1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kadınlar kaç yaşında emekli olabilir?
Kadınlar kaç yaşında emekli olabilir?

Kadınlar kaç yaşında emekli olabilir?

Detaylar haberimizde...

A+A-

Diğer bazı kanunlarda olduğu gibi  kadınlar için emeklilik şartlarında da bir pozitif ayrımcılık söz konusudur.  Bayanlar , Erkeklere nazaran daha erken emekli olabilir  ve prim ödemeleri de erkeklere göre kadınların daha azdır.  SSK Yani 4A’lı Kadınların  emeklilik şartları hem sigortalılık süresi hemde yaş itibariyle  daha kolay şartlara tabi tutulmuştur. Aşağıdaki Tabloda görüleceği üzere  kadınların emeklilik şartları daha avantajlı duruma getirilmiştir.

 

Kadınların Yaş Haddinden Emeklilik Şartları;  08.09.1981’den önce olan bayanlar 50 yaş 15 yıl ve 3600 prim günü ile emekli olabileceklerdir. 08.09.1981 ile 08.09.1999 arasında sigortalı olanlar ise bu her üç şartı tamamladıkları döneme göre daha ileri yaşta emekli olabilecekleridir.

 

Kadınların Doğum Borçlanmaları: Bilindiği üzere  kadınların doğum borçlanmaları 3 çocuğa kadar yapabilirler.Doğum Borçlanmasının şartları ise ilk sigortalılık tarihinden sonra çocuğun olması , çocuk doğduktan sonraki 2 yıl çalışmamış olmak ve çocuğun sağ olarak doğması…