1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kansere doktor timi
Kansere doktor timi

Kansere doktor timi

Sağlık Bakanlığı kanser hastalarının ve yakınlarının tedavi sürecini rahat geçirebilmesi için hastanelerde palyatif bakım merkezleri kurmaya başladı.

A+A-

12 uzmandan oluşacak timlerde din görevlisinin de yer alacağı aktarıldı. Kanser hastalarının ve yakınlarının tedavi sürecini rahat geçirebilmesi için hastanelerde rahatlatıcı bakım olarak bilenen palyatif bakım merkezleri kurulmaya başlandı. 10 veya 20 yatağa sahip olacak merkezlerde kitap okuyup vakit geçirebilecekleri meşgale odası başta olmak üzere birçok oda bulunacak.

Ayrıca hastalar için 12 uzmandan oluşan bakım timleri de kurulacak. Timde, doktorların dışında diyetisyen, psikolog ve din görevlisi de yer alacak. Bu uzmanlar tedavinin yanı sıra hastalara ruhsal ve psikososyal destek verecek.

TELEVİZYON ODASI

Bakanlığın kanser hastalarının tedavi sürecini rahat ve huzurlu geçirebilmesi için hayata geçireceği palyatif bakım merkezlerinde tüm imkanlar sunulacak. Hastaların başta fiziksel ağrı olmak üzere bulantı, kusma, ishal, kabızlık ve saç dökülmesi kontrolü yapılacak.

Merkezlerin öncelikle 10 veya 20 yatağa sahip olması planlanırken, hastanın kendini rahat hissetmesi için tedavi odaları ayrı ayrı yapılacak. Merkezlerde muayene, dinlenme, hastaların televizyon izleyebileceği toplantı odası ve mutfak bulunacak. Mutfakta ise hasta ve hasta yakınlarının kullanabileceği besin ürünleri bulunacak. Merkezde hastalar için her an hazır bulunacak bakım timi kurulacak.

PSİKOLOG DA VAR

12 kişiden oluşacak timlerde yer alacak uzmanlık dalları şöyle: "İç hastalıkları uzmanı, genel cerrah (cerrahi dallar), medikal onkolog, psikiyatri uzmanı, anestezi uzmanı (algolog), radyasyon onkologu, göğüs hastalıkları uzmanı, fizyoterapi uzmanı, psikolog, uzman diyetisyen, sosyal hizmet uzmanı ve din görevlisi."

Palyatif bakım merkezleri yaşamı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemler ile karşılaşan hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini arttırmak için kurulacak. Bu kapsamda kanser hastalarının başta ağrı olmak üzere tüm fiziksel, psikososyal ve ruhsal problemlerin erken tespit edilmesi ve tedavisinin uygulanması sağlanacak. Böylelikle hasta ve yakınlarına uygun fiziksel ve sosyal ortam sağlanacak.

ÖLÜMÜ KABULLENME DESTEĞİ

Palyatif bakım hizmetleri sadece ağrı ve semptom(hastalık belirtisi) yönetimi gibi klinik hizmetlerle kısıtlı kalmayacak. Merkezde hastanın yanı sıra hasta yakınlarına da hizmetler verilecek. Doktorlar hasta yakınını tedavi süreci hakkında bilgilendirecekken, psikolog ve din görevlileri ise ölümü kabullenme, bilgilenme ve yas ile mücadele konusunda yardımcı olacak. Bu nedenle, sadece klinik değerlendirme değil aynı zamanda dini ve psikososyal yardım gibi hizmetlerde verilecek.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ