1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kamuya 97 bin personel!
Kamuya 97 bin personel!

Kamuya 97 bin personel!

İşte detaylar…

A+A-

 2016'da kamuya 97 bin yeni personel alımı planlanırken bunun 30 bini şubatta öğretmen atamalarında kullanılacak.

Maliye Bakanlığı bu yıl istisna kapsamında olan diğer atamalarla birlikte kamuya 97 bin yeni eleman almayı planlıyor. Söz konusu atamaların yaklaşık 41 bini emniyet ve silahlı kuvvetler mensupları, engelli, doktor, hakim ve savcı benzeri atamaları kapsayacak. 2015 Yılı Merkezi İdare Bütçe Gerçekleşme Sonuçları ile 2016 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanun Tasarısı'na ilişkin toplantıda konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, "İlaveten bütçe kanununda verdiğimiz açıktan atama kontenjanları çerçevesinde de 56 bin yeni kamu personeli işe başlayacak. Bunun 30 bini şubat ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak öğretmen atamalarında kullanılacak" dedi.

EN BÜYÜK PAY EĞİTİMDE

2016 yılında bütçedeki en büyük payı yine eğitim alırken, buraya ayırılan bütçe de yaklaşık yüzde 25 oranında arttı. Maliye Bakanı Ağbal, "2016 yılında eğitime ayırdıkları kaynağı da bir önceki yıl başlangıç bütçesine göre yüzde 24,9 arttırarak 109,3 milyar liraya çıkarıyoruz" açıklamasında bulundu. Merkezi İdare Bütçesi'nde dikkat çeken bir başka nokta ise faiz giderlerinin milli gelire oranı ile her 100 liralık vergi gelirinden faiz giderlerine harcanan miktarın tahmininde oldu. 2002'de faiz giderlerinin milli gelire oranı $ 14,8 iken bu oranın bu yıl % 2,5'e düşmesi bekleniyor. Yine 2002'de 100 liralık vergi gelirlerinin 86 lirası faiz giderleri için kullanılıyorken bunun da oranı 2016'da 12 liraya kadar inecek.

Ağbal, Meclis'e sunulmak üzere, 2016'nın merkezi yönetim bütçe kanun tasarısını bağladı.

YATIRIM BÜTÇESİ % 24 ARTTI

Bu yıl gerçekleştirilecek kamu yatırımlarına ayrılan ödenek de yüzde 24 arttı. Yatırım bütçesi hakkında Naci Ağbal, "2016'da bir önceki yıl başlangıç ödeneklerine göre yüzde 24,2 artırarak yaklaşık 60,1 milyar liraya çıkarıyoruz" dedi. Yine 2016'da bütçe giderleri 570,5 milyar lira olarak öngörülürken, 2016'da merkezi idare bütçe gelirlerinin 2015 yıl sonu gerçekleşmelerine göre yüzde 11,9 artarak 540,8 milyar liraya ulaşacağı da tahmin ediliyor. Naci Ağbal, maliye politikasının 2016-2018 döneminde, ekonomik istikrarın desteklenmesine, büyüme potansiyelinin yukarı çekilmesine, yurt içi tasarrufların artırılarak cari açığın kontrol altında tutulmasına ve fiyat istikrarına yardımcı olacak şekilde uygulanacağını ifade etti.

REFORMLAR ALTI NOKTADA

Gerçekleşecek reformları altı temel alanda yoğunlaştıracaklarını belirten Ağbal, "Bunlar, demokratikleşme ve adalet, eğitim, kamu idaresi, kamu maliyesi, reel ekonomide köklü değişim ve öncelikli dönüşüm programları. Bu sayede ülkemizi yüksek gelirli ülkeler grubuna taşımayı hedefliyoruz" diye konuştu. Ağbal, seçim dönemi vaatlerinin bütçeye yansıtıldığını da sözlerine ekledi.

Emniyette maaşlara % 25 zam

Emniyet mensuplarına yönelik maaş zammı müjdesi veren Maliye Bakanı Ağbal, "Emniyet mensuplarımızın, emniyet hizmetleri tazminatında yüzde 25 artış yapacağımızı söylemiştik. Bu çerçevede emniyet mensuplarımızın maaşları 200 lira ile 480 lira arasında artmış olacak" şeklinde konuştu.

TÜM SINIFLARI KAPSIYOR

Sosyal kesimlere yapılacak destekleri anlatan Bakan Ağbal, şöyle devam etti: "Muhtarlarımızın bin 5 lira olan aylıklarını yaptığımız düzenleme ile bin 300 liraya çıkarmış olduk. Emniyet mensupları ile uzman erbaş ve uzman jandarmaların ek göstergeleri 2 bin 200'den 3 bine çıkarıldı. Özellikle emniyet mensuplarımızı ilgilendiren bir müjdeli haberi de Plan ve Bütçe Komisyonundan çıkması itibarıyla paylaşmak isterim; emniyet mensuplarımızın, emniyet hizmetleri tazminatında % 25 artış yapacağımızı söylemiştik... Polis memurumuzdan itibaren tüm emniyet sınıfına dahil personelimiz bu artıştan yararlanacak."

Bütçe 9 yılın en iyisi olur

2015 yılında merkezi idare bütçe açığının 22,6 milyar lira olduğunu belirten Maliye Bakanı Ağbal, "2015 yılına ilişkin sonuçlar bütçe açığının yıl sonu gerçekleşme tahminine göre nominal olarak yaklaşık 2 milyar lira, milli gelire oran olarak ise 0,1 puan daha düşük gerçekleştiğini göstermektedir" dedi. 2015 yılı genel devlet dengesinin açık vermeyen denk bir bütçe olacağını vurgulayan Ağbal, söz konusu yılın son 9 yılın en iyi performansının elde edildiği bir dönem olacağını söyledi. Bakan Ağbal, 2016 'da cari açığın milli gelire oranının daha da azalarak % 3,9'a gerileyeceğini öngördüklerini de kaydetti.