1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karayılan beklenen açıklamayı yaptı
Karayılan beklenen açıklamayı yaptı

Karayılan beklenen açıklamayı yaptı

Abdullah Öcalan’ın 21 Mart tarihinden İmralı’dan yaptığı çekilin çağrısıyla başlayan süreçte merakla beklenen açıklama PKK yöneticilerinden Murat Karayılan’dan dün geldi. Karayılan Türkçe ve Kürtçe yaptığı açıklamada artık silahın değil siyasetin konuşmas

A+A-

 ‘8 Mayıs’ta çatışmaya mahal vermeyecek şekilde çekiliyoruz, operasyon olursa misilleme yaparız!’

Kandil dün tarihi bir basın toplantısına ev sahipliği yaptı. Dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık yüz gazetecinin önüne çıkan PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, çekilmeyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Öcalan’ın 21 Mart’ta PKK’ya yaptığı ‘çekilin’ çağrısının ardından başlayan barış sürecinde dün bir dönüm noktası daha yaşandı. PKK’nın ana üssü Kandil Dağı’nda bir basın toplantısı düzenlendi.

Türkçe-Kürtçe açıklama

PKK’nın en üst düzey yöneticilerinden, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Türkçe ve Kürtçe yaptığı açıklamada çekilme sürecine ilişkin önemli bilgiler verdi. İşte Karayılan’ın yaptığı açıklamadan çarpıcı satır başları:

‘Artık silah değil siyaset’

“Öcalan’ın 21 Mart Nevruzu’ndaki manifestosuyla yeni bir süreç başlattık. Bu süreç sadece Türkiye’yi değil bütün Ortadoğu’yu etkiliyor. Özellikle sistemin dışladığı bütün kesimleri bir araya getiren, bir çağrıydı bu. Artık silah değil, siyaset konuşsun diyerek yeni bir sürecin başladığını ilan etti. Öcalan’ın 14 Nisan mektubu ile bizlere silahla güçleri Türkiye dışına çekilme çağrısı yaptı. Çağrıyı tartışıp değerlendirdik. Sonuçta süreci Öcalan geliştirdiği için çağrısı bizim esas alınması gereken perspektif ve talimattır. 23 Mart’tan bu yana ateşkes ilan ettik. Demokratik çözümün gelişmesi Türkiye’nin demokratikleşmesi ve diyalog ile sorunun çözümü önemlidir.”

‘Halk çatışa çatışa yoruldu’

“Süreç sadece Kürt sorunu ile bağlantılı değil, Ortadoğu’daki demokratikleşmeyi etkileyecek bir süreçtir. Ortadoğu halkı çatışa çatışa yorgun hale gelmiştir. Uluslararası güçler bu sürece destek sunmalıdır. Başta AB, ABD ve Rusya Federasyonu destek sunmalıdır. Bu süreçle birlikte Erbil, Diyarbakır ve Avrupa’da dört ulusal konferansın yapılması için çağrı yapılmalıdır. Başkan Apo, tarihsel süreçte yapması gerekeni yaptı, şimdi sıra hükümete ve bize kalmıştır. Yeni siyasi mücadele dönemi geliştiriyoruz. Biz halkımıza ve halkımızın gücüne inanıyoruz. Bu süreçten kim geri dönerse zarar eder. Umarım bu süreçten geri dönüş olmaz.”

Gerry Adams’a teşekkür etti

Murat Karayılan, sözlerine Öcalan’ın TIME 100 listesindeki profilini yazan Sinn Fein lideri Gerry Adams’a teşekkür ederek başladı. Bir dönem İrlanda Kurtuluş Ordusu’nun (IRA) siyasi kanadı olarak görülen Sinn Fein’in genel başkanı olan Adams, İngiltere ile IRA arasında 1990’lı yıllarda yürütülen barış sürecinin en önemli isimlerinden biriydi.

‘Kandil’de İHA uçtu’

İddialara göre, basın toplantısı öncesinde TSK’ya ait İnsansız Hava Aracı (İHA), keşif uçuşu yaptı. İHA uçuş yapınca Karayılan, basın toplantısının yerini iki kez değiştirmek zorunda kaldı. Bu nedenle de 13.30’da yapılması planlanan basın toplantısı 2 saat geç başladı. PKK’nın çekilme sürecine ilişkin açıklama yapacağı gün TSK’nın Kandil’de insansız hava aracı ile keşif uçuşu yapması, askerin PKK ile mücadelesinde kanunların verdiği yetkilerle görevine devam ettiğinin bir göstergesi olarak değerlendirildi. TSK’ya şu anda ulaşmış yeni bir hükümet direktifi bulunmuyor. Dolayısıyla çekilme sürecinde insansız hava araçlarının uçurulmayacağı ve askerin terörist hareketlenmelere kayıtsız kalacağı iddiaları gerçekleri yansıtmıyor.

30 yıllık bilanço

PKK, yani Kürdistan İşçi Partisi 1974’te Ankara’da kuruldu. İlk saldırısını ise 1984’te Eruh’ta gerçeleştirdi. Daha çok öğrencilerden oluşan örgütün liderliğini Abdullah Öcalan üstlendi. 12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra Lübnan’a Bekaa Vadisi’ne yerleşen PKK’lılar, çok sayıda kanlı eylem yaptı. 30 yıl boyunca büyük kayıplar verildi. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun 2013 yılı ocak ayında tamamladığı raporunda, terör nedeniyle son 30 yılda 7 bin 918 kamu görevlisini şehit oldu. 984-2012 yılları arasında ölü olarak ele geçirilen PKK’lı sayısı 22 bin 101’ken, aynı tarihler arasında 5 bin 557 sivil hayatını kaybetti. PKK’nın iç infazlarının sayısı ise bilinmiyor.

Gazetecilerin üstü arandı cep telefonları kapatıldı

Toplantıyı izlemek üzere Erbil’e giden yaklaşık 100 gazeteci dün sabah saatlerinden itibaren kendi imkarıyla yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ardından Kandil Belediyesi’ne gitti. Sık sık PKK’nın kontrol noktalarından geçen gazeteciler, belediyede 30 dakika kaldı. Saat 13.30 sıralarında gazeteciler PKK’ya ait araçlarla alındı, 30 dakika süren yolculuğun ardından kırsal bir alana götürüldü. Alanda PKK’lıların sıkı güvenlik önlemleri aldıkları görülürken, gazetecileri üzerleri tek tek aranıp cep telefonları alındı.