1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Kandil'de mektup zirvesi
Kandil'de mektup zirvesi

Kandil'de mektup zirvesi

BDP heyetinin önceki gün İmralı’da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından süreç hareketlendi.

A+A-

Öcalan’ın Avrupa kanadı, Kandil ve BDP’ye verdiği 3 mektup sonrası örgütün Avrupa sorumluları, toplantı için Kandil’e gitti.

4. yargı paketi, PKK’nın elindeki tutsaklar ve kalıcı ateşkes gibi konuların masaya yatırıldığı kaydedildi.

BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ile milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan’ın önceki gün İmralı adasında Abdullah Öcalan ile görüşmesi sonrası süreç hız kazandı.

Öcalan’ın kalıcı ateşkes şartlarının oluşması için PKK’nın Avrupa kanadına, Kandil’deki örgüt sorumlularına ve kamuoyuna açıklanmak üzere BDP yönetimine 3 mektup verdiği kaydedildi.

3 MEKTUP MASADA

Bu mektupların ilgili kesimlere iletilmesi sonrası, İmralı süreci ile ilgili trafik hız kazandı. PKK’nın Avrupa sorumlusu Sabri Ok başta olmak üzere Avrupa sorumlusu bazı isimlerin ‘ortak karar toplantısı’ için Kandil yönetimi ile ‘kalıcı ateşkesin’ şartlarını konuştuğu ifade edildi.

SÜREÇ DEĞERLENDİRMESİ

Kandil’deki Avrupa kanadı temsilcileri ile PKK yöneticilerinin görüşmesinde Öcalan’ın silahların bırakılmasıyla sonuçlanacak yol haritasını değerlendireceği kaydedildi.

PKK’nın Avrupa sorumlusu Sabri Ok başta olmak üzere Avrupa’dan üst düzey örgüt yöneticilerinin Kandil’de Öcalan’dan gelecek mesajları Kandil yönetimi ile değerlendirdiği belirtildi.

PKK yöneticileri Murat Karayılan, Duran Kalkan ve Mustafa Karasu gibi isimlerin de katıldığı vurgulanan değerlendirme toplantısında yol haritasını belirleme görüşmelerinin sürdüğü aktarıldı.

Gündem maddesi: Kalıcı ateşkes

Kuzey Irak’taki hareketlilik sonrası BUGÜN’e konuşan örgüt mensubu toplantıyı doğrularken, sürecin devam etmesi için atılması gereken adımların Kandil’de tartışıldığını kaydetti.

PKK’lı isim, “Bu sefer süreç çok hareketli ve gerillalar yaz öncesi harekete geçmeden kalıcı bir ateşkes gerekiyor” ifadesini kullandı.

PKK’lının sözleri de havaların ısınması öncesinde İmralı müzakereleri doğrultusunda silah bırakmaya kadar gidecek sürecin ‘kalıcı ateşkes’ ile sağlanması üzerinde tartışmaların devam ettiği iddiasını güçlendirdi.

GÖZLER YARGI PAKETİNDE

Kandil’deki toplantıda, çözüm sürecinde önemli bir adım olarak görülen 4. yargı paketinin de gündemde olduğu belirtildi.

Öcalan’ın KCK tutuklularının serbest bırakılması için 4. yargı paketinde bazı değişiklikler üzerinde durduğu ve KCK tutuklularının serbest bırakılması çağrısı yaptığı kaydedildi.

4. yargı paketindeki düzenlemelerin yasalaşması ile birlikte KCK tutuklusu bazı isimlerin serbest bırakılmasının gündeme gelebilecek.

Kandil ve Avrupa kanadının KCK tutuklularının serbest bırakılması, kalıcı ateşkeste yaşanabilecek olumsuzluklar üzerinde durduğu ve endişelere rağmen Öcalan’ın kendilerine ilettiği yol haritası üzerinden adım adım ilerleme yöntemi izleyeceği ifade edildi.

İlk adım: Tutsaklar serbest bırakılacak

Abdullah Öcalan’ın “Devletin elinde tutsaklar var. PKK’nın elinde de tutsaklar var. PKK elindeki tutsaklara iyi davranmalı. Umarım en kısa zamanda ailelerine kavuşurlar” şeklindeki açıklaması gözleri 1,5 yıldır PKK’nın elindeki tutsaklara çevirdi.

Öcalan’ın temennisinin örgüt tarafından ‘iyi niyet adımı’ olarak yorumlandığı ve Kandil’de yaklaşık 1,5 yıldır tutsak olan kamu görevlilerin serbest bırakılması için çalışma başlatıldığı öğrenildi.

ARABULUCULAR VAR

Öncelikle, kaymakam adayı Kenan Erenoğlu, astsubay Abdullah Sörfçeler, polis memuru Nadir Özgen ile uzman çavuşlar Kemal Ekinci ve Zihni Koç’un PKK tarafından serbest bırakılacağı belirtildi.

PKK’nın adları gündemde olan bu isimleri kamuoyu oluşturarak arabulucu bazı isimler ve STK temsilcileri vasıtasıyla ‘samimiyet’ göstergesi olarak çok kısa süre içerisinde bırakacağı ifade edildi.

Tutsakların serbest bırakılması için insan hakları örgütleri, bazı sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderlerinin de devrede olduğu ve Kandil yönetimi ile serbest bırakılma işleminin ne şekilde ve nerede gerçekleştirileceği üzerinde görüşmeleri sürdürdüğü öğrenildi.

Karar toplantısı

‘Ortak karar toplantısı’ düzenleyen PKK’nın, olumlu yönde ilerleyen ‘sürecin saboteye uğramaması’ ve havaların ısınması öncesinde ‘kalıcı ateşkes’ için yapılması gerekenleri masaya yatırdığı öğrenildi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ