1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaosa ‘oy’ verenler…
Kaosa ‘oy’ verenler…

Kaosa ‘oy’ verenler…

Elif Tuğçe Balaban'ın kaleminden...

A+A-

 Kaosa ‘oy’ verenler…

Yer: Türkiye

Zaman:  ----

*

 Terörü ülkecek –kınamaya- başlayacak kadar şuurumuzun kapandığı zamanlarda, bu yazı kayda geçsin ki, kimse, ‘sen bu ülke için ne yaptın’ diyemesin. Hepimizin bildiği üzere kınama; yapılan bir yanlışın ya da ayıbın, kötülüğünü belirtmek adına yapılan sözlü veya yazılı bildirgedir. Peki bu ülkedeki hangi ’bilir kişiler’ terörü ortadan kaldırabilmek yerine, kınayarak bir yerlere varabileceğini düşünüp, medyadaki maşalarını kullanmaya çalışıyor?

7 Haziran 2015 genel seçimi, bu yüce tarihin en kara günlerinin başladığı günmüş meğer. Öyle ki, açık  seçik, ülkemizde baş gösteren ve yıllardır bulduğu her ocağa ateş düşüren terör örgütleri, bugün ‘artık’ her yerdeler. İşin en acıklı hali ise, o kadar çoğaldılar ki, toplum her olayın müsebbibi olarak bu faşist örgütler yerine, devleti hedef gösteriyor.

*

‘ Trafiğe çıkamaz’ raporu olan üç tane arabanın göremediğimiz kadar uzakta bir yerde gerçekleştirmiş olduğu bir trafik kazasının mahal verdiği zincirleme trafik kazasındaki kurbanlarız. Ancak, arabasından inen, olaya sebep olanları bulup adalete teslim etmek yerine, yolu yapanlara kızıyor.

Sorun görüldüğü üzere ‘zeka tutulmasıdır.’

*

Bu çarpıtılmış algının, kazanın sebep olduğu travma olduğunu düşünecek kadar iyimser davranabileceğimiz günler artık zaman aşımına uğradı. Çünkü, bu ülkede zaman bize, ambulansın geç geldiğini değil, ambulansın bombalarla patlatıldığını da gösterdi.

İyi niyetin fünyesini çekenler, zamanında bu ülkeye kazandırılmak için ‘açılıma mensup’ edilenlerdir. Evet, hükümet  işte tam da bu noktada hatayı künyesine yazdırmıştır.

*

Yaşanan bunca olayın ardından,  yaklaşan seçimin yarışçıları, bir kısmını tenzih edersek eğer, miting alanlarından elini eteğini çekme kararı almıştır. Neden? Açıklamalar en arı halleriyle, ‘ böyle acılı bir zamanda miting yapmak yakışıksızdır ve vatan hainliğidir’ olmuştur.

*Dün akşam saatlerinde oynanan milli maç, perdelerini açan sahneler, şarkılarını artık daha da sesli söyleyen sanatçılar, evlere su, elektrik doğal gaz bağlayan firmalar, kısacası işini yapan herkesi –küstahça- bir zan altında bırakan bu açıklamayı, aklım aldığı gün bende artık işimi yapmam ve yazmayı bırakırım.

Ama asıl şimdi halkı bulma zamanıdır.

Asıl şimdi meydanları talan edip tek tek vatandaşa sarılma zamanıdır.

Asıl şimdi yaşanacak bir ülkeyi hep beraber inşa etme zamanıdır.

*

Siyasi liderlerle ya da partilerle derdimiz varsa eğer, başka bir zamana çözüme ulaştırılmak üzere baki kalsın ama önce ülke kurtarılsın.

Yoksa, yirmibeş yıllık hayatıma ileride torunlarıma anlatırken utanacağım bu kara lekeyi sürenleri asla affetmeyeceğim. Çünkü, ne din ne devlet ahlakımız bugün bu ülkenin girdiği kaosu hak edecek kadar aşağılık ve ahmak değildir.  Ne acıdır ki ve  din ve devlet işlerini birbirinden ayırmak için ortalığı ayağa kaldıran bizler, bugün iç ve dış düşmanlarımızı birbirinden ayıramayacak kadar –bilinçsiz bir dirayetin- içine düşmüş bulunmaktayız.

*

En basit haliyle bile anlattıklarımın bir tezahürü olmayacaksa zihinlerde, son sözümde şöyle biline;

‘Cahil  medeniyetler seviyesine hoşgeldiniz.’ (!)

Yer: Türkiye

Zaman: Durdu !

Elif Tuğçe BALABAN