1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kadın savcı saldırganın biletini kesti!
Kadın savcı saldırganın biletini kesti!

Kadın savcı saldırganın biletini kesti!

Kadın savcı saldırganın biletini kesti!

A+A-

Hemşire Ayşegül Terzi'ye otobüste şort giydiği için tekme atarak yaralayan Abdullah Çakıroğlu'nu kadın savcı Fatma Arzu Tekir tutuklattı.

 

Türkiye'nin gündemini sarsan hemşire Ayşegül Terzi'nin şort giydiği için otobüste saldırıya uğraması olayında gelişmeler sürüyor. Saldırgan Abdullah Çakıroğlu önce Üsküdar'da gözaltına alınmış sonra ise serbest bırakılmıştı.

 

Bu olay özellikle sosyal medyada büyük bir isyana neden oldu. Çakıroğlu'nun bir kadına şiddet uygulamasına rağmen serbest bırakılması kabul edilir bir durum olarak görülmedi. Toplumun bu serbest bırakılmaya itirazı üzerine devreye kadın savcı Fatma Arzu Tekir girdi. Çakıroğlu'nun yaptığı şiddet olayını yanına bırakmadı.

 

KADIN SAVCI İŞİ BİTİRDİ

 

Savcı Tekir mahkemeye gönderdiği tutuklama talebinde Çakıroğlu’nun neden tutuklanması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatarak adeta hukuk ve ‘yaşam tarzına saygı’ dersi verdi. Türkiye'nin günlerdir konuştuğu konuların en başında gelen bu olay üzerine Tekir, Çakıroğlu’nun şiddet kullanarak başka bir kişinin yaşam tarzına müdahale ettiğini,  mağdur ve şahitler üzerinde baskı kurabileceğini ayrıca kaçma şüphesinin de bulunduğunu belirterek tutuklanmasını istedi.

 

DELİLLERİ GÖSTERDİ

 

Kadın Savcı Fatma Arzu Tekir’in tutuklama sevk yazısında şu ifadeler yer aldı:

 

‘Şüphelinin üzerine atılı İnanç, Düşünce ve Kanaat Hürriyeti’nin Kullanılmasını Engelleme, Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik, ve Aşağılama eylemlerinin vasıf ve mahiyeti, suça dair yasada yazılı cezanın üst haddi (3’er yıl) şüphelinin aleyhine mevcut somut delil durumu (şikayetçi anlatımı, bu anlatımı destekleyen ve olayın gelişimi, oluş şekline ilişkin olay mahallinde bulunan tarafsız görgü şahidi Mahir Kır isimli şahsın anlatımı, olay zamanına ilişkin görüntü kayıtları, adli tıp raporu, teşhis tutanağı,  şüphelinin Asayiş Şube Müdürlüğü’ndeki ifadesinde mağdureyi hiç tanımadığını ancak üzerinde kısa etek olduğu için yüzüne tekme attığını beyan etmiş…’

 

BİR KADININ YAŞAM TARZINA MÜDAHALE

 

‘Ayrıca aleyhe mevcut deliller kapsamı da değerlendirildiğinde şüpheli bu eylemi ile kendisiyle aynı sosyal yaşantıda ve düşüncede olmayan bir şahsa karşı cebir ve tehdit içerikli söz ve davranışlar sergileyerek, aynı zamanda kendisi ile aynı düşünce zemininde olabilecek insanları galeyana getirip ortak harekette bulunmak ve nefretle davranmalarını tahrik etmek istemekle; cebir, tehdit ve şiddete özendirmek suretiyle davranmış, ayrıca farklı yaşam tarzına ilişkin tercihe yine cebir ve şiddet kullanarak müdahale etmiş ve bu şekilde şüphelinin şuç işleme kastının yoğunluğu olduğu kanaatine varılmış olup, ayrıca şüphelinin olay sonrasında kaçması, bunun da kaçma şüphesini kuvvetlendirmesi, ayrıca mağdur şikâyetçi ve şahitler üzerinde baskı yapma girişiminde bulunma ihtimalinin kuvvetli olması hususları dikkate alınarak tutuklanmasına karar verilmesi talep olunur’