1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. İstikrarı yakaladık!
İstikrarı yakaladık!

İstikrarı yakaladık!

Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, ''Hükümetimiz döneminde yakalanan istikrar ülkemizi bugün çok iyi noktalara getirdi'' dedi.

A+A-

Bakan Özak, ''2. Trabzon İpekyolu İşadamları Zirvesi''nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ve Doğu Karadeniz'in İpekyolu'nun en önemli başlangıç noktalarından biri olduğunu belirtti.

     Artık dünyada gözlerin doğu ülkelerine çevrilmeye başladığını ifade eden Bakan Özak, ''Yapılan bu toplantılarla bu ülkeler arasındaki ilişkilerin çok daha ileri seviyelere geleceğine inanıyorum. Ülkemiz ayrıca Afrika ülkeleriyle de çok iyi ilişkiler içindedir. 2012 yılının sonuna kadar 32 Afrika ülkesinde büyükelçilik açılması planlanıyor. Türkiye ayrıca, artık dört tarafı dost ülkelerle çevrili ülke haline geldi'' diye konuştu.

     Türkiye'nin çok önemli bir istikrar yakaladığını vurgulayan Bakan Özak, ''Hükümetimiz döneminde yakalanan istikrar ülkemizi çok iyi noktalara getirdi. Türkiye Avrupa'nın 6. büyük, dünyanın ise 16. büyük ekonomisi durumunda. Bu duruma gelmemizde siyasi istikrar, dış ilişkiler çok önemli rol oynadı. İhracatımız ise rekor üstüne rekor kırıyor. Tabi bu çalışmaları halkımızın desteğiyle yapıyoruz'' dedi.

     Dünyanın iletişim ve ulaşım konularında yapılan çalışmalarla küçük bir köy haline geldiğini ifade eden Özak, ''Bu da ülkelerin birlikte işbirliği imkanlarını daha kolay hale getiriyor. 21. yüzyıl artık bilgiyi elinde tutanların yüzyılıdır'' dedi.

     Bakan Özak, Türkiye'nin spor alanında da son yıllarda büyük yatırımlar gerçekleştirdiğini, bunun sonucunda da çok büyük spor organizasyonlarına evsahipliği yaptığını sözlerine ekledi.

     Kırgızistan Ekonomik Düzenleme Bakanı Uçkunbek Taşbaev ise İpekyolu'nun bir medeniyetten öteki medeniyete giden yol olduğunu vurgulayarak, ''İpekyolu'nun tarihi merkezlerinin yeniden yaşatılması ve günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi çok önemlidir. Biz ülke olarak bu konuda üzerimize ne görev düşüyorsa yapmaya hazırız'' diye konuştu.