1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. KANATLAR VE TEMPO
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

KANATLAR VE TEMPO

A+A-
 Maçtan evvel yaptığım değerlendirmede Trabzonspor’un kanatları organize kullanıp, tempoyu yüksek tutabilmesi halinde rahat bir galibiyet alabileceğini  söylemiştim. Bu iki önemli olgu gerçekleşmemesine rağmen alınan galibiyet önemliydi.

Müsabakanın ilk devresinde rakip kaleye M’Bia’nın attığı şut dışında etkili olarak inemeyen Bordo Mavililer, ikinci yarıda istenilen kadar olmasa bile daha etkiliydi. Özellikle son 25 dakika biraz daha yardımlaşma ve son paslar veya vuruşlarda dikkatli olunsaydı farklı bir skora da imza atılabilirdi. Trabzonspor’un yeni transferi M’Bia’yı Allah nazardan korusun. Tam bir lider! Tam bir şef! Ne derseniz deyin ama katkısı tartışılmaz. Umuyorum ki futbolu gibi liderlik özelliği ile arkadaşlarına da tam bir ağabeylik yapacak kalitede. Cavanda diri ve ikili mücadelelerde hep ayakta. Kolay pes edecek gibi değil. Şimdilik eksiği hücuma çok etkili çıkmayışı. Ancak uyum süreci, takımın oturması ile ileride bu eksikliği de aşabileceği düşüncesindeyim. Son transfer N’Doye ise hareketli bir forvet. Daha önce de yazmıştık. Kalitesi, kumaşı iyi. Ancak son sezonlarda düşüş yaşıyor. Bu maçta endişelerimizi kısmen giderdi. Gol vuruşlarında iki pozisyonda bitirici olamadı. Lakin hareketliliği ile rakip savunmayı şaşırtan, diğer arkadaşlarına da böylelikle kaleye inme fırsatı tanıyan özelliklere sahip. ‘Yararlı olacak’ inancı oluştu dün gece itibarı ile bizde.

Trabzonspor oyunu yavaş oynuyor. Tempoyu  artırma da sıkıntı var. Bunda en büyük etken kanımca yan ve geriye pasların çok oluşu. Şota’nın ne yapıp edip bu konuya eğilerek,  oyuncularına dikine oynama alışkanlığını kazandırması hatta bunu ‘kanun’  haline getirmesi gerekiyor. Bordo Mavililer,takım olma özelliklerini hala kazanamamış. Tempo düşük olunca rakibe istenen duruşu koyamıyor. Bunu zaman zaman M’Bia gibi özellikli bir iki oyuncusu ile gösteriyor olsa da takım olarak hala buna hazır değiller.Trabzonspor’un kanatları yine iddia ediyorum ki yeterli değil. Bugünkü görüntüleri ile Yusuf, Erkan, Özer , Sefa kanatların yükünü kaldıracak durumda değiller. Yusuf telaşlı, düşünmeden oynuyor. Bulaştırıyor. Bulaştırdığında ise yerden kalkmıyor. Genç oyuncu bilmeli ki bu takıma yerde sürünen değil; kuvveti, direnci, yeteneği ve aklı ile ayakta kalacak oyuncu lazım. Yoksa formayı çabuk kaybeder. Trabzonspor bu saatten sonra sol bek almayacak gibi görünüyor. Bana göre yanlış yapılıyor. Fakat kurmaylar, hala bu kararlarında ısrarcı ise  o zaman Alper’i sol arkaya koyup Constant’ı ileri sürmeliler. Ve hala ısrarcıyım. Trabzonspor mutlaka bir sağ açık oyuncu takviyesi yapmalıdır. Bu aynı zamanda Cavanda’nın da işini kolaylaştıracaktır. Bugünkü haliyle kanatlarda oyuncu eksiltme , isabetli orta atma gibi mutlak  sıkıntılar var.

Sezonun ilk maçında alınan galibiyet çok önemlidir. Oyunun ikinci yarısının belli bölümlerindeki işaretler umut vericidir. Fakat kendimizi kandırmayalım. Oyun temposu düşük, kanatları işlemeyen ve bu hastalığı iki sezondur devam eden Trabzonspor’da, çözüm üretilmezse sorunların sezon boyu yaşanacağı aşikardır. Takımın en önemli yanı ise savunma anlayışı olacağa benziyor. İlerleyen haftalarda göreceksiniz ki bu takım kolay gol yemez. Umarım kanatların verimi bir şekil artırılır ve dikine oynayarak tempo kazanacak bir Trabzonspor ile rakiplerin korkulu rüyası olunur. 

Önceki ve Sonraki Yazılar