1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Karadeniz'de Büyük Tehlike
Karadeniz'de Büyük Tehlike

Karadeniz'de Büyük Tehlike

Karadeniz'de erimeye başlayan kar suları ciddi sel riskini de beraberinde getiriyor.

A+A-

 

Karadeniz

 Teknik Üniversitesi Hidrolik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hızır Önsoy, Doğu

Karadeniz

'in kaderi haline gelen sel ve taşkınlara karşı uyardı: "Bu yıl geçmiş yıllardan daha çok kar yağdı. Hemen önlem alınmazsa, sel ve taşkınlar çok can alır!" Doğu

Karadeniz

'de 1929'dan bu yana 25 

doğal

 afet meydana geldi, 647 kişi 

hayatını

 kaybetti. Bu olaylarda yaklaşık 1.5 milyar lirayı aşkın maddi hasar oluşurken, 37 kişinin cesedi ise hâlâ bulunamadı. 


TOPRAK VE ZEMİN SUYA DOYDU


Prof. Dr. Hızır Önsoy da, bölgenin yüksek kesimlerine son 50 yılın en fazla karının yağdığını, söyleyerek, "Yüksek kesimlerde hâlâ çok miktarda kar var. Bunlar yavaş yavaş eriyor. Toprak ve zemin suya doydu. Ayrıca şiddetli yağışlar da bekliyoruz. Bu yağışlar doygunluk nedeniyle sızma bulamayınca akışa geçecek" diye uyardı. Özellikle mayıs ve haziran aylarının büyük risk oluşturduğunu vurgulayan Önsoy şu uyarılarda bulundu: "Bütün bunları üst üste koyduğumuzda ortaya çıkardığımız sonuca göre çok büyük sel ve taşkınlar bekliyoruz. Mayıs ve haziran ayları risk taşıyor. Haliyle kısa vadede tedbirlerin acilen alınması gerekiyor. Sel ve taşkınlara karşı halk biran önce uyarılmalı. Yoksa can kayıplarının önünü alamayız." 


DERE YATAKLARINDAKİ EVLER YIKILDI


Bölgede, sel ve taşkınlara karşı risk haritasının çıkartılması gerektiğine belirten Prof. Önsoy, şöyle devam etti: "Geçmişe dönük afetlere baktığımızda taşkınların gece 02.00'den sonra yaşandığını görüyoruz. Bu da gösteriyor ki yağışlar bu saatlerde akışa geçiyor. Risk haritalarının bir an önce tamamlanarak, bu yerlerde yapılaşmanın önüne geçmek ve var olan yapıları da yıkmak." Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı da tehlikenin bilincinde olduklarını belirtip dere yakınlarındaki evleri yıktıklarını söyledi.