1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karayılan siyasi rol istiyor
Karayılan siyasi rol istiyor

Karayılan siyasi rol istiyor

PKK’nın Kandil’deki liderleri arasında yer alan Karayılan yabancı bir gazeteciye verdiği röportajda süreçle ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamasında ateşkes halinde Trükiye’ye dönmeyi ve siyasi bir rol almak istediğiniz ifade etti.

A+A-

 Savaşın bitmesinin ardından Türkiye’ye dönerek Kürt haklarının geliştirilmesinde siyasi rol oynamak istiyorum” dedi.

New York Times gazetesinden Tim Arango PKK liderlerinden Murat Karayılan’la röportaj yaptı. Karayılan “Sorunları barış ve diyalog yolu ile çözmek istiyoruz. Fakat Kürtleri eşit vatandaşlar olarak kabul etmezlerse, sorun çözülemez” dedi.

Irak’ın Zargalı bölgesinde konuşan Karayılan, Başbakan Erdoğan’ın çözüm süreci stratejisine ilişkin “Daha ciddi bir yaklaşım gerektiriyor. Erdoğan duruma ciddi yaklaşmıyor, ardındaki derin tarihi anlamıyor. Herkes anlamalı ki gerilla güçleri bugüne kadar, başarılı bir şekilde mücadeleyi sürdürmüştür” dedi.

‘Siyasi rol istiyor’

Haberde Murat Karayılan’ın PKK’nın doğrudan otoritesi olmasa bile Suriye’deki Kürt gruplar üzerinde etkisi olduğu belirtildi. Haberde ayrıca Kürtlerin çoğunluğunun Türkiye’nin batı ülkeleri ve ABD ile yakın ilişkilerin faturasının Kürtlere çıkarıldığı söylediği aktarılıyor. Karayılan ise batı ülkelerinin Türkiye ilişkisi hakkında “Suriye’de Kürtler daha seküler ve demokratik grupları temsil ediyor. Fakat Batı Suriye’deki Kürtlerle ilişkilerini geliştirmiyor. Neden? Çünkü Türkiye ile olan ilişkilerinden ötürü” dedi

Murat Karayılan, eğer savaş biterse Türkiye’ye dönmeyi umduğunu belirterek, Kürt haklarının geliştirilmesinde siyasi bir rol oynamak istediğini söyledi. Karayılan “şiddeti bir kenara koyduktan sonra, demokratik bir toplumun kurulması gerekecek” dedi.

Karayılan, İmralı ile iletişimin ağır işlediğini de ifade etti: “Hızlı karar alabilmemiz açısından ihtiyaç olursa neden bizden de bir grup İmralı’ya gitmesin ki.”