1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Katar'dan ilk mesaj
Katar'dan ilk mesaj

Katar'dan ilk mesaj

Uzlaşmaya hazırız

A+A-

Katar, Körfez Arap ülkeleri arasındaki gerilimin azaltılması için Kuveyt'in arabuluculuk çabalarına izin verilmesi gerektiğini belirterek diyalog çağrısı yaptı.

Katar Dışişleri Bakanı Mohammed bin Abdulrahman el Thani, ülkesiyle Suudi Arabistan başta olmak üzere bazı Arap ülkeleri arasındaki gerilimde arabuluculuk yapılmasını kabule hazır olduğunu söyledi.

Bakan el Thani, Katar emirinin Kuveyt'in arabuluculuk çalışmalarına fırsat vermek için, halka hitaben yapacağı bir konuşmayı ertelediğine de dikkat çekti.

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn dün eş güdümlü olarak Katar ile diplomatik bağlantıları kestiklerini açıkladılar. Daha sonra Yemen, Libya'nın doğu hükümeti ve Maldivler de bu ülkelere katıldı ve Katar ile ulaşım bağlantıları kesildi.

Dışişleri Bakanı el Thani, el Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, Katar'ın, Kuveyt Emiri Sabah el Ahmed el Jaber el Sabah'a "krizin tarafları ile iletişim kurması ve olayı kontrol altına almaya çalışması" için imkan tanınmasını istediğini belirtti.

Bakan, Katar'ın "kardeş ülkelerle arasındaki ayrılığın diyalogla çözülmesi gerektiğine inandığını" söyledi ve ülkesinin bölge ülkelerinin Katar'a karşı attıkları adımlara karşılık vermeyeceğini belirtti.