1. YAZARLAR

  2. Tansel Kolcu

  3. K.K.T.C. yayla şenlikleri
Tansel Kolcu

Tansel Kolcu

Yazarın Tüm Yazıları >

K.K.T.C. yayla şenlikleri

A+A-

Bir süredir tatil için bulunduğum Kıbrıs’ta, Karadeniz Yayla Şenliklerinin yapıldığını duyunca, “bu fırsatı kaçırmamalıyım, mutlaka gitmeliyim” diye düşünüp, ailemle beraber şenliklerin yapıldığı alana gittim. Beşparmak Dağlarının zirvelerine yakın yerde bulunan Alevkayası bölgesine geldiğimde ilk dikkatimi çeken, katılanların çoğunun üzerinde bordo ve mavi renklerle bezenmiş Trabzonspor forma ve aksesuarlarının bulunmasıydı. Oraya gittiğinizde, Kıbrıs’ta olduğunuzu unutup, “Trabzondayım” diye düşünmeniz bence çok normal. O an adeta, “Bize Her Yer Trabzon” sloganını ruhunuzda hissediyorsunuz..

İki gün önce Trabzon’da oynanan Milli maçta, maç öncesi rüzgardan dağılan bayrakları, “maç sonunda Trabzonlular bayrakları yere attı” diye yalan haber yapan densizlere ise en güzel cevabı, 1975’ten bu yana K.K.T.C.’ye yerleşip orada yaşayan Trabzonlular, şenlik alanının her yanını  Türk Bayrakları ile süsleyerek veriyordu...

Suçlu oldukları halde, arsızca polis arabalarını, belediye otobüslerini, benzinlikleri yakıp yıkanların yanında, yıllardır türlü haksızlıklara maruz bıraktığınız bir şehrin,  hakkını aramak için sadece bir pankart açmasını bile içinize sindiremeyip çirkin söylemlerle bu şehirde yaşayanların vatan ve bayrak sevgisini sorgulamanız, sadece şeref yoksunlarına yakışan bir tavırdır.

Bu alçak söylemler yapılırken, Trabzonspor’un kaptanlığına layık görülmüş bazı futbolcuların, kulübe, alacakları için ihtar çekmeleri  ise bu şehri bir kez daha derinden üzmüştür. Bakın güzel kardeşlerim. Burası Trabzon. Şimdiye kadar burada hiç kimsenin parası  kalmadığı gibi, bundan sonra da kesinlikle kalmaz. Bu şehir ne yapar, ne eder herkesin emeğinin karşılığını mutlaka verir. Bir şekilde dahice sözleşme yapılıp, oynamadığınız maçlarda bile prim almanız garanti altına alınmış olabilir. Böyle bir sözleşmeyi içinize sindirip imzalamak sizin tasarrufunuzdadır. Bu sözleşmedeki rezalet size değil, bu fırsatı size verenlere aittir. Ama şunu unutmayın ki Trabzonspor'a kaptan olmak her babayiğidin harcı değildir. Eşinin bileziklerini bozup takımı deplasmana götüren efsane kaptanımız Dozer Cemil’in, takımı sahiplenme ruhu sizde yoksa, ki olmadığını ispatladınız, size düşen, hemen gidip kaptanlık pazubandını, onu layığıyla taşıyabilecek futbolculara verilmek üzere, yönetime iade etmenizdir. Hiç kimse, Trabzonspor ve onun itibarından büyük değildir. Yönetimin yapması gereken, şu saatten sonra, sözleşmeniz bitene kadar paranızı ödeyip, sizi kulübede  oturtmak veya ilk fırsatta kulüpten göndermek olmalıdır.

1-032.jpg2-033.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar