1. HABERLER

  2. KULİS

  3. Kaynar Kazan...
Kaynar Kazan...

Kaynar Kazan...

Trabzonspor kongresine dair her detay...

A+A-

 A.METİN GENÇ’İN TİTİZLİĞİ

Trabzonspor kongresi, Trabzonspor gibi büyük bir camiaya yakışır bir şekilde yapıldı. Tarihin en kalabalık, en görkemli kongresine katılan ve oy kullanarak kulübünü sahiplenen delegelere teşekkür etmek gerekiyor. Tüm adayların ortak önerisi ile Divan Başkanlığını yapan  Ortahisar  Belediye Başkanı  Av. Ahmet Metin Genç’ de  kongreyi harika yönetti. Genç, birinci gün yönetimin ibra edilmesi oylamasını,  iki kez tekrar ettirerek,  kimsenin aklında şüphe kalmaması yönünde  açık bir tavır ortaya koydu. Seçim sonucuna Celil Hekimoğlu’nun  yaptığı itiraz neticesinde sevgili Genç, geçersiz oyları defalarca  yeniden saydırdı. Yani Ortahisar belediye başkanı, görkemli kongreye yaraşır, adil ve tarafsız bir anlayışla görevini mükemmel şekilde ifa etti. Boş yere değerli şahsı için; ‘onun olduğu yerde hile olmaz’ denmiyor. Tebrikler  Ahmet Metin Genç’e.

BAKAN SOYLU FAKTÖRÜ AĞIR BASTI

Muharrem Usta’nın seçilmesinde en büyük katkı sayın bakan Süleyman Soylu'ya ait. Aynı şekilde sayın  Faruk Özak’ta etkili oldu. Ancak özellikle bu zaferin mimarı sayın Soylu oldu. Süleyman bey tıpkı siyasi seçimlerde olduğu gibi partilileri çok iyi organize etti. Hatta il başkanı Haydar Revi’nin seçimden önceki akşam, Soylu beyin talimatı ile tüm il ve ilçe başkanlarını arayarak; ‘Seçim için çalışın. İyi organize olun. Emir Cumhurbaşkanımızdandır’ dediği ileri sürülüyor. Sonuçta seçimi kazanan Muharrem bey, Trabzonspor başkanlık koltuğuna oturdu. Beklentiler büyük. Süleyman Soylu bakanımızın da karşılıksız desteği ile Muharrem beyin bu beklentilere karşılık vermesi, her Trabzonsporlu gibi bizimde temennimizdir.

SON İKİ KONGRENİN ANAHTARI OLDU

Trabzonspor seçimlerinde anahtar rolünü son iki seçimde o oynuyor. Trabzonspor taraftarlar derneği başkanı Adem Söğüt’ten söz ediyoruz. Adem bey, 2013 yılında İbrahim Hacıosmanoğlu’nun  başkan olduğu seçimlerde,  Hacıosmanoğlu’na verdiği destekle seçimin kaderini etkileyen isim olmuştu. O dönem Hacıosmanoğlu , bugün başkan olan Muharrem Usta’ya karşı seçimi 71 oy farkla  1567’ye, 1496 oyla kazanmıştı. Adem Söğüt’ün delegelerinin bulunduğu sandıklarda Hacıosmanoğlu atak yaparak seçimi kazanmıştı. Söğüt’ün delege sayısı yaklaşık 160 civarında. Dünkü seçimlerde de Muharrem Usta, Celil Hekimoğlu’na karşı 11 oy farkla seçimi kazandı. Usta’yı başkan yapan sonuçlar, 16.sandıktan sonraki çıkan oylarla sağlandı. Yani yine Adem Söğüt’ün delegelerinin olduğu sandıklardan! Kısacası çekişmeli ve at başı geçen yarışların ikisinde de, Adem Söğüt, başkanı belirleyen faktör oldu.

HACIOSMANOĞLU’NUN YANLIŞ HESABI!

Seçimlerden saatler önce gece saat 23:00… İbrahim Hacıosmanoğlu ile konuşuyoruz. Soruyoruz ve diyoruz ki; ‘Son mesajın nedir? Ne görüyorsun seçimleri. Artık sabah herkes oy kullanacak’! Hacıosmanoğlu cevap veriyor: ‘ 500 delege uçakla İstanbul’dan getirtiyorum. 1800 üye yapmıştık. 1200’üne mahkeme onay vermedi. Bunların 600 tanesi de oy kullanacak. Toplam 1100 eder. Bunlar garanti isimler. Bu kadar ilçelerden ve yönetimde yer alacak arkadaşlardan da oylar gelecek. 2000’in çok üzerine çıkar, 3 bini zorlarız’!

Başkan fena yanıldı. Onun garanti gördüğü 1100 delegesi bile ona sahip çıkmadı. Çünkü Hacıosmanoğlu toplamda 1049 oy alabildi. Elbette aldığı oyların yarısına yakını da Trabzon ve ilçelerinden geldiğine göre, Hacıosmanoğlu garanti gördüğü delegesinin en az yarısının oylarını bile alamadı. Yani hesapları çok fena şaştı!

 

HACIOSMANOĞLU İÇİN SEÇİM ÖNCESİ İKİ ÖNEMLİ YORUM

İbrahim Hacıosmanoğlu’nun  en etkili isimlerinden ikisi ile geçen hafta konuşuyoruz. Türkay Gümüş aradı:

‘Bilginiz olsun. Şimdi kulüpten çıkıyorum. Hacıosmanoğlu’nun listesinde yokum. Helalleştik ve ayrıldık’ diyor. Nedenini soruyoruz! Uzatmaya gerek yok kısaca yazıyoruz. Özetle cevabı net: ‘İbrahim beyin seçim kazanma gibi bir çabası ve derdi yok. Bu şekilde kazanma şansı da yok. Kendimi rezil etmeye niyetim yok’!

Belki Türkay bey duygusal bakmıştır diyoruz. Aradan iki gün gün geçiyor. Ağabeyi Necip Sevinç’i listeye koyduran Edip Sevinç’e kongre havasını soruyoruz! Aldığımız cevap Türkay beyinki ile örtüşüyor:

‘Vallahi umutsuzluğa düştüm. İbrahim bey hiç çalışmıyor. Sanki seçim umurunda değil gibi bir görüntü sezinliyorum’!

Trabzon siyasetinde ve iş dünyasında etkili, şehrin nabzını çok iyi bilen iki tecrübeli isim birbirinden habersiz aynı yorumları yapıyor. Aynı teşhisi koyuyor. Nitekim dedikleri gibi de bir sonuçla kongre neticelenip Hacıosmanoğlu hezimet yaşıyor. Göz yaşlarına hakim olamayan Hacıosmanoğlu için yapılacak tek yorum ise ‘Perşembenin gelişi Çarşamba’dan belliydi. Seçimi kazanmak için ne yaptın’? şeklinde olmalıdır.

KENAN İSKENDER GİBİ BİRİ…

Muharrem Usta’nın yeni yönetimi Trabzonspor’a hayırlı olsun. Allah utandırmasın. Seçimlerden sonra aklımıza rahmetli Kenan İskender geldi. Allah mekanını cennet etsin. Kenan amcanın; babacan, kulübün çıkarları için kuralcı tavırlarını hatırladık. Onun, futbolcuları da darıltmadan, kulüp kasasını nasıl kolladığı geldi geçti gözlerimizin önünden. Dahası futbolcular, ona zaman zaman kızsa da, onların sorunları ile nasıl adım adım ilgilenip,  gönüllerini aldığını da hatırladık. Kısacası ondan sonra, Trabzonspor asbaşkanlık koltuğunun yeterince dolmadığına üzülerek şahit olduk. Ve dün gece, kongre sonrası temenni ettik! İnşallah Usta’nın yönetiminde; babacan, oyuncuları ve camiayı kucaklayacak, en azından Kenan İskender izinden giden bir iki isim çıkar.