1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Karadelikler ondan soruluyor
Karadelikler ondan soruluyor

Karadelikler ondan soruluyor

Nobel bilim ödülü alacak ikinci Türk...

A+A-

 Karadeliğin çevresindeki maddenin hareketlerini araştıran ekibin lideri olan Türk profesöre, 'Başarırsanız bilimde Nobel ödülünü alan ikinci Türk olursunuz'' denilince gülümsedi.

Nobel bilim ödülü alacak ikinci Türk: Prof. Dr. Feryal Özel

 

Türkiye'nin ünlü astronomi profesörü Prof. dr. Ethem Derman, Karadeliğin çevresindeki maddenin hareketlerini araştıran Prof. dr. Feryal Özel'inNobel Bilim Ödülü alabilecek ikinci Türk olduğunu belirtti.

 

Karadelik çevresindeki olay ufkunun fotoğrafını çekmek isteyen bilim insanlarının lideri Prof. Dr. Feryal Özel ile yaklaşık bir ay önce İTO Bilim ve Sanat merkezinin düzenlediği etkinlikte görüşen Prof. dr. Ethem Derman,söz konusu projeyi duyunca, ''eğer başarırsanız bilimde ikinci Nobel ödülü de ülkemize gelir'' dediğini aktardı.

 

Prof. dr. Ethem Derman'ın bu sözü üzerine ebessüm etmekle yetinen Prof. Dr. Feryal Özel'n araştırması ABD bilim basınında yer aldı. Amerikan Astronomi Derneğinin kongresinde projelerini açıklayan Özel, Karadeliğin çevresindeki maddenin hareketlerinin simülasyonunu gösteren bir de fotoğraf paylaştı.

 

 

 

Samanyolu merkezindeki karadeliği sürekli gözleyen 9 teleskobun bir araya getirileceği projede kullanılacak dev gözlem aygıtına Olay Ufku Teleskobu (EHT, Event Horizon Telescope) deniliyor.

 

2017 sonlarında ve 2018'de söz konusu 9 teleskop belirli zamanlarda ortak çalışarak ayırma gücünü artırmayı amaçlıyor.

 

Bu teleskoplar Arizona, Hawaii, Şili, Grönland ve Antartika'da bulunuyor.

 

Sonuçta karadeliğin çevresinde var olan yığılma diskinin yapısı, manyetik alanı, neden jetlerin bu karadelikte oluşmadığı gibi çeşitli astrofizik sorularının yanıtı anlaşılmış olacak.

 

 

Prof. Dr. Feryal Özel kimdir?

 

Feryal Özel, (d. 27 Mayıs 1975), Türk astrofizikçi. İki çocuk annesi.

 

 

 

Anne ve babası doktor olan Prof. Dr. Feryal Özel,NASA İleri Araştırmalar Enstitüsü ve Arizona Üniversitesi’nde astrofizik uzmanı olarak görev yapıyor.

 

40 yıllık yaşantısına sığdırdığı, bilimsel alandaki başarılarla Türkiye’nin gururu oldu. 28 yaşında iken 20 kişilik Einstein ve John Nash gibi dehaların isimlerinin yer aldığı ‘Büyük Fikirler’ listesine adını yazdıran Özel, galaksilerin oluşumu, yıldızlar, karadelikler gibi ilgi çekici konularda araştırmalarıyla dünyanın dikkatini çekti.

 

Dünyanın en akıllı kadınları arasında gösterilen Prof. Dr. Feryal Özel, Üsküdar Amerikan Lisesi mezunu. ABD’de Columbia Üniversitesi’ni burslu kazanan ve çift ana dal yapan Özel, hem fizik hem de matematik mühendisliği bölümlerinden ‘Yüksek Onur Derecesi’ ile mezun oldu.

 

Özel, yüksek lisansını Danimarka’daki Niels Bohr Enstitüsü’nde tamamladıktan sonra, Harvard Üniversitesi’nde doktora eğitimi aldı.

 

 

 

30 yaşında profesör unvanını alan Feryal Özel, NASA ve Arizona Üniversitesi'nde akadamik çalışmalar yürütüyor.