1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kandil’in mesajı nasıl okunmalı?
Kandil’in mesajı nasıl okunmalı?

Kandil’in mesajı nasıl okunmalı?

PKK terör örgütünün Kandil'deki bir numaralı ismi Murat Karayılan dün ANF'ye ilginç mesajlar içeren açıklamalar yaptı.

A+A-

İmralı sürecine ilişkin kafalardaki bazı sorulara cevaplar vermeye çalıştığı görülüyor.

Öcalan'ın süreçte tek başına muhatap alınmasının kendileri için sorun olmadığını ve oradan gelecek talimatlara uyacaklarını ısrarla ve sıklıkla vurguluyor.

"Biz her zaman Önderliğimize tam olarak güvendik, şimdi de tam olarak güveniyoruz..." "Bizim adımıza yani KCK adına Önder Apo'nun görüşmesi yeterlidir. BDP ayrı bir siyasi oluşumdur. O da kendi rolü çerçevesinde elbette sürece ve görüşmelere dâhil olabilir ama bizim adımıza Önderliğimizin görüşmeler yapması kendi başına yeterlidir.

Önderliğimiz hareketimiz adına her türlü görüşme yapma gücüne ve iradesine sahiptir..." "İmralı muktedirdir. Karar verebilir. Ve biz de bunu uygularız..."

Bu sözlerin, "Acaba Öcalan'ın talimatına silahlı kanat uyar mı" kaygılarını gidermek ve açıktan bir yerlere mesaj vermek için söylendiği belli.

“Örgüt tek parça ve Öcalan hakim” mesajı

“Örgüt tek parça ve Öcalan hakim” mesajı Karayılan, yine kamuoyunda sıkça tartışılan "Avrupa, Kandil, İmralı arasında örgütün bölündüğü" iddialarını da reddediyor.

"Hareketimizi yöneten 31 kişilik bir Yürütme Konseyi var, ben de bu Yürütme Konseyi'nin bir sorumlusuyum. Bizde oluşmuş bir başkanlık sistemi var. Bugün hareketimizin bütün pratiği bu Yürütme Konseyi Başkanlığı sisteminin denetiminde, onayında ve perspektifleri temelinde gelişmektedir..."

"PKK hareketi ve KCK sistemi tek vücuttur. Onun Başkanlık ile Konsey sistemi var ve diğer bütün bileşenleri disiplin içerisinde buna göre hareket etmek durumundadır. Yekvücuttur ve kesinlikle Önder Apo çizgisini esas alır..."

Bahoz Erdal merkezli Suriyeliler konusunda da kaygıları giderecek mesajlar veriyor.

"Hareketimizde çok başlılık yoktur..." Karayılan'ın bu açıklamaları tam olarak gerçeği yansıtıyor ya da yansıtmıyor, tartışılabilir.

Hatta bu mesajın kamuya, İmralı görüşmelerini yürüten devlet yetkililerine olduğu kadar örgüt içine mesaj olduğu da söylenebilir.

Ancak bu sözler barış görüşmeleri sürecekse bağlayıcı olarak kabul edilecek ve test edilmemesi halinde fırsat tepme olarak görülecektir.

Türk ve Akat'ın taşıdığı çerçeveye onay

Türk ve Akat'ın taşıdığı çerçeveye onay O halde, yakın zamanda Öcalan'ın örgüte silahlı grupların tamamen sınır dışına çekilmesi çağrısında bulunması artık beklenebilir.

Karayılan'ın şu sözleri de sürecin yol haritasının az çok belli olduğu ve Kandil'in de onayladığını gösteriyor:

"Önderliğimizin Sayın Ahmet Türk ve Ayla Akat'la yapmış olduğu görüşmede ifade ettiği çerçeveyi doğru ve yerinde görüyoruz. Bize göre Önder Apo'nun bu görüşmede çizdiği çerçeve demokratik çözümün temel çerçevesi olabilecek bir çerçevedir..."

Yine öncelikle parlamentonun atması gereken adımlar olduğunu belirtiyor ve Öcalan'ın "tecrit koşulları"nın sonlanması yönünde beklentisini dile getiriyor ki, bu sözler de bazı hususlarda karşılıklı beklentiler ve teyitleşmeler olduğunu gösteriyor.

Sonuç olarak Karayılan, İmralı sürecine ilişkin "köşe taşı" olacak bu mesajları verirken, esas itibariyle İmralı sürecinin devamını teşvik ediyor ve Öcalan'ın örgüt üzerindeki iradesini güçlendiriyor...

Şayet açıklamalar zaman kazanmaya yönelik taktik bir oyalama değilse, sürecin geleceği adına, akan kanın durması adına bir yönüyle umut veriyor.

Bekleyip göreceğiz...

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ