Kaynar Kazan

Kaynar Kazan

Kaynar Kazan

A+A-

 TRABZON’DA ÇÜRÜYEN BİR DEHA!

Davut Çakır! Pendik’i baştan yaratan adam. Oflu bir hemşehrimiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından  2013 Nisan ayında  Trabzon Büyükşehir belediyesine Genel Sekreter olarak gönderildi. Cumhurbaşkanı istedi ki, Davut Çakır şehircilik bilgisi becerisi ile Trabzon’a da çok şeyler katsın. Davut çakır ismi Trabzon’da büyük heyecan yaratmıştı. Pendik’te yaptıkları biliniyor ve tam bir proje adamı olarak ona çok umutlar bağlanıyordu. Fakat Davut Çakır Trabzon’da çok şeyler yapamadı. Yapamadı değil, yapmak istediği her şey Büyükşehir başkanına takıldı. Kendi ifadesi ve bizim de gözlemlerimize göre ‘sen -ben’ kavgası paralelinde önü kesildi. Onun üzerinde  yetkisi olanlar Trabzon’un geleceğini pek hesaba katmadan sürekli önünü kesti. Davut beyin eli kolu bağlandı. Tıpkı Ortahisar belediyesinin olduğu gibi. Ortahisar belediyesi kendi meclisinde aldığı kararı hayata sokamıyor. Çünkü Büyükşehir belediye meclisi  alınan kararlara onay vermeyince Ahmet Metin Genç’in de eli kolu bağlanıyor. Davut bey uzun zamandır bu görevden ayrılmak hatta Trabzon dışında bir göreve atanmak istiyor. Bunun için mücadele veriyor. Gelen bilgiler Davut beyin bu yıl sonu gibi çok istediği Toki Başkan Yardımcılığına atanacağı yönünde. İnşaallah dileği kabul olur. Çünkü böylesine dolu, böylesine bilgin ve becerikli bürokratların ülkeye faydası olur. En azından Trabzon gibi bir yerde kısır çekişmelerin kurbanı olmaktan kurtulur. Neden bu ülkede bilginlerin, cahillere, ihtiras sahiplerine kurban edilir? Bunu anlamak gerçekten çok zor!

CORA’YA GÖRE KENDİSİ VEKİL OLABİLECEK Mİ?

Salih Cora ile konuştuk. Ak Parti davasının önemli isimlerinden ve 5. Sıra milletvekili adayı Salih Cora,  1 Kasım seçimlerinden oldukça umutlu görünüyor. Trabzon’da beşinci vekilliğe  çok yakın olduklarını ifade eden Salih Cora iddialı! Salih bey diyor ki ; ‘ 2009 dahil olmak üzere tüm seçimlerde sahadaydım. Çalışmalarda hep aktif olarak yer aldım. Samimiyetimle söylüyorum ki bu seçimde ki kadar  partimize ilgi alaka görmedim’! Salih bey seçmenlerin hükümetsiz kalmaktan çok rahatsızlık duyduğunu ifade ederek; ‘Trabzon’da patlama yapacağız. Bunu göreceksiniz. CHP’li, MHP’li seçmenler bile bize büyük ilgi gösteriyor. Ülkenin hükümetsiz kalması onları da etkilemiş. Bu seçimlerde Trabzon’da çok daha hatta hiç olmadığı kadar iddialıyız. Tarihin en büyük oyunu alacağız’ dedi. Cora,  beşinci vekillik için de kararlı ve ilginç bir yorum yaptı: ‘Ya 1000-1500 oy farkla beşinci vekili de alacağız. Ya da 1000-1500 oy ile beşinci vekilliği kaybedeceğiz. Her iki durumda da Trabzon’da en yüksek oyu alacağız’!

SAĞIROĞLU 1 KASIM OY ORANINI SÖYLEDİ

Yomra belediye başkanı İbrahim Sağıroğlu’da  partisinin %45-46  oyla tek başına iktidar olacağını iddialı biçimde seslendiriyor.  ‘7 Haziran seçimlerinde stratejik hatalar yaptık’ diyen Sağıroğlu , ‘Özellikle Doğu’da sandıklara sahip çıkamadık ve yanlış adaylar koyduk. Bu seçimlerde sandık güvenliği en üst düzeyde olacak ve konulan adaylar da güçlü isimler. Doğu da en az 2-3 puan daha oyumuz artacak. İş adamları da beş aylık süreçte yaşanan ekonomik durgunluk ile panik halinde. İş adamlarımızın tamamına yakını ülke ekonomisi, kendi ekonomileri için  istikrardan yana oy kullanacaktır’ dedi. Sağıroğlu kendi ilçesinde Ak Parti’nin oy oranının %68-70 aralığında olacağını da bir kez daha iddia etti.

PEKŞEN: ‘AÇ TAVUK KENDİNİ BUĞDAY AMBARINDA ZANNEDER’!

Haluk Pekşen sessiz ve derinden  çalışıyor. Pekşen de partisinin Trabzon’da maksimum oyu alabilmesi için gece gündüz çaba harcayanların başını çekiyor. İl teşkilatı ile uyumlu ve koordineli olarak çalışan Haluk beye partililerin ilgisi ve sevgisi büyük. Pekşen, Ak Partililerin Trabzon’da beşinci vekillik iddiaları için ; ‘Aç tavuk kendini buğday ambarında zanneder’ yakıştırması yaparak;  ‘Hayal görüyorlar. Onlar MHP’nin kaybedeceği seçmenlerin tamamının kendilerine oy vereceğini düşünüyor. Oysa durum öyle değil. İddia ettikleri gibi MHP Trabzon’da yüzde 20 gibi bir oy kaybı yaşamayacak. Oy kaybı yaşasalar da bu oyun en az yarısı CHP’ye gelecek. Trabzon’da gerçek patlamayı CHP yapacak. Ak Partili arkadaşlarımız yine hayal kırıklığı yaşayacak’ diye konuştu.

YAVUZ AYDIN B.LİMAN İÇİN YİNE İDDİALI

Milletvekili seçimlerinde Trabzon’da ki pozisyonu en fazla etkileyecek olan yerlerden birisi de Büyük liman havzası. Belki de sonuçları en fazla merak edilen bölge! Daha evvel Ak Partinin kalesi olan havzada 7 Haziran seçimlerinde MHP birinci parti çıkmıştı. Yani iktidar partisi bu bölgede darbe almıştı. Bunun en büyük sebebi de Yavuz Aydın olarak gösterilmişti.  MHP ikinci sıra adayı Aydın hayır sever kişiliği ile tanınıyor. Özellikle Beşikdüzü, Vakfıkebir, Şalpazarı  üçgeninde çok seviliyor. Ak Parti’ye 7 Haziran  seçimlerinde darbe vuran Aydın yine iddialı! Aydın; ‘Bu seçimlerde  Büyük Liman  havzasında oylarımızı daha da artıracağız. Allah’ın izni ile bu bölgede açık ara oyla yine birinci parti olacağız’ diye konuştu. Seçmenin kendilerine büyük teveccüh gösterdiğini ifade eden Yavuz Aydın; ‘Partimizin ülke genelinde ve Trabzon’da önemli bir oy kaybı yaşayacağı algısı yaratılmaya çalışılıyor. Kesinlikle böyle bir durum yaşanmayacak. MHP 2 Kasım günü iktidarın bir ortağı olarak meclise gelecektir’ dedi.

YILAN Ö.SÜMER’İ SOKUNCA !

Özkan Sümer boş durmuyor. Trabzonspor alt yapısında ki saltanatına son veren İbrahim Hacıosmanoğlu’nu devirebilmek için gece gündüz çalışan Sümer, sürekli Muharrem Usta’nın kapısında! Usta’yı kurtuluş olarak gören tecrübeli teknik adam önceki gün verdiği bir beyanatta;

‘Bu seçim Trabzonspor’un ya kurtuluşu ya da yok oluşu  anlamına gelecek’ açıklamasında bulunmuş!

Sümer’in bu söylemleri hiç yabancı değil. 2000 kongresinde  yani kendisinin başkan olduğu seçimlerde de aynı ifadeleri Faruk Özak ile birlikte çok sık kullanmışlardı. (Eyvah battık, bittik, yok olduk, kapıya kilit vurulacak v.s) Ancak ‘Trabzonspor’u kurtardık’ dedikleri   o seçimlerden sonra da değişen hiçbir şey  olamadı! Borç azalır gibi oldu. Fakat tek bir başarı gelmedi! Sonradan gelenlerde Trabzonspor kulübü vasıtası ile zenginliklerine zenginlik, kulübün hanesine ise fakirlik bıraktı! Buna rağmen  Sümer’in deyimi ile  Trabzonspor yok olmadı! Keşke Sümer, kendisinin alt yapı koordinatörü olduğu ve Sadri Şener’in sıfır borçla alıp 270 trilyon borç yaptığı dönemlerde de bu çıkışlarını Trabzonspor adına yapabilseydi! Keşke Sümer transferden sorumlu olduğu dönem; ‘Levandovski, Suarez gibi yıldızları rapor ettik. Alma imkanımız da vardı. Fakat dönemin başkanı Alanzinho, Henripe gibi oyuncuları tercih etti’ gibi söylemleri ile Trabzonspor tarihine ışık tutabilseydi!  Diyemezdi! Çünkü o gün Sümer de kendi çapında saltanatlık sürüp ‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ mantığı ile hareket ediyordu. Şimdi saltanatı yıkılınca, ‘Trabzonspor yok oluyor’ söylemleri ardı ardına gelmeye başladı. Kısacası Sümer, Trabzonspor için değil, kendine dokunan yılanı öldürmek için avazı çıktığı kadar bağırıyor!