1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Kartepe Geyikleri!
Kartepe Geyikleri!

Kartepe Geyikleri!

Geyik Sayısı...

A+A-


Kartepe'nin zirvesi Samanlığı Dağları'nın ormanlık alanına, 6 kızıl geyik salındı ve bölgedeki geyik sayısı 62 oldu.

 


Kartepe'nin zirvesi Samanlığı Dağları'nın ormanlık alanına, doğadan eksilen yaban hayvanlarının üremesini sağlayıp doğal popülasyonu yeniden sağlamak amacıyla 6 kızıl geyik salındı ve bölgedeki geyik sayısı 62 oldu.

 

Kocaeli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü 2006 yılından beri uygulamaya koyduğu "Doğaya Yaban Hayvanı Yerleştirme Projesi" kapsamında Kartepe Pazarçayır Köyü'nde ormanlık alana 3. Kez salınan Kızıl Geyiklerle bölgedeki geyik sayısı 62 oldu.

 

Doğaya geyik salma etkinliğine Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmaoğlu, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç, Milli Parklar Şube Müdürü Nevzat Algan, Ak Parti Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Bülbül, Kartepe Pazarçayır Köy Muhtarı Remzi Güler, Kocaeli'nin çeşitli bölgelerinden izciler, Tema gönüllüsü gençler, sivil toplum örgütü temsilcileri ve köy halkından oluşan doğa tutkunları hazır bulundu.

 

Doğa ve Milli Parklar Koruma Şube Müdürü Nevzat Algan, 2006 yılından beri uygulanan Doğaya Yaban Hayvanı Yerleştirme Projesi kapsamında Kartepe'de 3. Kez geyik salımı gerçekleştirdiklerini belirterek bölgedeki sayısının 62'ye ulaştığını kaydetti. Algan, salınan geyiklerin bölgeye uyum sağladığını belirterek geyiklerin doğada yavruladığını da belirterek projenin başarıya ulaşmasını görmekten memnun olduklarına dikkat çekti.

 

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık da doğal yaşamı desteklenmesi konusunda belediye olarak destek verdiklerini belirterek, Kartepe'de sülün, geyik gibi doğal yaşama uyumlu canlı sayısının her geçen gün arttığını görmekten memnunluk duyduklarını kaydetti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, Kocaeli'de doğal hayatın devamı anlamında yapılan bu tür çalışmaları memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederken, nesli tükenmekte olan canlıların korunması amacıyla yapılan çalışmalar ile doğal yaşamın sürekliliğinin sağlanacağını dile getirdi.