1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. İster sev ister sevme ama…
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

İster sev ister sevme ama…

A+A-
İster sağ görüşlü olun, ister sol! İster Ak Partili, ister CHP’li, ister MHP ya da bir başka görüşten! Referandumda ister ‘evet’ ver,  ister  ‘hayır’! Lakin ülkenin geleceği ve dünya üzerinde bunca  düşmanı gördükten ve bir kez daha çifte standartlara şahit olduktan sonra herkesin milli bir duruş sergilemesi  en güzel vatanseverlik görevidir.
 
‘Payitaht Abdulhamit’ dizisini nefes nefese izliyorum. Oynanan Yahudi, Ermeni, Rum oyunlarını ibretle seyrediyorum. Padişah’ın  kendi eliyle makam mevki sahibi yaptığı kişilerin, hatta eniştesi Mahmut Paşa’nın  vatansever maskesi ile  yaptığı akıl almaz ihanetleri,  üzülerek izliyorum. Müthiş bir devlet adamının;  bırakın dünyayı ,  Türk milletine, kendi torunlarına  nasıl da ‘Kızılsultan’ diye tanıtıldığını anlarken utanıyorum!  Bugün yaşanan olaylarla,  yüz küsür yıl evvel, bu ülke, bu millet üzerinde dönen dolapların, tıpa tıp nasıl örtüştüğüne içim kan ağlayarak  bir parça şahitlik ediyorum.
 
Bu millet üzerinde ezelden beri  oynanan ahlaksız oyunların, bugün aynı hızla devam ettiği bir gerçektir.  Tarihten beri var olan bu hainlikleri, düşmanlıkları bildiği halde, bugün ülkenin başındaki Cumhurbaşkanına yönelik,  Haçlı zihniyetinin nasıl da cephe aldığını görmemek, körlük ötesi bir şey olsa gerek. Cumhurbaşkanının ne boyu, ne kaşı, ne gözü! Onların derdi bu millet, bu cennet  vatanladır!  Ülkenin başındaki isim Ahmet, Mehmet, Hasan, Ali de olsa, oynanacak oyunlar, yapılacak düşmanlıkların hiçbir farklılık göstermeyeceğini görebilmeliyiz hepimiz. Yeter ki ülkenin başındaki isim ya da isimler; bağımsızlık adımları atmış olsun! Yeter ki bizim büyüklerimiz onlara; ‘Hayır şu konuda biz sizden farklı düşünüyoruz’ veya ‘Bizim milletimiz için şöylesi daha hayırlıdır’ desin! Yani biz inisiyatif aldığımızda, kendi göbeğimizi kendimiz kesme teşebbüsüne girdiğimizde,  sorun orada başlar demektir! Onların derdi, onların sıkıntısı, kendi silahını üretmeye başlayan Türkiye’dir. Onların derdi, İslam ülkelerine tam bir lider olma pozisyonuna gelmek üzere olan, ümmeti uyandıran bir ülke olmamızdır! Onların derdi, her söylemlerine ‘Nasıl isterseniz, siz yeter ki emredin’ demeyişimizdendir! Bir defa elimizi vicdanlarımıza koyup düşündüğümüzde,  bunun böyle olduğuna adımız gibi kanaat getirebiliriz.
 
İç siyaset farklı olmalıdır. Yani biz vatandaşlar olarak, ‘Şu eksik, bu yanlış’ diyebiliriz. Olmaması gerekir ama yapılan hizmet ve doğru şeyleri dahi inkar edebiliriz. Biz içimizde en ağır sözleri de edebiliriz. Fakaaat! Eğer biz,  hayvani duygular ve mandacılıkla bir çok ulusa egemen olan medeniyetsiz Avrupa’nın, bizim Cumhurbaşkanımıza veya bizim devlet adamlarımızın her hangi birine  dönük saldırısına, top yekun karşı duruş göstermeyi bilmeliyiz.  Bu duruşu vermemiz için Recep Tayyip Erdoğan’ı ya da başbakanı  ya da muhalefet partisi liderlerini ille de seviyor olmamız gerekmiyor!  Çünkü hakaret edilen, tehdit edilen benim ülkemin en üst makamı! Dolaysıyla Türk milletidir. Milli bir duruş olaylara böyle bakmayı gerektirir. Şöyle anlık bir düşünün! Sayın Erdoğan Avrupa’ya, ABD’ye,   ‘Nasıl isterseniz öyle olsun dostlarım’ demiş olsaydı, bunca düşmanlık politikası, Tayyip beye karşı bu denli abuk subuk   yaklaşımlar söz konusu olur muydu? Mümkün değil. Onların her dediğine boyun eğen, ‘baş üstüne’ diyen liderleri 20-30 yıl koltukta tutmadılar mı? En basiti ile  Hüsnü Mübarek  örneğinde olduğu gibi…
 
Görüşümüz ne olursa olsun! Cumhurbaşkanını seviyor olsak da olmasak da, eğer biz bu vatanın bir evladı olarak, ‘Avrupa Cumhurbaşkanınızı yiyecek. Sizde göreceksiniz’  mihvalinde saçma sapan bir yaklaşım içinde olursak,  bunun adı asla vatanseverlik olamaz. Benim en yavan, benim en şaşkın, benim en teslimiyetçi siyaset veya devlet adamım dahi olsa, bir Yahudi veya bir Hristiyan teşkilatın  onu indirmesi, onu dünyada hedef göstermesi asla kabullenebileceğim bir durum değildir. O lidere oy vermesem de, Batı’nın bu alçak yaklaşımına karşı, sevgisizliğimi sineye çeker ama dışarıya karşı bir duruş sergilerim.  Tersi bir durumun milli bir duruşla, vatan severlikle ilgisi yoktur. ‘Sevdiğim, beğendiğim, siyasi görüşüne göre peşinden gittiğim lidere, haksızlık yapılıyorsa ben de tepki duyarım. Ama yok ülke içinde oy vermediğim, hatta  hep uzak durduğum biriyse yeter ki birisi onu oradan indirsin de, indiren kim olursa olsun’  düşüncesi vatan severlik değildir! Onun adı kendi oluruna göre vatan sevmektir. Vatan severliğin aması, karşıt fikri, mazereti asla olamaz. Bir örnek daha vereyim. Sosyal medyada gözüme çarpıyor. Rahatsızlık duyuyorum. ‘Diriliş Ertuğrul’u örnek alanlar ne oldu? ABD’ye …….  yetmedi mi’ gibi yaklaşımlar,  hiç kimseye bir şey kazandırmayacağı gibi  vatan evladı birine yakışmaz! Ayrışmamızı isteyen düşmanların ekmeğine yağ sürer. Düşmanın ‘senin olanı’ ‘ diye bir şey yok ha bilesiniz! Bu vatan bölündü mü, o düşman hepimizindir! O düşman hiç birimize aman vermeyecektir! Bu böyle ezberlene! Bir insanın, bir vatan evladının;  Ertuğrul Gazi’yi, Abdulhamit  Han’ı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sevmesi, örnek alması, takdir etmesi neden zorumuza gider? Bunların hepsi, bizlerin Ataları ise kimimiz birini, diğerimiz  öbürünü  örnek alsa, çok sevmiş olsa, onun gibi olmak istese bunda ne beis vardır? Elbet birini diğerinden daha fazla sevebiliriz. Onların güzel yanları hepimize örnek  teşkil etmeli. Ama onlarla alay etmek, onları yermek, onları çekiştirmek hiç kimsenin haddi olmamalıdır.
 
Sonuçta  ‘Ya Allah Bismillah’ demekle milli duruş olmuyor.  “Muhalif dahi olsam, ülkem insanının bir kılına,  saçının bir teline yabancıların bir zarar vermesini kabullenemem” diyorsan, zarar verenleri gördüğünde, ülkemin aleyhine çalışan hainleri gördüğünde yerinde oturamayacak gibi oluyorsan, işte milli duruş budur.  Bir kez daha diyorum. Kendi içimizde istediğini sev, istediğini sevme! İstediğine oy ver, istediğine verme! Bu senin en doğal hakkın. Ama vatanseverlik, milli olmak daha değişik bir durumdur.

 
Önceki ve Sonraki Yazılar