1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaçakçılığa böyle son denilecek
Kaçakçılığa böyle son denilecek

Kaçakçılığa böyle son denilecek

Kaçakçılık ve terör olayları ile gündeme gelen sınır güvenliği için çözüm komisyonu raporunda alınacak önlemler sıralandı.

A+A-

Çözüm komisyonu raporunda toplam 145 sınır kapısı ve 11 bin 433 kilometre sınır ve kıyı uzunluğuna dikkat çekildi. Alınması gereken önlemler dile getirildi. Raporda birçok bakanlığın yürüttüğü sınır kontrol, gözetim, güvenlik ve ticaret konularının tek elde toplanması gerektiği ifade edildi. Bu alandaki dağınıklığın giderilmesi için, işin tek bir sahibinin olması gerektiği vurgulanan raporda kara ve deniz sınırları ile sınır kapılarının güvenliğinden sorumlu olacak bir Sınır Güvenliği Teşkilatı kurulmasını öngören Sınır Güvenliği Kanunu taslağının hazırlandığı ve taslak üzerinde çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Raporda, görevi sadece sınırlan muhafaza etmek olan, bu konuda uzmanlaşmış bir yapının büyük fayda sağlayacağı dile getirildi. Sınır hattının muhafazası için, sınırın düz kısımlarında kafes tel, dikenli tel, duvar gibi fiziksel engeller yapmanın, dağlık kısımlarda ise elektronik gözetleme sistemleri oluşturmanın elzem olduğu kanaatine ulaşıldığı belirtildi.

Raporda ayrıca fiyat farkları nedeniyle akaryakıt, uyuşturucu, sigara, çay, alkollü içkiler ve son yıllarda et kaçakçılığı yapıldığı ifade edildi. Kaçakçılığın terörü, terörün de kaçakçılığı beslediğinin altı çizildi.

Bakan yere çakıldı!

Havelsan, 6 hava üssüne yapılacak 23 simülatörün 12’sini Hava Kuvvetlerine teslim etti. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Tam Görev Simülatörünü kullanmak istedi. Test amaçlı iki binbaşı eşliğinde başlayan uçuş sırasında Bakan Yılmaz’ın uçağı yere çakıldı.

 BUGÜN GAZETESİ