1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. JİTEM davasında ‘Üstlerim var’ itirafı
JİTEM davasında ‘Üstlerim var’ itirafı

JİTEM davasında ‘Üstlerim var’ itirafı

Şırnak Cizre'de 1993-95 yılları arasında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili açılan davanın 41. duruşması Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

A+A-

Duruşmada tutuklu sanık itirafçı Hıdır Altuğ'un 'beyin ameliyatı oldum ve zihinsel olarak rahatsızım', savına Adli Tıp Kurumu son noktayı koydu. Adli Tıp, sanığın cezaevinde kalmasında sağlık açısından bir sorun olmadığı ve beyin sağlığının iyi olduğu şeklindeki raporunu mahkemeye ulaştırdı.

Faili meçhul cinayetlerle ilgili davanın 41. duruşmasında JİTEM infaz timinin amiri olarak yargılanan uzman çavuş Burhanettin Kıyak, cinayet ve kayıplarla ilgili üstlerini suçladı. Kıyak, "Kendi başıma ve kendi kafama göre insanları alıp infaz ettiğimi söylüyorlar. Bir uzman çavuşun yetkisi bellidir. Kafasına göre hareket edemez" dedi. Ergenekon sanığı ve JİTEM'in kurucusu emekli albay Arif Doğan'ın ifadesinin alınması için Ergenekon Mahkemesi'ne gönderilen talimatla ifade talebinin de kaybolduğu ortaya çıktı.

İMZA TEMİZÖZ'ÜN

Mahkeme, tutuklu sanık Burhanettin Kıyak'ın infaz edilerek öldürülen ve daha sonra 'kalp krizinden öldü' diye rapor düzenlenen Ramazan Elçi olayında Yavuz Güneş kod adıyla olay yeri inceleme belgesinde imzasının olduğunu belirledi. Adli Tıp Kurumu'nun Ramazan Elçi'nin ölümü ile ilgili yeni raporu da mahkemeye ulaştı. Raporda Elçi'nin kalp krizinden değil kafasına ateş etme suretiyle öldürüldüğüne yer verildi. Elçi'nin ölüm zabtındaki imzanın da Cemal Temizöz'e ait olduğu belirtildi.

Duruşmayı Cizre'den gelerek takip eden Şevkiye Aslan, eşi İhsan Aslan'ın 18 yıl önce Kamilk Atak ve ekibi tarafından evinden alındığını söyledi. Aslan o günü şöyle anlattı: "Atak ve arkadaşları kocamı aldı. İhsan dönmeyince Kamil Atak'a gittim. Bana 'Dua et kadınları öldürmüyorum' diyerek adamları ile kovdurdu. Kime şikayet edecektik. Şimdi de tutuksuz yargılanıyor. Cezasını çekmesini istiyorum" dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ