1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kamu bankaları dolara müdahale etti
Kamu bankaları dolara müdahale etti

Kamu bankaları dolara müdahale etti

Gezi Parkı eylemlerinden sonra borsada ve piyasalarda devam eden dalgalanma dün akşam Başbakan Erdoğan’ın açıklamasından sonra istikrarsızlık gösterirken kamu bankaları dolara müdahale etti.

A+A-

 Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ülkeye dönüşünün ardından uzlaşmacı bir yol izlenmeyeceği yönünde algılamanın devamıyla tarihi zirvelerine oldukça yaklaşan TL, bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla yeniden değer kazanıyor. Özellikle kamu bankalarından gelen döviz satışları kurlar üzerindeki baskıyı hafifletti.

Sepet bazında TL güne 2.21'i aşarak 21 Ekim 2011'den beri en yüksek seviyede başlarken TL'nin sepet bazındaki değer kaybı ise euro dolar paritesindeki sert yükseliş nedeniyle dolar/TL'ye aynı ölçüde yansımadı. TL sepet bazında güne başladığı seviyelerden gelen tepki alımlarıyla TSİ 1213'te 2.19'lara doğru geriledi.

ÖİB: 300 milyon dolar sattık

Bir bankanın bono masası müdürü, "Sepet bazında TL'nin güne 2.21'le başlamasının ardından döviz satışı görüyoruz. Kamu bankalarının da yoğun işlemleri var. Tarihi yüksek seviyelere yaklaşan son günlerde sertleşen değer kayıpları ardından bu seviyelerden yeni pozisyon alımları doğal karşılanmalı" dedi. Dün 1.91 TL sınırına çıkan dolar, son olarak 1.8860 TL’den işlem görüyor. Uzmanlar, kamu bankalarından gelen döviz satışlarının müşteri ağırlıklı olduğunu ifade ediyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bugünkü bir ödeme karşılığında 300 milyon dolarlık döviz satışı yaptıklarını ancak bu satışın bugünkü piyasa koşulları ile bir ilgisinin bulunmadığını açıkladı.

ALTINA ABD'DEN KÖTÜ HABER

Öte yandan başka bir bankanın döviz masası müdürü, kamu bankalarının kuru tutmak için döviz satıp satmadığı sorusuna ise şöyle cevap verdi: "Bir kamu bankasına kuru tut demek mümkün değil.