1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaynar Kazan 12 Haziran 2018
Kaynar Kazan 12 Haziran 2018

Kaynar Kazan 12 Haziran 2018

Gündemdeki gelişmeleri sizler için derledik

A+A-

Gümrükçüoğlu övünüyor ama  kaçan yatırımdan söz etmiyor!

Trabzon  Büyükşehir belediye başkanı  Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu  seçim çalışmaları esnasında,  Ak Parti hükümetleri döneminde Trabzon'a  16 yılda 19 milyar lira  dolayında bir  yatırım gerçekleştiğini  ve merkezi hükümetin  bu şehre   çok büyük önem verdiğini ifade ediyor. Bu rakamın çok büyük olduğunu ifade eden Gümrükçüoğlu'nun  bu  sözleri,  elbette  kişiye göre  değişir. Fakat sayın Gümrükçüoğlu'nun,   yıllık 1.2 milyar lira civarındaki yatırımı önemsemesi ve gururla  söylemesine  rağmen,  Dubai  firmasının  yapmayı planladığı  yatırımdan  vazgeçmiş olmasına ise   ses çıkarmamış olması  çok enteresan! Zira  Dubai  firması,  Araklı'nın Trup  mevkiine tam 1.4 milyar dolarlık  yani  Orhan beyin  verdiği rakamlar baz alındığında, hükümetin Trabzon'a beş yılda yaptığı yaklaşık 6 milyar liralık yatırımı, bir seferde yapacaktı! Hükümetin beş yılda yaptığı yatırımı,  Büyükşehir belediye başkanı  O. Fevzi Gümrükçüoğlu ve  Muhammet Balta ikilisinin inatla Araklı'ya  kurmaya  çalıştıkları  çöp tesisleri sebebiyle  kaybetmiş olmak,  son derece skandal bir olay aslında! Ve bu şehre yapılabilecek en büyük kötülük! Dubai firması,   sözünü ettiğimiz iki siyasetçinin inatlı tutumu sebebi ile yatırımı Elazığ'a kaydırdı. Trabzon ve yöre insanı böylesine devasa bir yatırımdan  mahrum kaldı. Sayın Gümrükçüoğlu,  hükümetin Trabzon şehrine yatırım miktarından övgü ile söz ederken, keşke Dubai firmasından da  biraz söz edebilmiş  olsaydı!

İYİ Partililerin Ak Parti tepkisi!

İYİ Parti Genel Başkanı sayın Meral Akşener'in  geçtiğimiz hafta sonu Trabzon'da yaptığı mitingle ilgili bir konuda şikayet  aldık. Akşener'in mitingini, beklenenden çok daha kalabalık bulanlarda var, hayal kırıklığı olarak niteleyenlerde! Orası bizi ilgilendirmez. Zira  şunun şurasında seçimlere  iki elin parmakları  kadar  az bir süreç kaldı. Kimin ne kadar oy alacağını öğrenme vakti zaten yaklaştı. Lakin İYİ Parti'nin  il yönetiminde görevli    bazı arkadaşlar,  iktidar  partisinin il yönetimine ateş püskürüyor. Onların iddiasına  göre  Meral hanımın  meydandaki  mitingi esnasında,  Maraş caddesi çıkışına ve il binası önüne yerleştirilen Ak Parti seçim otobüslerinden,  yüksek  sesle  müzikler  açılıp,  anonslar  yapıldı. Bu tavrın  çok çirkin ve yakışıksız olduğunu  ifade eden İYİ Partili yetkililer, "Bunların saygısızlığı tavan yapmış durumda. Kendilerinden başkalarını hiçe saymaları tam bir nezaketsizlik. Bu nezaketsizlikleri,   insanlık  değerlerinden çok uzak" dedi.

Köylülerinden hem sevgi seli hem de dua yağıyor!

Avrasya üniversitesi mütevelli heyet başkanı eski siyaset adamı Ömer  Yıldız her yıl olduğu gibi  doğduğu  köy olan Maçka'nın Akarsu  köyünde  iftar yemeği verdi. Misafir olarak katıldığımız  iftar yemeğinde müthiş bir kalabalık  vardı. Neredeyse bütün köy  oraya  akın etmişti. Yıldız'ın köyünde çok sevildiğini  iftara olan ilgi ve alakadan  anladık. Bir kaç değişik kişi ile konuştuk. Köylülerin gerçekten de Ömer beyi yere göğe sığdıramadığına  şahit olduk. Konuştuğumuz köylüler bizim gazeteci olduğumuzu  bilmedikleri halde  Yıldız'a  methiyeler dizerek; "Yıldız ailesi köyümüzün gururudur. Ömer, Adnan ve İsmet Yıldız'ın bizim için  yerleri farklıdır. Onlar bu köyün sesidir. Şehirdeki  ak yüzümüzdürler. Özellikle Ömer Yıldız  beyin şu köyde iyilik yapmadığı kimse yoktur.Allah ondan ve kardeşlerinden razı olsun" dediler. Yaptığımız  araştırmada  Ömer  beyin köyün içinde  dedesi tarafından kurulmuş olan camiyi de geçen yıl yeniden yaptırarak  müthiş bir esere  imza attığını, mezarlıkları ve çevre düzenlemesini  olağanüstü şekilde yaptırdığını da öğrendik. Ömer Yıldız ve kardeşleri Adnan ve Hikmet Yıldız beyleri gerçekten  tebrik ediyor, Allah yollarını açık etsin diyoruz.

 

 

'Ciğerim'in isyanı! "Bunlar beni temsil edemez! Protesto ediyorum"

Erol Birsen'i tanımayanınız  yoktur. Trabzon'da olup da nam-ı diğer  adıyla "Ciğerim Erol" beyle irtibatı olmayan kimse sayısı çok azdır. Aslen Gümüşhaneli olan  ancak çocukluğundan beri Trabzon'da  büyüyen ve iş adamı olarak hayatını idame ettiren Ciğerim, aynı zamanda Ak Partililiği ile bilinir. Ciğerim Erol,  her seçim döneminde tam on altı yıldır, Trabzon'da birebir seçim çalışmalarına katılıp, gece gündüz oy toplamıştır. Özellikle de  Gümüşhaneli  seçmenleri ikna etmeyi başarmıştır. Fakat öğrendiğimiz kadarı ile Erol Birsen ilk kez  seçim çalışmalarına katılmıyor. Kendisini aradık! Bunun neden böyle olduğunu sorduk! Anlattıkları aynen şöyle: "Cumhurbaşkanım için ölürüm. Ama 16 yıldır toplumda karşılığı olmayan adamlara, sırf onun hatırı için oy verdik. Canla başla çalışıp oy topladık. İddia ediyorum. Benim kadar bu partiye oy taşıyan, ikinci  bir  şahıs olmamıştır. Lakin artık yeter! Burnundan kıl aldırmayan,  kendi bakanına sahip çıkmayan hatta kuyusunu kazan, Trabzon'a bir kuruş menfaati olmayan adamların yaptığı  liste için, kimseden oy istememe kararı aldım. Seçim günü bir oyum var. Gelip onu kullanacağım. Bu vekiller beni temsil edemez" 

Trabzonspor o futbolcu için yeniden girişime hazırlanıyor!

Trabzonspor Osmanlıspor'un başarılı orta saha oyuncusu Musa Çağıran'ı kadrosuna katmak için yeniden  girişim başlatmaya hazırlanıyor. Edinilen bilgiye  göre Trabzonspor,  Başkent kulübünün iki ismi Musa ve Serdar Gürler için  fiyat yoklaması yapmış ancak  fiyatlar çok uçuk olduğu için bu transferleri askıya almıştı. İddiaya   göre  yönetim,  özellikle Musa'nın transfer edilebilmesi için Trabzon'un siyasi güçleri üzerinden takas karşılığı ve bir miktar para ilave edilerek,  tecrübeli oyuncuyu transfer etmek için yeni bir girişimde  bulunacak. Yönetimin bu noktada en büyük güvencesinin  Enerji bakanı Berat Albayrak olduğu seslendiriliyor.