1. HABERLER

  2. KULİS

  3. Kaynar Kazan
Kaynar Kazan

Kaynar Kazan

Kaynar Kazan-Salı...

A+A-

BAKAN SOYLU EMEKLİLER İÇİN BASTIRIYOR!

 

11 milyon emeklinin merakla beklediği promosyon pazarlığı iyice kızıştı. Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu bastırıyor, bankalar direniyor. Ortaya çıkan son rakam 600 lira. Ancak emeklinin beklentisi daha fazla.Memurlar, 2007 yılından itibaren bir Başbakanlık genelgesiyle maaşlarının yattığı kamu bankalarından promosyon almaya başlamıştı. Aynı haktan emekliler faydalanamıyordu. Oysa, emeklilerin yıllık toplam 152 milyar liralık maaşı kamu ve özel bankalara yatırılıyor.Parayı yatıran kurum Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK). SGK, maaşları emekli maaşı çekmeden çok önce yatırıyor. Banka bu parayı değerlendirip kazanç elde ediyor. Bankalar yıllarca kazanç elde etmesine rağmen, emeklilere promosyon ödemeye yanaşmadı. Bunun üzerine Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Bakan Soylu olaya el koydu ve promosyon düzenlemesi konusunda talimat verdi.Bununla ilgili olarak SGK, son iki aydır kamu ve özel bankalarla promosyonun limitini belirlemek için pazarlık yürütüyor. Pazarlıklar sonucunda bankalar 3 yıl için 500-600 lira arasındaki bir tutarı promosyon olarak vermeyi kabul etti.

 

SALİH CORA HALKIN ARASINDA BÜYÜYOR!

 

Salih Cora vatandaşla en çok iç içe olan vekil olarak dikkat çekiyor. Ankara’da ki yoğun programlarından  vakit bulabildikçe Trabzon’a gelen  vekil Salih Cora, vekiller arasında en çok memnuniyet yaratan isimlerden birisi. Salih beyin partililerle sık sık bir araya gelerek, eski alçak gönüllü halinden taviz vermeyen tutumunu sürdürmesi ve sürekli sokağa inerek vatandaşlarla hasbihal olması,  hem Trabzonlular, hem de Ak Parti tabanında devamlı takdir görüyor. TBMM’nin ve Ak Parti Genel Merkezinin yeni yıldızları arasında olan Salih Cora’yı tebrik ediyoruz.

 

TIP FAKÜLTESİ İÇİN ŞİKAYET

 

Bir okurumuz aradı. KTÜ Tıp Fakültesi hastanesi için ‘Tam manasıyla dökülüyor. Ayrıca çok pis’  şeklinde eleştirel cümlelerle başladı ifadelerine. Hastaneden birkaç kare resim göndermiş. ‘Koca üniversite hastanesi çok bakımsız’  diye de ekledi. Hastane ile ilgili KTÜ’nün acil ve önemli adımlar atması gerektiğini dile getiren okurumuz; ‘Bu pislik, bu bakımsızlık, eski binadaki odaların dar oluşu ile koca hastane sanki emekliye çıkmış gibi’ değerlendirmesinde bulunuyor ve ekliyor: ‘Üniversite rektörü Süleyman bey  çıkıp bir hastaneyi dolaşsa iyi olur. Seçildiğinden bu tarafa sayın rektör makam odasında çakılı kaldı. Ama hastane çok yakınında. Bir zahmet çıkıp durumu kendisi gözlemlesin ve hızla yeni düzenlemelere gidilsin’ !

 

ALİ ÖZTÜRK DİZAYN ETME ÇABASINDA MI?

 

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti seçimleri yaklaşıyor. Seçimler için Yusuf Turgut en favori isim. İki aday daha var. Fakat Turgut’un şansı fazla gözüküyor. Bu durumun, Günebakış gazetesi sahibi Ali Öztürk’ü bir hayli rahatsız ettiği ileri sürülüyor. Gazeteciler arasında dolaşan iddiaya göre  Öztürk’ün şehri dizayn etme arzusu yine tavan yapmış! Gümüşhaneli olan ve Trabzon’u istediği gibi dizayn ettiği iddia edilen Öztürk’ün şimdilerde Gümüşhaneli bir meslektaşımızı ‘çık aday ol’ şeklinde telkinlerle ikna etmeye çalıştığı söyleniyor. Kimin ne için gayret gösterdiğini bilmiyoruz. Fakat Yusuf Turgut’un cemiyet başkanlığını, hem kişiliği hem de gazeteciliği ile fazlasıyla hak ettiğini ifade etmek isteriz. Her şeyin hayırlısı.

 

MUHARREM USTA’YA KULLANDIĞI KELİME İLE TEPKİ!

 

Trabzonspor başkanı Muharrem Usta tepeden konuşmalara devam ediyor. Şu ana kadar Twitter’ı kullanma konusunda ki becerisi ile kurduğu elit cümleler ile dikkat çeken ancak Trabzonspor konusunda taraftarın kafasında soru işaretleri yaratan Trabzonspor başkanı Muharrem Usta, bugünlerde  bazı gazetecilere ve bazı haberlere laf yetiştirmekle meşgul! Trabzon’un bir köyünde dünyaya gelen ancak insanlara tepeden baktığı yorumlaması ile sürekli eleştiri konusu olan başkan Usta’nın  yüksek perdeden sözleri gündem oldu. Bazı gazetecileri bir süredir eleştiren başkan Usta, her  haber yalanlamasında;  ‘Yine Mitomani (yalan hastalığı)’ ifadesini kullanıyor. Başkan Usta’nın kendini farklı kılmaya dönük bu kelimesi üzerine gazeteciler de  ‘Başkan G. Saray maçı akşamı canlı basın toplantısı ile asıp kesiyordu. Demek ki o akşam en büyük mitomaniye kendisi yakalanmıştı’ yorumunda bulundu. 

 

ŞİKECİLERLE BARIŞ MI İLAN EDİLECEK?

 

Trabzonspor başkanı Muharrem Usta şikecilerle barış mı ilan edecek? Yaklaşık 20 gün evvel kulüpler birliği toplantısında şike de adı geçen başkan ve yöneticilerle, özellikle de Fenerbahçe asbaşkanı Şekip Mosturoğlu ile yan yana görüntü vermekten kaçınmayan Muharrem Usta’nın o görüntüsü camianın pek hoşuna gitmemişti. Trabzonspor’un  son oynadığı lig maçında Sivasspor ile el ele sahaya çıkması da tepki ile karşılandı. Camianın belli bir kesimi; ‘Sivas’ın kaptanı şike davasının aktörlerinden kaleci Korcan!  Ve o  Korcan, Trabzon’da takım kaptanı olarak sahaya çıkıyor. Hem de bizim oyuncularımızla el ele’ şeklinde tepki gösterdiler.