1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Karadeniz'de av sezonu erken bitti
Karadeniz'de av sezonu erken bitti

Karadeniz'de av sezonu erken bitti

Balık av sezonunun son günü olan 15 Nisan gelmeden ava çıkmama kararı alan Giresunlu balıkçılar, şimdiden gelecek sezonun hazırlıklarına başladı.

A+A-

Havaların sıcak gitmesiyle balık çıkmadığını ifade eden balıkçı Bahtiyar Tomak, 15 Nisan'da sezonun biteceğini, şimdiden gelecek sezon hazırlıklarına başladıklarını söyledi. Balıkçı Tomak “Bu sezon umduğumuzu bulamadık. 15 Nisan itibarıyla da sezonu kapatıyoruz. Ancak biz neredeyse iki hafta önce sezonu kapatmıştık. Şimdiden gelecek sezon hazırlıklarına başladık. Bunun sebebi de denizde balığın olmamasıdır. 1 Eylül 2014'te vira bismillah demiştik. Bereketli bir sezona başlamıştık. Ama maalesef son iki ayda balıkçı oldukça zor durumda kaldı. Denizde balık yok. Maalesef bu sefer sezonu erken kapatmak zorunda kaldık" dedi.

Denizden balık çıkmayınca zarar ettiklerini dile getiren dile getiren Balıkçı Zafer Altın ise "Balıkçılar son aylarda denize açılmalarına rağmen yeterli av yapamadığı için zarar etti. Bizde çaresiz sezonu erken kapatmak zorunda kaldık. Son yıllarda Karadeniz’de zaten balık azaldı. Bu da Karadenizli balıkçıları kurtarmamaktadır. Şimdi umudumuz gelecek sezondur. Sadece biz değil diğer tüm balıkçı arkadaşlarımız mağdur durumda. Denize çıkıp da boş gelmektense en azından personeli karada çalıştırıp gelecek sezona şimdiden hazırlık yapmak için çaba gösteriyoruz" ifadelerini kaydetti.