiği bir testtir. Bu testin sonucunda belirlenen miktar SGK’ya ödenmek zorundadır.

 

Eğer GSS ve öncesindeki gelir testinden henüz haberdar olduysanız ve bir süredir yukarıda listesini verdiğimiz kişilerin dışındaysanız SGK tarafından GSS için borçlandırılmış ya da cezalandırılmış olabilirsiniz. Bunu sorgulamak içinse e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra kurum listesinden SGK’yı bulup “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” bağlantısından gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek nüfus cüzdanınızla alabilirsiniz.

 

İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?

 

Bugün SGK ile ilgili hususlar 5510 sayılı kanun kapsamında belirlenmiştir ve bu kanun kapsamında kişilerin işten ayrıldıktan sonra SGK sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi önceki prim ödemelerine göre değişmektedir. İşten çıkma tarihinden önceki bir yıl içinde 30 gün prim ödemesi varsa kişi işten çıktıktan sonraki 10 gün boyunca sağlık hizmetlerinden tıpkı çalışıyormuş gibi yararlanabilir. Eğer kişinin 30 değil 90 gün prim ödemesi varsa bu süre 90+10 olarak hesaplanarak 100 gün olarak alınır. Bu belirtilen süreler kişinin ailesi(bakmakla yükümlü oldukları) için de geçerlidir.

 

Belirttiğimiz sürelerin dolmasına rağmen hala yeni bir işe başlamamış ya da işsizlik maaşı almaya başlamamışsanız siz de artık GSS kapsamına alınması zorunlu kişilerin içindesiniz demektir. Bir an önce bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığa başvurarak gelir testinizi yaptırmalısınız. Aksi takdirde gelir testi yaptırmadığınız alacağınız ceza 2017 itibariyle her ay için 395 TL’dir.