1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAÇAKÇILIKTA SINIR TANIMIYORLAR!
KAÇAKÇILIKTA SINIR TANIMIYORLAR!

KAÇAKÇILIKTA SINIR TANIMIYORLAR!

Şemdinli'nin Çatalca köyü Nikse Yaylası'na kadar 3 kilometre uzunluğunda boru hattı tespit edildi...

A+A-

Hakkari Emniyet Müdürlüğü KOM ekipleri, Özel Harekat Polisleri ve Jandarma Özel Harekat Timleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda kaçakçılara büyük darbe vuruldu. Arazi arama tarama çalışmaları sırasında akaryakıt kaçakçılığı yapanlara ait, İran sınırının iç tarafından Şemdinli'nin Çatalca köyü Nikse Yaylası'na kadar 3 kilometre uzunluğunda boru hattı tespit edildi.

Bölgeye giden polis ve Jandarma ekipleri inanılmaz bir yöntemle karşılaştı.Zırhlı kirpi araçlarının da katıldığı operasyonda, güvenlik güçleri İran sınırında başlayıp yerin altından ve üstünden 3 kilometre ilerleyen hattın Nikse Yaylası'nda bittiğini belirledi. Güvenlik güçlerinin yaptığı kontroller sırasında kaçakçılar, Nikse Yaylası'ndaki boru hattının ucuna küçük bir rafineri kurduğunu ve her biri 5 bin litrelik 5 tank dolum tesisi gibi çalıştırıldığını ayrıca dolum tesisinin hemen arkasına kaçakçıların konaklaması için de 2 odalı bir baraka olduğunu belirledi.


HAKKARİ VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili Hakkari Valiliği de açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:"Emniyet Müdürlüğümüz Özel Hareket Şube Müdürlüğü ve Askeri Unsurların, 28.09.2012 günü İlimiz Şemdinli Çatalca Köyü bölgesinde gerçekleştirdikleri arazi tarama faaliyetleri esnasında; Çatalca Köyü’nün üst tarafında bulunan Nikse Yaylasında geçimini kaçakçılıktan sağlayan şahısların kaçak akaryakıt yüklemek için yaptıkları tesis tespit edilmiştir. Bahse konu tesise İran topraklarından 3000 metre uzunluğunda boru döşendiği, bu borulardan geçen yakıtların her biri 5000 litrelik 5 adet tanklara doldurulduğu anlaşılmıştır.

Ayrıca dolum tesisinin arkasında 10 metrekare odaların olduğu, bu odaların arkasında da jeneratörlerin bulunduğu tespit edilmiştir. Ele geçirilen akaryakıt ve suçta kullanılan materyallere el konulmuş, irtibatlı şahıs veya şahısların tespiti için çalışmalar devam etmektedir."