1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Karadenizliler Hamsi Şöleni
Karadenizliler Hamsi Şöleni

Karadenizliler Hamsi Şöleni

İstanbul Kartal Belediyesi...

A+A-

 İstanbul Kartal Belediyesi ve Başkanlığını Çaykaralı Hemşerimiz Doç. Dr.Necmi Kurt'un yaptığı, Doğu Karadenizliler Derneği'nin katkılarıyla Kartal'da ‘3. Geleneksel Hamsi Şenliği 'düzenlendi.


Kartal Belediyesi ve Doğu Karadenizliler Derneği'nin katkılarıyla Kartal'da ‘3. Geleneksel Hamsi Şenliği 'düzenlendi. Karadenizlilerin hamsiye doyduğu organizasyonda 5 ton hamsi tüketildi. 5 saat süren etkinlik boyunca Karadenizliler, folklor gruplarının gösterileri ve kemençe eşliğinde horon tepti. Genç yaşlı binlerce vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği şenlikte, güneşli havayı fırsat bilenler keyifli bir gün yaşadı. 

Kartal'da bu yıl 3'üncüsü gerçekleştirilen Hamsi Şenliği, Kartal Meydanı'nda gerçekleştirildi. Kartallıların yoğun ilgi gösterdiği Hamsi Şenliği'ne getirilen kasalar dolusu hamsi ve helvayı Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartallılara elleriyle ikram etti. Kartallıların hamsiye doyduğu şenliğe Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Doğu Karadenizliler Derneği Başkanı Çaykaralı Hemşerimiz Doç. Dr. Necmi Kurt, Kartal, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Kartal Belediye Meclis Üyeleri, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri, Karadeniz yöresi dernek başkanları, Kartallı mahalle muhtarları, Kartal'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.  

Kartal Belediyesi ve Doğu Karadenizliler Derneği'nin 3. kez düzenlediği Hamsi Şenliği'nde, Kartallılara 2,5 ton ızgara hamsi, helva ve yüzlerce tepsi hamsi pilavı ikram edilirken, 2,5 ton da çiğ hamsi poşetlenerek dağıtıldı. Kartal Meydanı'nda kurulan 15 metre uzunluğundaki mangallarda pişirilen ızgara hamsilerden yemek isteyen Kartallılar, uzun kuyruklar oluşturdu 

“Hamsiyi ön plana çıkartıp Karadeniz kültürünü yaşatabilmek adına bu şenliği yaptık” 

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, 3. Geleneksel Hamsi Şenliği'nde yaptığı konuşmada Karadeniz kültürünün yaşatılması gerektiğine değinerek “ Bu yıl Doğu Karadenizliler Dernek Başkanımız Doç. Dr. Necmi Kurt ile festivalimizin 3'üncüsünü gerçekleştiriyoruz.  Hem hamsiyi ön plana çıkarmak, hem de Karadeniz kültürünü yaşatabilmek adına bu şenliği yaptık. Vatandaş bir yandan hamsisini yiyecek, bir yandan da Karadeniz'in güzel kültürünü öğrenebilecek. ”dedi. 

Konuşmasının ardından Başkan Altınok Öz, Doğu Karadenizliler Derneği Başkanı Doç. Dr. Necmi Kurt'a Kartal heykelciği takdim etti. Necmi Kurt da yaptığı konuşmada Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz'ün Kartal için yaptığı çalışmaları desteklediğini belirtti. Necmi Kurt, Kartallı vatandaşlara ve Karadenizlilere güzel bir gün yaşatmasından dolayı Başkan Altınok Öz'e teşekkür ederek kendisine çiçek takdim etti.  

Karadeniz müziğinin sevilen sanatçıları; Hülya Polat, Mahmut Polat, Grup Simsira ve Taner Eyüpoğlu'nun sahnesi ile eğlenceye doyan Kartallılar, 5 saat süren etkinlik boyunca, “ Rüzgar Topuklular Horon Ekibi “, Karadeniz folklor gruplarının gösterileri ve kemençe eşliğinde horon tepti.