1. HABERLER

  2. KULİS

  3. Kaynar Kazan
Kaynar Kazan

Kaynar Kazan

Kaynar Kazan-Pazartesi...

A+A-

OLMADI MÜTFÜ EFENDİ HEM DE HİÇ OLMADI! 

 

Siyasetten sonra din adamlarına da bir şeyler oldu. Trabzon il müftüsü Keramettin Demir önceki akşam hayret uyandırdı. Cuma akşamı  Kapalı Spor salonunda  Ortahisar müftülüğünün  organizasyonu  ile Kutlu Doğum Haftası etkinliği düzenlendi.  Salon tam olarak dolmadı. Yer yer küçük boşluklar göze çarptı. Etkinlikte konuşma yapan Trabzon il müftüsü  önce Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanına  övgüler dizdi! ‘Ne istediysek hizmetimize verdi’ diyerek Gümrükçüoğlu’nu göklere çıkardı. Müftü  Demir, ifrat ile tefrit noktasını aşan cümleler kullandı. İl müftüsü hemen ardından ise salondaki boşlukları işaret ederek Ortahisar müftülüğüne   yüklenerek; ‘ Bu organizasyonu daha evvel biz yapıyorduk. Salon hınca hınç doluyordu. Şimdi Ortahisar diye bir şey çıkınca haliyle Ortahisar müftülüğü  bu organizasyonu yaptı. Onlar yapınca bu salon bugün boş kaldı’ diyerek ilçe müftüsünü eleştirdi. Bazı cami imamları da il müftüsünün bu konuşmalarını ‘yersiz ve densiz’ olarak  yorumlayıp  salondan erken ayrıldılar.

 

ARAKLI HALKI TEPKİLİ!

 

Araklı  sahipsiz mi? Araklılı vatandaşların büyük bölümü siyaseten  sahipsiz olduklarına inanıyor. Geçtiğimiz gün Araklı ilçesindeydik. Sohbet ettiğimiz bazı  yerlerde siyaset konuştuk. Söylenen ve anlatılanlara göre ilçe sakinleri;  “Söze geldiğinde her vekil ‘ben Araklı’nın vekiliyim’ diyor. Ancak kimsenin Araklı ile ilgisi yok. Büyük  Liman bölgesinin iki vekili var. Ama bizim yıllardır vekilimiz yok. Sorunlarımızı dinleyen yok. Lafta hepsi Araklı vekili ama uygulamada hiç öyle değil’  şeklinde bir düşünce taşıyor. Hatta verdikleri son örnek de gerçekten ilginç! Diyorlar ki; ‘ Ak Parti ilçe başkan yardımcılığı görevi yapmış, eski milli güreşçimiz Abdurrahman Hasançebi’nin cenazesine katılanlara baktık. Eski vekillerden bir tek Kemalettin Göktaş vardı. Mevcut vekillerden tek bir kişi bile cenazeye katılmadı. İşte vekillerimizin gözünde bizim değerimiz’ ! Vallahi dinlediklerimizi aktarmak bizden! Ak Parti yetkilileri için bu sitemler bir anlam ifade eder mi? Buna kendileri karar verecekler.

 

MHP’DE  BİTMEK BİLMEYEN SORULAR

 

Milliyetçi Hareket Partisi camiasında  yeni bir tartışma başladı. Konu şu! ‘ Eğer  Yargıtay kongre kararını bozarsa, ya da Devlet  Bahçeli  yeniden Genel Başkan seçilirse bölgedeki etkin muhaliflerin siyasi hayatları ne olacak? Trabzon’dan Koray Aydın, Gümüşhane’den Mustafa Canlı, Giresun’dan Orhan Erzurum  gibi,  partinin önemli mihenk taşları muhalifler arasında yer alıyor.  Özellikle de Mustafa Canlı Gümüşhane ilinde  çok seviliyor. Kim Genel Başkan olursa olsun, Canlı partisi adına seçimlerde çok önemli ve halk tarafından sevilen bir isim. Keza tecrübeli siyaset adamlığı ile Trabzon’da sembol olmuş Koray Aydın’da  çok önemli.  Kimilerine göre Devlet bey partinin genel başkanı olarak kalsa bile bu isimleri yeniden kucaklar! Ancak çoğunluk ise; ‘Devlet bey eğer kalırsa bu arkadaşları partide aktif siyaset için yeniden görevlendirmez’ görüşünde birleşiyor.  Milliyetçi Hareket Partisinde muhalif gurup, eğer istediğini gerçekleştiremez ise Ak Partili muhaliflerle ortak ve yeni bir parti kurar mı? Bu doğrultuda  partinin geleceği açısından bir çok soru henüz cevabını bulabilmiş değil.

 

ERCAN ÇİMEN YALNIZ KALDI!

 

Gümüşhane belediye başkanı Ercan Çimen için ‘Yalnız kaldı’ yorumları yapılıyor. Bilindiği gibi Ercan Çimen bir önceki il yönetimine çok yakın bir isimdi. Ancak o yönetim, özellikle  kantin, yurt, DSİ ihaleleri ile ilgili çıkan haberler, ardından üniversiteli genç kızlarla gayri meşru ilişkiler içeren iddialar üzerine  Genel merkez  tarafından lağvedilmişti!  İl başkanı avukat Celalettin Köse Genel Merkez tarafından görevlendirilerek yeniden bir yönetim yapması istenmişti. Köse yeni listesini yaptı ve yeni yönetim göreve başladı. Gümüşhaneliler ise eski yönetimin gitmesini belediye başkanı Ercan Çimen’e yorumlayarak; ‘Ercan bey yalnız kaldı. Eski yönetim bir dediğini iki yapmıyordu. Artık bu yönetime aynı şeyleri yaptıramaz.  Sayın başkan da Genel Merkezin radarında. En küçük yanlışında sıra ona gelecek’  değerlendirmesinde bulunuyor.

 

SALİH’LE SÖZLEŞME YAPILMAYACAK!

 

Salih Dursun defteri kapandı. G. Saray müsabakası  sonrası  göklere çıkarılan ve Trabzonspor başkanı Muharrem Usta’nın ‘Bu çocuk artık bizden birisidir’ dediği Salih Dursun için sona gelindi. G. Saray maçından birkaç gün sonra siyasi çevreler ve TFF Başkanı Yıldırım Demirören’ den gelen isteklere boyun eğen başkan Muharrem Usta’nın talimatı ile Salih Dursun’un teknik heyet tarafından kenara itildiği, aynı talimat gereği yönetiminde Salih Dursun’la ilgili gelişmelere uzak durduğu ileri sürülüyor. Menajerlere verilen komisyonların  hesapları yapılmazken Salih Dursun için G. Saray’ın istediği 1.5 milyon euroluk bonservis bedelinin  büyütülmesi de işin kılıfı olarak algılanıyor. Başkan Muharrem Usta’nın  Salih konusunda  siyasi çevreler ve TFF’den aldığı talimat gereği Salih’i sahiplenemediği ve bu futbolcuya yol verileceği kulüp içindeki kaynaklarca dost sohbetlerinde seslendiriliyor.

 

BAŞKAN TEKELİOĞLU’NU DEĞİL, DEMİRÖREN’İ DİNLEDİ!

 

Trabzonspor başkanı Muharrem Usta, TFF tarafından yapılan haksız uygulamayı savundu. Usta U17 liginde sezon başı alınan karar gereği federasyonun bu lig için inisiyatife sahip olduğunu ileri sürerek; ‘Sezon başı bu ligleri düzenleme yetkisi TFF’ye verilmişti. TFF’nin 20. Maddesinde bu yetkinin federasyona ait olduğu biliniyordu. Bu nedenle şampiyonluğumuz çalınmadı’ demişti. Muharrem Usta’ya kamuoyundan büyük tepki geldi. Trabzonspor alt yapı koordinatörü Sadi Tekelioğlu’nun ise Şubat ayının son haftası Trabzonspor yönetimine  yazılı bir rapor ile baş vurarak; ‘ Statü böyle olamaz. U14-U15,U16 ligleri bölgesel olduğu için bu liglerde bölgelerinden birinci çıkan takımlar final oynayabilir. Fakat U17 ligi bu kapsamdan çıkarıldı. Bu lige bu nedenle Elit Akademi ligi adı verildi. Bu lig bölgesel değil, Türkiye genel ligidir. Yani burada kelime oyunu ile aldatmaca söz konusudur. U17 Elit Akademi ligi demek, Süper lig gibi statüde oynamak anlamına gelir. Kaldı ki 16 şubat tarihine kadar TFF bu ligle ilgili play of kararı almamışken, bizim şampiyonluğumuzu ilan ettiğimiz gün ‘Play of oynanacak’ açıklaması ile sistemde değişikliğe gitmesi manidardır. Trabzonspor alt yapı sorumlusu olarak önerim, bu ligden çekilmemiz yönündedir. Bu lige katılmayalım’ dedi.  Ancak Sadi Tekelioğlu’nun bu raporu başkan Muharrem Usta tarafından kabul görmedi.