1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kabine değişikliği yakın zamanda gerçekleşecek
Kabine değişikliği yakın zamanda gerçekleşecek

Kabine değişikliği yakın zamanda gerçekleşecek

AKP kulislerinde çok konuşulan konular arasında yer alan Nisan’da gerçekleşmesi beklenen kabine değişikliği anayasa değişiklik teklifinin mecliste kabul görmemesi nedeniyle erkene çekildiği ve Şubat ayına kadar değişikliğin gerçekleşeceği yorumu yapılıyor

A+A-

 AK Parti kaynaklı bilgilere göre, Başbakan Erdoğan nisanda yapmayı planladığı kabine değişikliğini erkene aldı.

Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın kabinede yapması beklenen revizyonda sona yaklaşıldı. AK Parti kaynaklı bilgilere göre, Erdoğan Nisan'da yapmayı planladığı değişikliği erkene aldı. Bu kararında yerel seçimlerin erkene alınmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin TBMM'de kabul görmemesi etkili oldu. Kaynaklar kabine revizyonu beklentisinin yakın bir zaman diliminde gerçekleşebileceğini belirtti. Bu çerçevede Erdoğan'ın "her an her şey olabilir" sözlerine atıfta bulunulurken, revizyon için "Şubat başına kadar gerçekleşir" yorumu yapılıyor. Erdoğan kabine değişikliğine ilişkin ser veriyor, sır vermiyor. Bu yüzden hangi bakanın koltuğunu koruyacağı, hangisinin yer değiştireceği yönündeki yorumların sadece beklentileri yansıttığı ifade ediliyor.
BAKANLAR BELEDİYELERE
Sabah'ta yer alan habere göre; Erdoğan'ın revizyonda 3 dönem kriterini göz önünde bulundurması bekleniyor. Kabinedeki bazı önemli bakanların 3. dönemleri gereği bir sonraki seçimde milletvekili adayı olamayacağı, bu yüzden Mart 2014'te yapılacak yerel seçimlerde bazı Büyükşehir Belediyeleri için AK Parti adayı olarak yarışacakları uzun bir süredir dillendiriliyor. 3 dönem kriterine takılan kabinenin etkili isimlerinin yerel seçimlerde aday olabilmesi için Erdoğan'ın revizyonda bu isimleri kabine dışına alabileceği yorumu yapılıyor.