1. HABERLER

  2. KULİS

  3. Kaynar Kazan
Kaynar Kazan

Kaynar Kazan

İşte bugünkü Kaynar Kazan!

A+A-

 CHP İL BAŞKANLIK SEÇİMLERİNE DOĞRU

CHP Trabzon il başkanlığı seçimleri için sular ısınıyor. İl Başkanı Güzide Uzun  adaylığını açıklarken, eski vekil Volkan Canalioğlu’na yakınlığı ile bilinen Ceyhun Alemdağ’da,  aday olacağını ve adaylık basın toplantısını da, Cuma günü yapacağını kamuoyuna duyurdu. ‘Biz varız çok kalabalığız’ sloganı ile yola çıkan Alemdağ’ın,  adaylığını açıklayacağı basın toplantısı, saat 14:00’de Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde yapılacak. Haluk Pekşen’in  mevcut il başkanına destek vermesine kesin gözü ile bakılırken,  Ceyhun Alemdağ’ın en büyük destekçisi de eski vekil Volkan Canalioğlu. Kısacası CHP’de hararetli ve çekişmeli bir başkanlık yarışı partilileri bekliyor.

CANALİOĞLU İÇİN BU BİR RÖVANŞ MI?

Mevcut il başkanı Güzide Uzun  ile sık sık ters düşen eski milletvekili Volkan Canalioğlu, şu an  aktif siyasette eski gücünün çok uzağında.  Canalioğlu,  aktif siyasette eski gücünü yeniden kazanabilmek için  il başkanlığı seçimlerini,  dönüm noktası olarak  görüyor. En yakınında ki isimlerden Ceyhun Alemdağ’ın aday çıkmasını isteyen Canalioğlu’nun,  Ceyhun bey için çalışmalar yaptığı gelen bilgiler arasında. Canalioğlu’nun delegeleri bir bir dolaşarak  yüz yüze görüşme  yaptığı ve ‘Bu seçimi mutlaka almalıyız’ dediği ifade ediliyor. Canalioğlu’nun il başkanlığı seçimini,  şimdiki vekil Haluk Pekşen ve mevcut il başkanı Güzide Uzun’a karşı bir rövanş olarak gördüğü iddia ediliyor. Yine partiye  yakın çevrelerin söylemlerine  bakılırsa  Ceyhun Alemdağ’ın kazanması durumunda Volkan bey, yeniden aktif siyasetin  güçlü aktörü olacak. Fakat Güzide hanım kazanırsa,  Volkan bey belki de  aktif siyasete veda  bile etmek zorunda kalacak!

 ‘ÖZAK SOYLU’YU OYUNA GETİRDİ’!

Ak Parti’den Süleyman Soylu’ya çok yakın isimlerden biri ile sohbet ediyoruz. Bakan Soylu ile ailece görüşen arkadaşımız  bakan beyin Trabzonspor seçimleri konusunda Faruk Özak’ın oyununa geldiğini  ileri dürdü. Onun iddiası şu şekilde:

‘Faruk bey, kendisinin  delege üzerinde  etkili olamayacağını bildiği ve Hacıosmanoğlu’ndan da intikam almak için Süleyman beyi olayın üzerine sürdü. Ayrıca Trabzonspor’un yeni yönetiminin başarısız olma ihtimalini göz önüne alarak, sorumluluktan kaçındı.  Faruk bey, kendisini riske etmeden, Süleyman beyi  ve  Ak Partiyi çok ağır bir yükün altına soktu. Şimdi Trabzonspor’un başarısız olması, her durumda Süleyman beye, dolaysıyla partimize mal edilecek. Süleyman bey de Faruk beyi çok iyi tanımadığından, Trabzonspor kongresine çok aceleci bir tavırla müdahil oldu. Halbuki  tarafsız kalıp, ‘seçilecek adayın yanındayız’ demiş olsaydı, bugün ne kendisi, ne de Ak Parti bu denli ağır bir sorumlulukla karşı karşıya kalmazdı’!

Yorum okurlarımızın…

 ÖZKAN SÜMER’E GÖREV VERİLECEK Mİ?

Muharrem Usta’nın kongre sürecinde ki en büyük destekçilerinden Özkan Sümer’e bir görev verilecek mi? Başkan Usta’ya  yakın çevreler bu ihtimali  düşük olarak addediyor. Fakat Özkan Sümer’e  yakın çevreler ise Sümer’in kulüp bünyesinde bir görev alacağını ve böyle bir beklenti içinde olduklarını da yüksek sesle ifade ediyor. Sümer’e  yakın çevreler, tecrübeli hocanın ya alt yapının başına tekrar döneceğini ya da yeniden oluşturulacak transfer izleme komitesi başkanlığına, Özkan hocanın getirileceğini belirtiyor.  Muharrem bey,  Özkan Sümer’e bir görev verecek mi? Her iki kesime yakın çevreler  farklı görüşte olsa da bu durumun en geç yıl başında cevabını bulacağı kesin gibi görünüyor.

SERDAR BALİ’NİN DAVRANIŞI ÖRNEK OLMALI

Serdar Bali sözünde durdu. Trabzonspor kongresinden 15 gün evvel Trabzon’a gelen Bali, o dönem; ‘Trabzonspor’un seçimlerinde taraf olmayacağım. Bu işler Trabzonspor’a zarar veriyor. Herkes bir tarafta düşmanlıklar oluşuyor. Artık midem bulandı. Bu seçimlerde hiçbir şeye müdahil olmayacağım. Karışmayacağım’ demişti. Bali’yi seçimler boyunca hiç gören ve bir açıklamasını duyan oldu mu? Serdar Bali  sözünde durdu ve etliye sütlüye karışmayarak, ortaya bir tavır sergiledi. Bize göre de doğrusunu yaptı. Umarız bu tavrı devam eder. Umarız bu tavır, diğer eski futbolculara ve spor adamlarına da örnek olur. Çünkü sembol olmuş kişilerin, birilerine taraf olmaları bölünmeyi daha da artırıyor ve Trabzonspor bunun sıkıntısını fazlası ile yaşıyor. Sembol isimler, seçimlerde ortada olmalı ve onlar sadece Trabzonspor’un saflarında yer almalıdır.

 

STÖ’LERDEN SURİYELİLER İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

 Türk Tabipler Birliği, Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Türk-İş İl Temsilciliği, Kamu-Sen İl Temsilciliği,  Kesk, Eğitim-İş, Trabzon Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Trabzon Barosu İnsan Hakları Eğitim Merkezi, İnşaat Mühendisleri Odası, Trabzon Ziraat Odası, ADD, İHD, KARAGD-DER, Türk Kadınlar Birliği ve Kadın Erkek Birlikte Sosyal Eşitlik Derneği temsilcilerinin katılımıyla yapılan  çalıştay sonuçları Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Sivil toplum örgütlerinin çalıştayında Suriyeli mültecilerle alakalı olarak alınması gereken tedbirler şu şekilde sıralandı:

‘Valilik bünyesinde ilgili diğer kurumların katılımıyla kurulacak bir birim vasıtasıyla sığınmacılar etkili şekilde kayıt altına alınarak veri bankası oluşturulmalı ve takip sistemi geliştirilmelidir. Bu birim aracılığıyla durum ve ihtiyaç analizi yapılarak STK ve halkın katılımına açık bir yardım kampanyası düzenlenmelidir. Şehirde mevcut bütün sığınmacılar bir an önce sağlık taramasından geçirilerek kayıt altına alınmalı, gerekli sağlık hizmetlerine erişim sağlanmalı, toplum sağlığı açısından risk teşkil eden olası bulaşıcı ve salgın hastalıkların önüne geçilmelidir. Çocukların beslenme yetersizliği ve aşı noksanlığı nedeni ile ortaya çıkabilecek sağlık sorunları için acil önlem alınmalı, kayıt-takip sistemi geliştirilmelidir. Eczacılar Odası ile belli bir protokol oluşturularak sığınmacıların ilaç talepleri karşılanmalıdır. Ağır kış koşulları da dikkate alınarak ivedilikle barınma sorununu çözecek adımlar atılmalıdır. Bu konuda prefabrik konutlardan bir kamp oluşturulabileceği gibi kamuya ait pansiyon ve yurtlardan yararlanma yoluna gidilebilir. Sığınmacıların beslenme sorunu için belediye tarafından günde bir öğün sıcak yemek verilmelidir. Suriyeli sığınmacıların büyük çoğunluğunun kadın ve çocuk olduğu dikkate alınarak her türlü sömürü ve istismarın önüne geçecek önlemler alınmalıdır. Sığınmacılara psiko sosyal destek hizmeti verilmelidir. Sığınmacıların topluma entegrasyonu için belediye ve halk eğitim merkezi bünyesinde dil ve meslek kursları açılmalı, yaşamlarını idame ettirebilmeleri için istihdam olanağı yaratılmalıdır. Bu insani dram karşısında belediye ve valilik tarafından toplumun duyarlılığını ve farkındalığını artıracak sosyal çalışmalar yapılmalı.’