1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. “Kaya gazı”na dikkat!..
“Kaya gazı”na dikkat!..

“Kaya gazı”na dikkat!..

Kaya gazı Türkiye'yi doğalgaz ve petrol bağımlılığından kurtaracak...

A+A-

Kaya gazı kullanımı yaygınlaştıkça, ABD ile Rusya arasındaki enerji dengesindeki ağırlık, ABD tarafına kaymaya başlıyor.

ABD’nin başta elektrik olmak üzere enerji ihtiyaçlarının önemli bir kısmını kaya gazı ile karşılaması, kaya gazının doğalgaza alternatif olabileceğini gösteriyor. İşin bizi direkt olarak ilgilendiren tarafı...

60 milyar dolar

Kaya gazı, her sene 50-60 milyar dolarlık enerji faturası ödeyen Türkiye’yi bağımlılıktan kurtarır mı? Bu sorunun cevabına geçmeden önce kaya gazının ne olduğuna ve yeraltından nasıl çıkartıldığına bakalım. Kısaca açıklayacak olursak; ince taneli ve tabakalı bir yapıya sahip olan, kerojen adı verilen organik madde içermesinden dolayı ısıtıldığında petrol ve gaz üretilebilen tortul kayalar içerisindeki gazlara kaya gazı deniyor. Sondajı, klasik petrol ve doğalgaz aramasına göre daha kolay fakat daha pahalı olan kaya gazı, hidrolik kırılma olarak bilinen “Fracking” işlemi ile yeryüzüne çıkartılıyor. Bu işlemde gaz taşıyan kaya katmanlarının içinde basınçlı su kullanılarak kırılmalar üretilip ufak çatlaklar oluşturuluyor, kırılma aşaması 90 günlük sürecin ardından sona eriyor ve sonrasında gaz, küçük yüzey toplayıcılarının ve dağıtım ünitelerinin içine akmaya başlıyor.

Neden önemli?

Petrolde yüzde 92, doğalgazda ise yüzde 98 dışa bağımlı olan Türkiye bilindiği üzere acilen yeni enerji kaynaklarına ihtiyaç duymaktadır. Enflasyonun, işsizliğin, cari açığın en büyük nedeni olan enerji harcamaları güçlenen sanayimizle birlikte her geçen gün artmakta fakat doğal kaynaklar açısından fakir olan Türkiye’de gerçekleştirilen petrol ve doğalgaz üretimi yetersiz kalmaktadır. Öte yandan, son dönemde Trakya ve Güneydoğu’daki 2 sahada yapılan çalışmalarda yüksek rezerv kapasitesine sahip olduğu düşünülen kaya gazı havzalarının bulunması, Türkiye’nin enerji bağımlılığının sona erebileceğine işaret etmektedir.

44 milyar m3

2012 yılındaki doğalgaz tüketimi (44 milyar metreküp) dikkate alındığında, Türkiye’nin önümüzdeki 35-40 yıllık doğalgaz ihtiyacı kaya gazı vasıtasıyla sağlanabileceği öngörülmektedir. TPOA, Haziran 2012’den itibaren Shell firmasının Türkiye’de çalışmalara başladığını ve yapılan anlaşma kapsamında çalışmaların 5 yıl süreceğini belirtmiştir.

Beklentilerin üstünde

Burada dikkat edilmesi gereken husus; kaya gazı araştırması yapacak olan Shell firmasının bulunan gazdan (yalnızca) yüzde 30 pay alacak olmasına rağmen tamamen kendi bütçesini kullanıyor olmasıdır. Öyle ki, bu durum ülkemizdeki kaya gazı rezervlerine dair beklentilerin yüksek olduğuna işaret etmektedir. Arama çalışmaları yapılan bölgelerde yaklaşık olarak 0,4 trilyon metreküp olduğu tahmin edilen toplam kaya gazının, Güneydoğu Anadolu ve Trakya dışında İç Anadolu’daki bazı sahalarda da var olduğu düşünülmekte, ülke çapındaki rezervin ise 20 trilyon metreküp olduğu tahmin edilmektedir. 2023 yılında sanayileşmiş ilk on ülke içine girmek ve lider ülke olmak isteyen Türkiye’nin, bu hedefe ulaşmasında kaya gazı önemli bir rol oynayabilecek olsa da, güçlenen sanayimizin artan enerji ihtiyacının karşılanması açısından nükleer enerji politikasından vazgeçilmemelidir.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ