1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kardak'ta Türk ve Yunan botları arasında yine gergin anlar!
Kardak'ta Türk ve Yunan botları arasında yine gergin anlar!

Kardak'ta Türk ve Yunan botları arasında yine gergin anlar!

Kardak'ta Türk ve Yunan botları arasında yine gergin anlar!

A+A-

Kardak kayalıklarında 4 gündür devam eden gerginliğe rağmen, bugün de Türk ve Yunan botları kayalıklara en yakın pozisyonda durabilmek için birbirleri ile yarıştı.

 

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük Mahallesi'ne 3.5 mil uzaklıktaki Kardak kayalıklarına geçen perşembe günü gelen Yunanlı balıkçılar ile Kilimli (Kalimnos) adasından bir Yunan Sahil Güvenlik botu 4 gündür Türk karasularını ihlal ediyor. Bugün de Yunan botunun Gümüşlük önlerindeki Çavuş adasına kadar gelerek Türk karasularını ihlal etmesi Bodrum'dan gelen iki Türk Sahil Güvenlik botu tarafından önlendi.

 

ÖNLEME YAPILDI

 

Botlar, Yunan Sahil Güvenlik botunu Türk karasularından çıkarırken, yaklaşık 4 saat süren gerginlik sırasında botların birbirleri ile kayalıklara en yakın pozisyonu alabilmek için yarıştıkları görüldü. Kayalığın önlerine kadar gelen botlar bir metre kadar yaklaşarak bir süre bekledi.

 

4 SAAT İHLAL

 

Sık sık Türk karasularına girmekte direnen Yunan botunu Türk Sahil Güvenlik botu dışarı çıkardı. Bu anlar DHA kameraları tarafından görüntülendi. Saat 09.30'da başlayan 2 Türk botu ve bir Yunan Sahil Güvenlik botu arasındaki gerginlik, saat 14.40'da Yunan botlarının geri çekilmesiyle son buldu.