Kaynar Kazan

Kaynar Kazan

Kaynar Kazan

A+A-

 SAĞIROĞLU  160 KİŞİDEN SÖZ ALDI

Çalışkan, girişken, güler yüzlü…Yetmedi kapısı 24 saat her vatandaşa açık  bir belediye başkanı… İbrahim Sağıroğlu’ndan söz ediyoruz. Yomra Belediye Başkanı  1 Kasım seçimleri için arı gibi çalışanlardan! Geride bıraktığımız hafta sonu Bayburt- Kelkit dolaylarını dolaşıp orada çalışan Özdilli işçi vatandaşları ziyaret ederek 1 Kasım’da ilçeye gelip oy kullanmalarını istedi. Zira o yörede Özdil nüfusuna kayıtlı 160 kişi bulunuyor. Yüksek gerilim hattı direklerinin montajını yapıyorlar. 7 Haziran seçimlerinde çalıştıkları yerde  kalmış ve oy kullanmamışlardı. İbrahim Başkan ayaklarına kadar giderek onlardan  1 Kasım’da gelip Ak Partiye oy vermeleri için söz aldı. Başkan kurt bir siyaset adamı. Kimsenin aklına gelmeyeni gerçekleştirerek ilginç ama alkışı hak edecek bir girişimde bulundu.

‘TEK BAŞIMIZA İKTİDARIZ’

Yomra ile devam ediyoruz. Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu 1 Kasım seçimleri için iddialı. ‘Trabzon’u 5-1 yapabilme şansımız giderek artıyor. Kesinlikle hayal değil’ diyen Sağıroğlu özellikle Trabzon’da MHP oylarında şu an için yüzde yirmilik bir dilimin kendi partisine geri döndüğünü ifade ediyor.  Sağıroğlu ülke genelinde de yüzde 45’in üzerine çıkacaklarından ve tek başına iktidar olacaklarından  emin konuşuyor. ‘Bu halk gerçeği gördü. 7 Haziran’da Ak Partiyi ikaz etti ama gerçekleri de görüp yeniden dönüş yapacak. Seçime bir hafta kala oylar yüzde 45’i bulur’ değerlendirmesi yaptı.

C. HEKİMOĞLUNUN İKİ ASI

Celil Hekimoğlu bir yıl önce başladığı Trabzonspor Başkanlık seçimleri için hummalı çalışmalarını sürdürüyor. Celil Hekimoğlu  yorulmak bilmeden delegeleri  tek tek dolaşıyor. Ekip arkadaşları da aynı dava için  aynı hızla çalışıyor. Hekimoğlu’nun çalışma ekibinde, Hüseyin Balaban, Ersu Kalfa, Ceyhun Eskici gibi isimler var. Hekimoğlu’nun kimseyle ittifak yapmayı  düşünmediği ve ‘Delegenin karşısında inandığım ekip arkadaşlarımla adam gibi çıkacağım. Kimsenin kumandasında olmayacağım. Seçilsek de seçilmesek de dik duruşumuzu   göstereceğiz. Bu bir yarıştır. Sonuca saygı duyacağız’ dediği öğrenildi. Celil Hekimoğlu’nun listesinde Asbaşkan adayı olarak Hüseyin Balaban ya da Tapu kadastro  bölge müdürü Adnan Cevher isimleri dolaşıyor. Seçilmesi durumunda Hekimoğlu’nun bu iki isimden birini Asbaşkan diğerini başkan vekili yapmasına kesin gözü ile bakılıyor. Hekimoğlu’nun kimseye biat etmeden ekibi ile medeni bir yarış için çalışmaları takdire şayan. Birilerinin himayesine girmeden bağımsız bir başkan adayını görmeyeli uzun zaman olmuştu.

45 GÜNDÜR MAAŞ ÖDENMİYOR!

TİSKİ’nin  bir  alt firması olan Biyotekşirketinde çalışan elemanlara 45 gündür maaş verilmiyor. Gerekçe henüz belli değil. En azından bize ulaşan bir bilgi ya da açıklama yok. Ayrıca kadrolu elemanlara izine çıkma zorunluluğu getirilmesi de işçilerin tepkisine neden oluyor. Biyotek’in 45 gündür ödeme yapamaması dar gelirli çalışanlar için büyük sıkıntı yaratırken şirketin bu konuda işçileri ve kamuoyunu rahatlatacak bir açıklama yapması bekleniyor.

ANKARA PATLAMASI AKP VE HDP

Ünlü  mitçilerimizden Mahir Kaynak’ın şu sözünü iyi analiz etmek gerekir.

‘Bir olay olduğu zaman çok kısa bir mantık yürüteceksiniz. Yaşanan olay kim ya da kimlerin işine yarar? Kimin işine yaradığını bilirseniz, kimin de yaptığını aynı adreste bulabilirisiniz’!

Mahir Kaynak’ın bu sözü ezbere söylenmiş değil elbet. Yılların tecrübesi, ünlü bir mitçinin olayları aydınlatmada ki anahtar düşüncesi bu cümleler olsa gerek. Şimdi kamuoyunda Ankara patlaması ile ilgili olarak haksız, vicdansız suçlamalar ile günahsız insanlarda karalanmak isteniyor. Mahir Kaynak’ın bu sözünden yola çıkıldığında Selahattin Demirtaş gibi hainlerin, iktidarı işaret etmesi son derece büyük bir iftiradan ibarettir. Çünkü iktidarın böyle bir patlamadan sağlayabileceği hiçbir fayda olamaz. Aksine bu tür olaylar iktidara güç kaybettirir. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Bu işin en fazla kime faydası olur? Bize göre vatanı bölmek isteyen hainlere! O hainler de oy uğruna,  senaryo  gereği ‘yoldaşlarım’  dediği vatandaşlarımızı katletme caniliğine ön ayak olmuştur! Bunu anlamayacak olanların da aklından şüphe içinde olması gerekir.

AHLAKLI VE DÜRÜST ADAM

Hasan Selim…Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç’in özel kalem müdürü. İşi en az belediye başkanı kadar yoğun.  Makamında ağırladığı, dertlerini dinlediği insanların sayısı bilinmiyor! Ama yüzlerce olduğu muhakkak. Kimseyi incitmemeye gayret gösteren ve işini de  bir hayli başarılı biçimde  yapan Hasan Selim bugüne kadar tek bir soru işareti teşkil edecek işin içinde olmadı. Bazı belediyelerin özel kalemleri için ‘ihaleci’ ya da ‘gizli ortak’ gibi yorumlar sıklıkla yapılsa da Hasan bey bu manada da ahlaki ve imanlı duruşu ile herkesin beğenisini kazanıyor.