1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kansere karşı el ele daha güçlüyüz
Kansere karşı el ele daha güçlüyüz

Kansere karşı el ele daha güçlüyüz

Ulusal Kanser Haftası Sempozyumu’nun 14.’sü düzenlendi.

A+A-

Ulusal Kanser Haftası Sempozyumu’nun 14.’sü bu yıl 6 – 8 Nisan 2016 tarihleri arasında Rixos Otel-Ankara’da düzenlendi. Kanser Kontrol Derneği, Kansere Karşı El Ele Federasyonu,Umut ve Yaşam Derneği  Kadın Sağlıkçılar ve Dayanışma Derneği, EVSAD, Kritik Bakım Derneği, PASHİDER ve SADEF ile ortaklaşa düzenlen toplantıda  bu yıl da kanser kontrolünde ülkemizin geldiği nokta uluslararası veriler ışığında masaya yatırıldı. Kongreye panelist olarak davet edilen Umut ve Yaşam Derneği Başkanı Dr Nimet Baki yaptığı konuşmada  dernek faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

 

Sempozyuma Türkiye’nin her bölgesinden konu ile ilgili uzmanların, KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) hekim ve hemşirelerinin katılımının yanı sıra, 81 ilden  hasta ve diğer sivil toplum kuruluşları katıldı.  Sempozyumun, her yıl olduğu gibi konu ile ilgili ulusal ve uluslararası ölçekte geniş bir kesimi bir araya getirdi dedi.

 

‘ Onursal başkanlığını Sn. Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU ve Dr. Fahrettin KELEŞTİMUR , başkanlığını ise Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanımız Prof. Dr. İrfan ŞENCAN’ın yaptığı sempozyumun sahip olduğu yoğun bilimsel programı alanında uzman bir kurulun danışmanlığında hazırlanan programın açılışı mükemmeldi.Ulusal Kanser Haftası sebebiyle, Sağlık Bakanlığı- Kanser Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen kongre oldukça yoğun ve verimli geçti. Kanser taramalarındaki ve kayıtçılıktaki gelişime dikkat çekilen kongrede, kanser kontrolünde yaşanan sorunlara ve çözüm önerilerine de değinildi. Tedavi gören hastalara daha iyi hizmet sunulması, kanser kontrol olanaklarının artırılmasının temel amaçlardan biri olması sebebiyle biz de Umut ve Yaşam Derneği olarak , başta Kanser Daire Başkanımız Doç. Dr. Murat Gültekin hocamıza ve onun çalışkan ve fedakar ekibini çalışmalarından dolayı tebrik ediyoruz. Ayrıca bu verimli toplantıya bizi de dahil ettikleri için teşekkür ediyoruz. "El ele daha güçlüyüz’ dedi.